Politika

Ulazak u arenu

Odluka guvernera Rohatinskog izazvala burne reakcije u političkim vodama

Odluka guvernera Rohatinskog izazvala burne reakcije u političkim vodama

Podsjetimo, čelnik HNB-a je u Dnevniku 3 HTV-a izjavio, govoreći o mogućem ulasku u politiku, kako su „sve opcije moguće“

Politički analitičari smatraju kako ulazak Željka Rohatinskog, guvernera Hrvatske narodne banke, u političke vode ne bi bio dobar potez za njega, ekonomski analitičari većinom ne žele javno komentirati političke ambicije šefa monetarne vlasti, dok Darinko Kosor, predsjednik Hrvatske socijalno-liberalne stranke, kaže kako u zadnje vrijeme nitko iz stranke nije kontaktirao s Rohatinskim, ali i dalje zdušno podržava njegov mogući politički angažman, piše slobodnadalmacija.hr

Podsjetimo, čelnik HNB-a je u Dnevniku 3 HTV-a izjavio, govoreći o mogućem ulasku u politiku, kako su „sve opcije moguće“. Na takav istup Rohatinskog su nagnali medijski napisi koji su problematizirali činjenicu da je njegova supruga prodala “Agrokoru” svoju gubitašku špeditersku tvrtku za 250 tisuća eura, te tim novcem otkupila njihovu kuću koja je bila u vlasništvu te kompanije. Čak je i Goran Marić, HDZ-ov predsjednik saborskog Odbora za financije, ustvrdio kako bi prvi čovjek monetarne vlasti zbog toga morao dati ostavku, a prije toga je Josip Friščić, predsjednik HSS-a, pozvao DORH da istraži HNB zbog navodne kriminalne sprege s bankama zbog toleriranja kredita u švicarskim francima.

Istup Rohatinskog je Davoru Gjeneru, nezavisnom političkom analitičaru, znak kako guverner HNB-a nije pripremljen za ulazak u politiku, jer bi profesionalni političar puno efikasnije kontrolirao štetu koju je izazvala navedena afera. - Mnogo toga upućuje na činjenicu da Rohatinski nije profiliran za političku arenu. Prije svega njegov rad na čelu HNB-a obilježen je borbom za nezavisnost i konzekventnu stručnost, a te osobine mu ne bi bile od koristi kada bi bio saborski zastupnik ili član izvršne vlasti koji nema velike ovlasti. Sasvim je sigurno da Rohatinski neće ući u politiku preko SDP-a ili HDZ-a, što znači da ne bi mogao provoditi svoje ekonomske planove, ocjenjuje Gjenero. Pri tomu napominje da bi guverner ulaskom u politiku izgubio dobar dio autoriteta koji sada ima ili koji bi imao kada bi mjesto guvernera napustio odlaskom na neku građansku dužnost. - Dnevna politika ne priznaje jučerašnje zasluge, tako da Rohatinski ne bi imao ništa od toga što je stabilizirao financijski sustav, već bi svaki dan trebao dokazivati da može promijeniti stvari na bolje. A to bi mu vrlo teško uspijevalo, jer ne bi, kako sam već kazao, mogao kreirati niti voditi samostalnu ekonomsku politiku - smatra Gjenero.

Prema njegovu mišljenju, posljednja afera nastala je iz pobude nekih društvenih i gospodarsko-financijskih krugova da kompromitiraju Rohatinskog, iako, po Gjeneru, u toj aferi nema nikakva sukoba interesa. - Gospodin Rohatinski bi kao nesumnjivi ekonomski autoritet iznimno mnogo značio Hrvatskoj ako bi se odlučio politički aktivirati. To govorim zbog toga što on očito još nije odlučio hoće li se politički angažirati, te stoga tek treba vidjeti hoće li to napraviti i na koji način - rekao nam je Darinko Kosor.

U HSLS-u drže da bi im popularnost guvernera Rohatinskog donijela dosta mandata, tako da bi možda mogli ukupno računati na 15 do 20 mandata, te bi s te pozicije mogli računati i na mjesto potpredsjednika Vlade za financije, što bi bila izvanredna pozicija za Rohatinskog. Anđelko Milardović, voditelj Centra za politološka istraživanja, ističe i da je vrijeme najveći neprijatelj svih onih koji se odluče „ukrcati“ u izbornu utrku nekoliko mjeseci prije izbora.

Milardović i Gjenero tvrde kako bi Rohatinskom nedostajala kvalitetna „infrastruktura“ koja bi mu omogućila efikasni i kvalitetni politički marketing, osim ako bi išao s već postojećom strankom, poput HSLS-a. - Ako se odluči angažirati, Rohatinski mora još detaljnije objasniti javnosti sve aspekte afere koja mu se pripisuje i objasniti zbog čega ga to ne kompromitira, a potom mora hitno iznijeti svoj političko-ekonomski program. Institucija guvernera je ozbiljna i javnost mora biti obaviještena o tome namjerava li guverner odstupiti s te pozicije kako bi se politički aktivirao, a potom bi morao jasno odrediti svoj politički, prije svega ekonomski program - naglasio je Milardović.

Prema njegovim riječima, nelogično je da je Rohatinski odlučio progovoriti o svojim političkim ambicijama u trenutku kada mu je afera s obiteljskom kućom donekle narušila vjerodostojnost, a nije o tome javno govorio kada je bio najpopularniji u državi.

SD/ezadar


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.