Politika

Kamen spoticanja

Slovenski ministar izazvao burnu reakciju Vojka Obersnela

Slovenski ministar izazvao burnu reakciju Vojka Obersnela

Hoće li Ljubljanska banka ipak biti kamen spoticanja hrvatskom ulasku u Europsku uniju? Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je kako će vrata Unije Hrvatskoj biti zatvorena ne povuče li tužbu protiv Ljubljanske banke. Prve reakcije stigle su iz ureda riječkog gradonačelnika.

"Možda mi nećemo u Europsku uniju, ali nećete ni vi na Jadran" napisao je na svom twitter profilu riječki gradonačlenik Vojsko Obesnel, iznerviran, kako je rekao, ucjenjivačkim izjavama slovenskog ministra.

"Moja poruka je bila namjenjena njemu i onima koji ga podržavaju, iako sam svjestan da većina Slovenaca tako ne misli", rekao je Obersnel.

Stoga nema bojazni da bi njegov tweet mogao negativno odijeknuti u slovenskoj javnosti, kaže. Kad su u pitanju dobrosusjednski odnosi, poručuje kako je ovakva politika sa slovenske strane loša.

"To je loše za politiku unutar Europske unije jer mislim da države svoje probleme moraju rješavati dogovorom, a ne ucjenom", rekao je Obersnel.

Da nije riječ o ucjeni ni prijetnjama, priopćili su iz Slovenskog veleposlanstva.

"Ministar Erjavec je govorio o svojoj zabrinutosti zbog političke situacije u Sloveniji koja može imati i vanjskopolitičke posljedice", stoji, među ostalim u priopćenju slovenskog veleposlanstva u Hrvatskoj.

"Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec potvrdio je da će se založiti i učiniti sve da se pronađe rješenje za problem Ljubljanske banke u Hrvatskoj i što prije ratificira pristupni ugovor za ulazak Hrvatske u EU, jer bi se u slučaju da se promaši 1. srpanj 2013. moglo dogoditi da Hrvatska čak nikad ne bi ušla u EU. Taj datum bi bio izložen opasnosti u slučaju da bi u Sloveniji bili raspisani prijevremeni izbori a parlament raspušten pa u tom slučaju ratifikacija ne bi bila moguća", ističe se u priopćenju.

U uspješno zatvaranje pitanja Ljubljanske banke sigurna je i šefica hrvatske diplomacije. Vesna Pusić već je ranije istaknula kako problema oko ulaska Hrvatske u uniju ne bi trebalo biti. Stručnjaci za Ljubljansku banku do sad su se sastali već četiri puta, a još jednom će to učiniti krajem siječnja što bi trebalo iznjedriti i rezultate, izjavila je krajem tjedna Pusić.

"Ja se nadam da ćemo se pomaknut na putu da te dvije teme razdvojimo. Hrvatska i dalje stoji iza svojih riječi da je spremna i voljna sudjelovati u traženju zajedničkog kompromisnog rješenja što se tiče Ljubljanske banke. Nadamo se da ćemo uspjet to pitanje razdvojiti od pitanja ratifikacije", poručila je Pusić.

A u Bruxellesu se ovih dana pišu zadnje stranice izvješća o monitoringu. Od deset zadaća Hrvatska je ispunila osam. Otvorena pitanja ostaju Neum i privatizacija brodogradilišta, a o čemu će Europsku komisiju već u ponedjeljak izvjestiti ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. Završno izvješće očekuje se 21.ožujka, do kad bi naš ugovor trebale ratificirati Belgija i Velika Britanija, dok se u svibnju očekuje i ratifikacija Danske, Nizozemske i Njemačke.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.