Rasprava
Sabor nastavlja sjednicu raspravom o izbornom zakonu
Dan nakon aktulanog prijepodneva saborski zastupnici nastavljaju s redovnim zasjedanjem, a pred njima su brojne važne teme poput izmjene izbornog zakona.
Sjednica počinje raspravom o izbornim zakonima. Vladajući predlažu da se uvede preferencijalno glasovanje, ukinu nositelji lista i uvedu kvote kako bi bi spolovi bili ravnomjerno raspoređeni u Saboru.
"Po pitanju preferencijalnog glasovanja smatramo da je model koji je već dva puta iskušan na Europskim izborima, dakle, da biračima jedan preferencijalni glas i da je granica za primjenu preferencijalnog glasa 10 posto glasova koje je dobila lista, i da ga trebamo zadržati, odnosno primijeniti u izborima za Hrvatski sabor", rekao je Grbin.
HDZ pak ne pristaje na izmjene dok se ne promjeni Ustav, točnije dok se ne vrati mogućnost da građani van Hrvatske glasuju pod jednakim uvjetima kao i građani s prebivalištem u zemlji. Iako su glasovi dijaspore svedeni na tri mandata za vrijeme vladavine HDZ-a, Davorin Mlakar objašnjava da se radilo o ucjeni tadašnje opozicije. Sada kada HDZ uvjetuje svoju potporu, nije riječ o ucjeni, kaže Mlakar.
"Saborska većina ove zakone može donijeti bez obzira na glasove HDZ-a ali vjerujemo da je počinjena nepravda, da je to i protuustavna norma da građani izvan RH moraju na drugačiji način regulirati svoje biračko pravo".
Jadranka Kosor smatra da je važno uvesti zabranu kandidiranja za osobe osuđene za određena kaznena djela.
"Osobama koje su osuđene na kaznu zatvora duže od šest mjeseci bezuvjetno, međutim, i za neke druge vrste kaznenih djela dok ne protekne određeno razdoblje", rekla je Kosor.
Laburisti predlažu veća prava birača, poput tri preferencijalna glasa bez klauzule od deset posto.
HDSSB-ov Josip Salapić , smatra da se kratkom roku može promijeniti način izbora zastupnika, ali ne i izborne jedinice, te se nada kako će referendum Željke Markić proći.
Vezane vijesti
-
Sabor je u četvrtak raspravljao o paketu poreznih zakona za koji su vladajući tvrdili da će građanima olakšati situaciju nastalu pandemijom koronavirusa, no iz oporbenih su redova uzvraćali kako se predloženim pogoduje onima s najvišim primanjima, dok će ostali dobiti "mrvice".
-
Premijer Andrej Plenković izjavio je u utorak u Strasbourgu kako je rasprava o Istanbulskoj konvenciji u Hrvatskoj dobila drugu dimenziju te da sadržaju konvencije dio javnosti prilazi iz kuta rasprave o rodnoj ideologiji, pa će se uskoro "pokušati razdvojiti stabla od šume".
-
Premijer Andrej Plenković u srijedu je kazao da je bitno da se nastavi proces restrukturiranja Uljanika, da Vlada nastavlja proces dijaloga s Molom o otkupu njegovih dionica u Ini te da Ministarstvo pravosuđa radi na radnoj skupiti koja će pripremiti novi ovršni zakon koji bi trebao adresirati pitanja blokiranih građana.
-
O svojih prvih 100 dana na vlasti, Vlada Andreja Plenkovića raspravljat će na 18. sjednici.
Izdvojeno
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
-
Sve u svoje vrijeme pa tako i ovaj koncert na Dan zaljubljenih u dvoranu Krešimira Ćosića napokon nam dolazi Dalmatino.
-
U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.