Politika

102 točke

Sljedeći tjedan počinje nova sjednica Sabora

Sljedeći tjedan počinje nova sjednica Sabora

U srijedu počinje nova saborska sjednica koja će trajati sve do Uskrsa, a na dnevnom redu nalaze se 102 točke.

Nakon mjesec dana odmora zastupnici se vraćaju u klupe, a pred njih opet izlazi premijer Zoran Milanović i njegovi ministri. Na prošlom aktualnom satu prevladavala su pitanja o lošoj gospodarskoj situaciji, a na optužbe iz HDZ-ovskih klupa premijer je oštro odgovarao:

"Mislim da nije korektno da o uzimanju iz džepa govorite vi, kad smo već kod uzimanja iz džepa. Manimo se takve demagogije. Situacija je teška, neke brojke su lošije, neke bolje, za sljedeću godinu je prognoziran gospodarski rast. Rekao bih pet godina prekasno."

Uz uobičajene adute kojima oporba napada, novi stiže iz Ministarstva financija u vidu afere Pomoćnik i Branka Šegona čija je obiteljska tvrtka dobila kredit od HBOR-a. Rasprave u velikoj vijećnici trajat će od utorka do petka, a vladajući su još uvijek meta oporbenih kritika zbog previše zakona koji se donose po hitnom postupku. Predsjednik Sabora Josip Leko najavio je da će to pokušati promijeniti.

"Pokušat ćemo smanjiti postotak zakona u hitnoj proceduri u dogovoru s Vladom. Naravno, naći će se prvi put izvješće Vlade o predstavljanju Hrvatske u EU. Mislim da bi to trebalo biti početkom drugog tjedna rada ove sjednice Sabora."

Iako se na dnevnom redu već nalaze 102 točke, a kako Vlada bude slala zakone tako će se i dnevni red proširivati, sve oči uperene su na izmjene Ustava. One su zaokupljale pažnju javnosti cijelu drugu polovicu prošle godine, a kako sada stvari stoje to će nastaviti i ove.

Naime ukidanje zastare za teška ubojstva, koja za sobom povlači i cijelu problematiku izručenja Josipa Perkovića i Zdravka Mustača krajem prošle godine stopirana je u zadnji čas od, do tada jako kooperativnog, HDSSB-a. Sada pak pozivaju na veliki okrugli stol krajem mjeseca na kojem bi se svi zainteresirani mogli izjasniti oko izmjena. Josip Salapić

"Za nas je najbitniji koncenzus svih političkih stranaka koje odlučuju o promjena Ustava. Za nas bi bilo dobro da to budu svi oni koji su zastupljeni u Hrvatskom saboru, a sve ovo drugo je sporedno i stvar pravosuđa. Po nama bi to moglo biti, ako se usuglasimo, krajem veljače", rekao je HDSSB-ov Josip Salapić.Tada ćemo znati je li HDSSB bio iskren u želji za što širim dogovorom ili je bila samo riječ o figi u džepu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.