Kontrolirana inflacija i devalvacija
Tiskanje novca - spas ili propast Hrvatske?
Hrvatski problem je što nismo dužni u svojoj valuti, nego u eurima i dolarima, pa bi svako tiskanje novca, tj. slabljenje domaće valute, povećalo dug u odnosu na BDP
Iako guverner Željko Rohatinski uporno ponavlja da HNB nije tu da izravno kreditira državu i gospodarstvo, ekonomist Drago Jakovčević smatra da je kontrolirana inflacija i devalvacija spas za posrnulu hrvatsku ekonomiju, piše danas.net.hr
"Hrvatska ima visoku nezaposlenost i neiskorištene kapacitete,
pa u takvim okolnostima nema straha da će tiskanje novca izazvati
inflaciju. Uostalom, inflacija se može kontrolirati i priče da bi brzo
prerasla u hiperinflaciju su obično plašenje ljudi. Zalažem se za
selektivnu kreditnu politiku, koja će ciljano davati novac sektorima
koje treba spasiti", kaže profesor zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Drago Jakovčević .
Da treba tiskati novac smatra i Jakovčevićev kolega s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Ivan Lovrinović. On je još tijekom ljeta predložio da država neke projekte financira emisijama obveznica koje bi kupovao HNB, a što je, ustvari, selektivno tiskanje novca za financiranje određenih projekata. Za razliku od Jakovčevića i Lovrinovića, drugi ekonomisti smatraju da tiskanje novca nije dobro rješenje.
Josip Tica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu u razgovoru za Jutarnji list objašnjava da je hrvatski problem što nismo dužni u svojoj valuti, nego u eurima i dolarima, pa bi svako tiskanje novca, odnosno slabljenje domaće valute povećalo dug u odnosu na BDP. Ljubo Jurčić kaže da HNB i sada povećava novčanu masu kad otpusti iz rezervi dvije milijarde kuna, te da je problem što se tako povećava samo opći nivo novca koje banke koriste kako žele. Jurčić predlaže da se rezerve otpuštaju samo za konkretne projekte.
Dekan Ekonomskog fakulteta u Splitu i gospodarski strateg Kukuriku koalicije Branko Grčić jako se protivi tiskanju novca. "Treba potaknuti realni sektor, dakle investicije, a iza njih u više od 80 posto slučajeva stoji privatni sektor. Ne dolazi u obzir da njega financira izravno monetarna vlast iz primarne emisije", kaže Grčić, ističući da, s obzirom da smo preuzeli europske principe i pravila, niti ne možemo tiskati novac za pokrivanje deficita.
danas.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
-
U rujnu su u odnosu na kolovoz najviše porasle cijene obuće i odjeće, za čak 6,1 posto, kako navode iz DZS-u najvjerojatnije zbog dolaska nove sezone jesen-zima
-
Europska komisija je odobrila 530 dodatnih milijuna eura Hrvatskoj za očuvanje radnih mjesta iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.
-
Šahovnica, geografska karta Hrvatske, kuna, glagoljica i prikaz Dubrovnika - pet je odabranih motiva za nacionalnu stranu RH na kovanici eura koji su u četvrtak upućeni u savjetovanje s javnošću, koje će trajati do 15. srpnja.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.