Politika

U EP-u usvojena rezolucija o Šešelju: Srbija pozvana na reakciju

U EP-u usvojena rezolucija o Šešelju: Srbija pozvana na reakciju

Europski parlament većinom glasova usvojio je Rezoluciju kojom se snažno osuđuje ponašanje haškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja nakon puštanja na privremenu slobodu.

i zabrinutost zbog izostanka političke reakcije srbijanskih vlasti na njegovo ponašanje. Podsjetimo, raspravu o rezoluciji potaknuli su hrvatski zastupnici u EP-u, a Šešeljevo puštanje na slobodu jučer je Deklaracijom oštro osudio i Hrvatski sabor.

"Rezolucijom snažno osuđujemo ratno huškačku retoriku optuženog ratnog zločinca Šešelja nakon povratka u Beograd.Pozivamo Haag da u novim okolnostima preispita uvjete za njegov ostanak na slobodi i povrati vlastitu vjerodostojnost.

Osuđujemo Šešeljevo vrijeđanja žrtava u Hrvatskoj, a osobito na dan sjećanja na žrtve Grada heroja Vukovara" poručio je Plenković.Iznio je u raspravi dio Rezolucije njezin glavni inicijator Andrej Plenković.

Packe je dobio i službeni Beograd kojeg se u Rezoluciji podsjeća na obveze u okviru suradnje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, ali i obveze kao zemlje kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji. Eurozastupnici Plenković i Tonino Picula.

"U čemu je problem, predsjedniče Nikolić, premijeru Vučić, ministre Dačiću? Da li je ignoriranje politička taktika ili je šutnja strah od Šešelja? Vaša šutnja ostavlja dvojbe o stavu aktualnih vlasti u Srbiji o procesuiranju odgovornih za ratne zločine. U interesu europske budućnosti Srbije - reagirajte", pozvao je Plenković.

"Rezoluciju vidim kao poticaj srpskim vlastima da provjere krši li Šešelj govorom mržnje domaće zakone i podršku demokratskim snagama u Srbiji da pruže otpor idejama koje su još nedavno toliko koštale srpske susjede i samu Srbiju", rekao je Picula.Uz osudu govora mržnja podršku Srbiji na putu prema EU dao je izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, David McAllister.

"Srbija očito pripada europskoj obitelji i ima sposobnosti približiti se Europskoj uniji i to bi također trebala biti poruka naše današnje rasprave", naglasio je McAllister.

Dok je povjerenik Europske komisije za humanitarnu pomoć i krizne situacije Christos Stylianides bio suzdržan u ocijeni odluke haškoga suda, poručivši da je EU poštuje no da će se Šešelj morati vratiti u Haag kada ga se pozove, naši eurozastupnici nisu štedjeli kritike na računa suda. Ruža Tomašić i Davor Škrlec.

"Iznenađujuća mi je i razočaravajuća nevjerojatna neučinkovitost i pristranost Haškog tribunala koji nije ispunio svoju povijesnu zadaću, nego samo unio dodatan nemir u prostor država bivše države", rekla je Tomašić.

"Svjestan rizika haški sud neodogovorno je otvorio prostor za potencijalnu destabilizaciju regije što dodatno narušava vjedostojnost i povjerenje građan ukazano međunarodnoj instituciji" Haški sud i tužiteljstvo pozivaju se u Rezoluciji da preispitaju jesu li ispunjeni kriteriji za privremno puštanje Šešešlja na slobodu s obzirom na nove okolnosti, te se kritizira različita praksa Suda u pogledu privremenog puštanja na slobodu.

Zbog svega, zaključuje se, oslabljeno je povjerenje u Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.