Politika

Sređivanje Hrvatske

Linić: Viši PDV će dugo trajati!

Linić: Viši PDV će dugo trajati!

PDV, otkazi, kamate, tečaj kune, samo je dio tema koje su se provlačile kroz pitanja koja su građani postavljali na službenim Twitter i Facebook profilima hrvatske Vlade, a odgovore je dao ministar financija Slavko Linić.

'Srdačan pozdrav fejsbukovcima i tviterašima. Zahvaljujem na ovoj mogućnosti da zajedno s vama budemo bliži oko programa vlade i objašnjanjem cjelokupnog programa. Vjerujem da ćemo s ovakvim kontaktima jedni drugima biti više razumljiviji i da ćemo tako malo lakše proživjeti ovu godinu', kazao je uvodno Linić.

Građane su očekivano najviše zanimala pitanja o PDV-u,  njegovom povećanju na 25 posto i posebnim stopama PDV-a, a neizbježno je bilo i pitanje zašto neće biti većeg dijeljenja otkaza u javnom sektoru.Građane su očekivano najviše zanimala pitanja o PDVU - njegovom povećanju na 25 posto t posebnim stopama PDV-a, a neizbježno je bilo i pitanje zašto neće biti većeg dijeljenja otkaza u javnom sektoru.

Siniša Medved Medo: Hoće li stopa od 25 posto za PDV biti trajna ili će se smanjiti kad se financije konsolidiraju?
Linić: Za sada će biti dugotrajna jer će sređivanje Hrvatske trajati zaista puno. Naš cilj je i dalje smanjivanje zdravstvenog doprinosa za privredu jer privreda treba biti konkurentna.

@poslovniplus: Zašto Vlada i u ovom proračunu izbjegava rezati broj zaposlenih u javnom sektoru?
Linić: Ovoj vladi je dovoljno da sreže posebne dodatke koje su imali pojedinci, da sreže broj prekovremenih i broj zaposlenih na određeno vrijeme i broj ugovora o djelu i već ćemo dobiti uštedu od dvije milijarde u cijelom sustavu. Zasad sasvim dovoljno, a 2012. ćemo iskoristiti za pregovore sa sindikatima i socijalnim partnerima i mijenjati kolektivne ugovore. Uvjeren sam da ćemo to uspjeti.

 

@Intelsistem: Kako jačim oporezivanjem potrošnje očekujete podići poduzetničku konkurentnost?
Linić: To što dižemo PDV, u isto vrijeme vraćamo gospodarstvu kroz smanjenje stope zdravstvenog doprinosa, smanjenje nameta parafiskalnih na šume, vode, spomeničke rente. To je ono što u biti pokušavamo poduzetnicima poticajnim mjerama dati u onom dijelu koji se odnosi na nova zapošljavanja. Daleko više mogu dobiti direktnim oslobađanjima koji njima omogućuju veću konkurentost tako da PDV za njih ne znači ništa. I vrlo jasna poruka građanima Sa takvim olakšicama gospodarstvo će smanjiti svoje rashode, neće biti potreba dizanja cijena.

Siniša Studen: Kada ćete konačno uvesti porez na imovinu:
Linić: Ako ozbiljno odradimo posao vjerojatno od 1.1. 2013.

Ministar financija najavio je i da do kraja travnja očekuju zakon o financijskom plaćanju i financijskom poslovanju da bi u šest mjeseci žestokog rada pokušali riješiti nelikvidnost svakog trgovačkog društva. Na kakva je još pitanja odgovarao i što je još kazao, pogledajte u video prilogu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.