Politika

Nikad niže

2011. godinu u političkom smislu obilježio je pad HDZ-a

2011. godinu u političkom smislu obilježio je pad HDZ-a

Hrvatski građani trebali su biti dovedeni na rub siromaštva kako bi si osvijestili godine manipulacije

2011. godinu u političkom smislu obilježio je pad Hrvatske demokratske zajednice. Nikad niže nije se srozala stranka koja se prema mišljenju mnogih temelji na obmani da je poštena i demokratska. Hrvatski građani trebali su biti dovedeni na rub siromaštva kako bi si osvijestili godine manipulacije, laži i pljačke kojima su bili izvrgnuti i pred kojima su i sami zatvarali oči. Usprkos tome, HDZ na izborima osvaja 44 mandata u Hrvatskoj.

Njihova nedemokratski izabrana šefica Jadranka Kosor s nelegitimno pribavljenom polovicom mandata na čelu Hrvatske vlade godinu je provela sigurnim korakom idući prema svome kraju. Kosor je nizala gaf za gafom, njezin gospodarski plan za spas Hrvatske nije uredio nikakvim plodom, rast nezaposlenih rapidno se povećavao, a njezini su prijedlozi bili da se Hrvate zaposli kao pastire i da se uštedi na aromatiziranoj vodi, olovkama i spajalicama. Poene je pokušavala pridobiti na završetku pregovora s Europskom unijom, na posjeti njezine "prijateljice", njemačke kancelarke Angele Merkel, posjeti pape, te prenašanjem Tuđmanove biste sa jednog stranačkog skupa na drugi, pokušavajući sprati tragove lika i djela Ive Sanadera sa svoje stranke.

Za to vrijeme Zoran Milanović ubirao je plodove njezinih gafova, Hrvatska je pristala čak i na neomiljenog Radimira Čačića na mjestu potpredsjednika Vlade i ministra gospodarstva i Slavka Linića na mjestu ministra financija. Optimizam koji bi trebao biti ponesen promjenom vlasti je izostao, ali nada uvijek umire posljednja.

No, krenimo redom.

Val prosvjeda

Početkom godine gospodarska slika Hrvatske je nikada lošija. Nezaposlenost raste, mali poduzetnici i obrtnici propadaju, državna poduzeća su pred stečajem. Hrvatsku trese val prosvjeda. Koliko god pokušavali omalovažiti prosvjednike nazivajući ih Facebookovcima, vlasti to slabo polazi za rukom. U veljači i ožujku tisuće građana iz dana u dan, iz tjedna u tjedan marširaju zagrebačkim ulicama tražeći raspisivanje prijevremenih izbora. Buna se širi i na druge gradove. Prosvjednicima nije promaknuo ni Todorić kojem su vikali da vrati "pare" i žito, ni propast Kamenskog za što je također prozivan najpoznatiji hrvatski tajkun, hodočastilo se pred stanove političara, obilazilo se Hebranga, Šeksa, Pavićev EPH, a marširalo se čak i do Ravnica, do stana Jadranke Kosor, od koje se tražila ostavka.

Presuda generalima kao politička platforma

U travnju nakon presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, popularnost vlade dramatično pada. Presudu su obje najveće hrvatske stranke iskoristile za svoje političke platforme. Zoran Milanović dodvoravao se biračima desnice, a Jadranka Kosor onim svojim "poljuljanim" biračima koji su presudu doživjeli kao izdaju, kriveći za to vlast. Bilo je posla da ih se u to razuvjeri. Jadranka Kosor zbrojila je dva i dva misleći da je shvatila u čemu je kvaka - u povratku politici Franje Tuđmana, zadojenoj zastrašivanje od velikosrpskog neprijatelja uz ključne riječi kao što su domovina, branitelji, Domovinski rat, Gotovina, crkva, papa. Tu je tražila ključ za dobivanje predstojećih parlamentarnih izbora. I tko zna, to bi joj možda još i prošlo da nije tog omraženog Ive Sanadera, te mračne sjene, konstantne prijetnje i zlosutnih riječi koje su nikad zaboravljene odzvanjale obje godine njezina mandata: Kud' Sanader, tud' i ja.

