Politika

Kriza eurozone i kod nas

Očekuje nas veliki pad standarda u 2012. godini

Očekuje nas veliki pad standarda u 2012. godini

Dužnička kriza eurozone u ponor bi mogla gurnuti i balkanske države, piše AFP u vrlo uznemirujućoj analizi. Kriza bi se vrlo lako mogla preliti na Hrvatsku, Srbiju, BiH, Makedoniju, Crnu Goru, Albaniju i Kosovo, kojima Italija i Grčka spadaju među glavne trgovačke partnere.

Većina stranih banaka na području zapadnog Balkana dolaze s ugroženih područja eurozone. Dvije najveće banke u Hrvatskoj, Zagrebačka banka i PBZ, tako su u vlasništvu talijanskih grupacija. U velikim problemima se lako mogu naći i one banke koje ne dolaze iz najugroženijih država, a izložene su njihovom dugu.

Hrvatska ovisi o eurozoni

Upozorila je na to ovog tjedna i Svjetska banka, koja tvrdi da se grčka kriza najlakše može prenijeti na susjedne zemlje koje su s Grčkom najdirektnije povezane. Većina zemalja u regiji u 2010. godini je gotovo 60 posto svog izvoza ostvarila s Europskom unijom. U Hrvatskoj je ta ovisnost o EU još izraženija.

"Hrvatska, koja 2013. godine planira postati članica EU, ima najviše razloga za zabrinjavanje", piše novinar AFP-a Pierre Galchant. Ron Hood, ekonomist Svjetske banke, tvrdi da sudbina regije direktno ovisi o sposobnosti europskih političara da se obračunaju s dužničkom krizom. Ukoliko se eurozona oporavi, zapadni Balkan dogodine bi mogao imati gospodarski rast od oko 2,1 posto.

Očekuje nas pad standarda

Međutim, ako europski lideri napokon ne pokažu odlučnost za povlačenje konkretnijih poteza, čitava regija mogla bi vrlo lako potonuti u novu recesiju. Hrvatske stručnjake posebno brine činjenica da bi zbog toga došlo do pada stope inozemnih investicija.

Zdeslav Šantić, analitičar Splitske banke, uvjeren je da će 2012. godina hrvatskim građanima donijeti drastičan pad standarda. Očekuje se porast cijena energenata, rast cijena osnovnih namirnica, povećanje broja nezaposlenih... "Pritisak će biti ogroman", uvjeren je Šantić.

Stopa hrvatskog izvoza prema Italiji ove godine je već pala za 11 posto, a na tome neće stati.

Srbiju i BiH zabrinjava pad izvoza

Susjednu Srbiju također zabrinjava situacija u Italiji, koja je njihov glavni izvozni, ali i investicijski partner. Ulaganja talijanskih firmi Fiata i Benettona imala su izuzetnu važnost za srpsko gospodarstvo.

"Strahujem da će 2012. pa čak i 2013. biti izuzetno teške godine", kaže srpski ekonomist Ljubodrag Savić. Predviđa se da će srpsko gospodarstvo iduće godine rasti za oko 1,5 posto. No, Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije, strahuje da bi ta brojka mogla biti puno manja.

Povećane izvoza prema EU za Bosnu i Hercegovinu bila je jedina nada u oporavak, kazao je za Oslobođenje analitičar Svjetske banke Damir Ćosić. Sada se to više ne čini izglednim. "Zbog globalne krize očekuje se značajno usporenje u porastu stope izvoza prema EU već početkom 2012. godine", projekcija je austrijske Raiffensen banke.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.