Politika

Bogata Lijepa naša

Državna imovina vrijedi preko 30 milijardi eura

Državna imovina vrijedi preko 30 milijardi eura

Najkasnije do sredine siječnja na internetskim stranicama Državnog ureda za upravljanje imovinom bit će objavljen registar koji obuhvaća ukupno 350.000 nekretnina te vlasničkih udjela i dionica u poduzećima.

Hrvatska će tako prvi put u povijesti dobiti jedinstven Registar državne imovine, koji će se stalno nadopunjavati i preko kojega će se lakše moći nadzirati kako se upravlja tom imovinom, piše Slobodna Dalmacija.

Podsjećamo na to da je Institut za javne financije u istraživanju, koje je proveo prema Eurostatovoj metodologiji, zaključio da imamo imovinu vrijednu preko 30 milijardi eura i da smo po tome peti u Europi, odmah iza Norveške, Finske, Islanda i Švedske.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Građevinsko zemljište i građevina 1834
Poljoprivredno zemljište 745
Šuma i šumsko zemljište 297.511
Javno vodno dobro 41.765
Stambeni objekti 1480
Poslovni prostori 2351
Nekretnine koje koriste tijela državne uprave 847
Rezidencijalni objekti ili vile 10
Vojni objekti RH 30
Vrsta nekretnine - ostalo 275 

Uskoro objava popis

U popisu koji će za desetak dana objaviti Državni ured za upravljanje imovinom, od ukupno 350.000 nekretnina te vlasničkih udjela i dionica u poduzećima, najviše je šuma i šumskoga zemljišta, čak 297.000. Slijede nekretnine iz javno-vodnog dobra, kojih je gotovo 42.000, 2300 je poslovnih prostora, više od 1800 raznih građevina i građevinskog zemljišta, te gotovo 1500 stambenih objekata. Tijela državne uprave koriste 847 nekretnina, a popisano je i 745 nekretnina koje se vode kao poljoprivredna zemljišta, kao i 30 vojnih objekata te 10 vila.

Među rezidencijalnim su objektima, među ostalim, i zgrada u Visokoj ulici u Zagrebu, vile Jadranka, Brijunka, Kaštel i Bijela vila na Brijunima te vila Kovač na Hvaru.

Za sve njih Vlada je propisala naknade za korištenje. Tako, ako se koriste službeno, troškove snosi institucija kojoj korisnik pripada, a ako je privatni aranžman, onda sve plaća sam korisnik, i to prema propisanom cjeniku.

Tako se za službene potrebe apartmani prve kategorije u vilama na Brijunima naplaćuju 600 kuna, apartmani druge kategorije 400 kuna, a soba 250 kuna. Za privatne svrhe najam cijele vile Jadranke i Brijunke stoji 10.000 kuna, a vile Kovač na Hvaru 4000 kuna. Hvarsku vilu Kovač, koja se nalazi na osami, na samom kraju hvarske šetnice, s vrtom i plažom ispred samog izlaza iz kuće, rado je za odmor koristio bivši predsjednik Stjepan Mesić, kao i sadašnji premijer Zoran Milanović.

Prihodi od koncesija

Vladinu strategiju upravljanja i raspolaganja državnom imovinom za sljedeće četiri godine Sabor je usvojio još u lipnju 2013., iako nije imao kompletne podatke o vrijednosti cjelokupne imovine.

Dr. Ante Bajo je u analizi koju je napravio za Institut za javne financije upozorio na to da država ne zna efikasno koristiti svoju imovinu, te da su procjene od 32 milijarde eura vrijednosti imovine, kojom se barata, napravljene prema knjigovodstvenoj, a ne tržišnoj vrijednosti. Isto tako skrenuo je pozornost na to da je Hrvatska u posljednjih 10 godina u prosjeku od imovine ostvarivala oko jedan posto BDP-a, što je iznimno malo.

Potkrijepljeno je to brojkama po kojima je od 2002. do 2012. državni proračun ostvario 32,6 milijardi kuna prihoda od imovine te primitaka od prodaje, što je prosječno oko tri milijarde ili jedan posto BDP-a godišnje. Većina prihoda ostvarena je od koncesija, i to 19,4 milijarde kuna, dividendi, povlačenja prihoda od dobiti javnih poduzeća i od kamata. Prodajom zgrada država je u 10 godina uprihodila 6,4 milijarde kuna, a privatizacijom 9,8 milijardi kuna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.