Ostvarenje proročanstva

No, Sanader je završio u Remetincu, a riječi SDP-ovog Željka Jovanovića da je HDZ zločinačka organizacija, postale su proročke. Afera crni fondovi zahvatila je sam vrh stranke, a javnost se čas zgražala nad ciframa koje su se isisavale iz državnih firmi i utrpavale u privatne i stranačke džepove, čas zabavljala gotovo nevjerojatnim detaljima priče, poput one da je stranačka blagajnica Branka Pavošević u dvorištu svoje kuće zakopala dokaze o crnim fondovima.

U prosincu nakon provedene istrage Uskok podiže optužnicu protiv Ive Sanadera, Mladena Barišića, Ratka Mačeka, Branke Pavošević, Nevenke Jurak, Anite Lončar, Bojana Dimića, te protiv Hrvatske demokratske zajednice i trgovačkih društava Fimi-media, Ani-Lon i Onida zbog počinjenja kaznenih djela, udruživanja za počinjenje kaznenih djela, zloporabe položaja i ovlasti te zloporabe položaja i ovlasti u pomaganju.

HDZ je bio na koljenima. Mediji koji su godinama stajali iza njegovog šefa Ive Sanadera sada su brisali cipele i o njega i o njegovu nasljednicu Jadranku Kosor. HDZ koji je "plivao u lovi" sada je morao podignuti kredit da bi isfinancirali predizbornu kampanju. Bio je to bolan pad stranke s kojom je malo tko još htio imati posla.

Koalicija s Kerumom

Osim Željka Keruma i njegove sestre Nevenke Bečić. A njihova je matematika govorila da jedino s HDZ-om mogu ući u Sabor. Koalicija s Kerumom izazvala je loše reakcije u splitskom ogranku vladajuće stranke koji je s Kerumom ratovao na svakodnevnoj bazi. Dujomir Marasović i slični sada su s tim istim kovrčavim čovjekom koji voli jesti srednje "i" morali sklopiti mirovni sporazum. Teško je to palo splitskim HDZ-ovim taštinama. Smatrali su uostalom da HDZ tom koalicijom više gubi nego dobiva. I bili su u pravu.

Svaki od tih poteza oduzimao je na moći Jadranki Kosor. HDZ-ovci su izvana lijepili rupe i pravili se da je sve u uredu i da su svi uz predsjednicu, no prema vani su curile objede iznesene na račun raznih stranačkih dužnosnika. Nemali broj njih izbornu je kampanju držao promašenom, a odgovornost su tražili upravo u Jadranki Kosor. Sve to izašlo je na površinu nakon poraznih izbornih rezultata HDZ i njegove koalicije. "Dio odgovornosti za ovo mora snositi predsjednica stranke", grmio je prvi Darko Milinović iz Gospića.

Završni udarac

Konačni udarac stigao je iz DORH-a - odbačene su kaznene prijave protiv Vojka Obersnela u slučaju riječke tržnice, samo par dana prije izbora. Stranka koja se busa u prsa borbom protiv korupcije cijelo se vrijeme borila zapravo samo protiv svojih članova. Riječke tržnice bile su jedna od rijetkih stvari koje su mogli nakalemiti SDP-u, a sada je i to propalo. HDZ se samouništio.

S obzirom da HDZ-ovcima preuzimanje odgovornosti za afere i loše rezultate nije jača strana, tako se i Kosor još otima svrgavanju s čela šefice Hrvatske demokratske zajednice. Za vratom joj pušu neki od najmoćnijih ljudi stranke. A kontroli se oteo izgleda i Ivan Domogoj Milošević, čovjek kojeg je osobno dovela u Vladu i netko tko bi trebao sloviti za njezinog čovjeka u stranci. I ovo je tek početak. U kojem smjeru će krenuti HDZ ostaje nam vidjeti nakon rezultata na unutarstranačkim izborima.

Kukuriku era

Uostalom, pred nama je kukuriku era - era bremenita neuspjehom Račanove koalicije i zlom slutnjom o njezinom brzom raspadu te koja je počela obećanjem da bolnih rezova neće biti, a koja će građanima barem u prvoj godini servirati rast PDV-a, više komunalije, otkaze i generalni pad životnog standarda. Hrvatska u 2011. godini nije uspjela pronaći treću opciju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.