Grabar-Kitarović: Vrata NATO-a moraju ostati otvorena za jugoistočnu Europu
Spektar sigurnosnih ugroza danas je mnogo veći nego prije 20-ak godina i vrata NATO-a moraju ostati otvorena, osobito za jugoistočnu Europu jer savez pridonosi većoj stabilnosti i sigurnosti u svijetu, rekla je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak u Zagrebu.
"Čvrsto smo uvjereni da vrata NATO-a moraju ostati otvorena (...) to je osobito važno za prostor jugoistočne Europe", rekla je predsjednica na međunarodnoj konferenciji u povodu 15. godišnjice osnutka Atlantskog vijeća Hrvatske, 6. godišnjice ulaska Hrvatske u NATO i 65. godišnjice osnutka Saveza.
Zbog razvoja novih tehnologija i globalizacije "spektar sigurnosnih ugroza postaje mnogo veći nego što je to bilo prije 20-ak godina, a same institucije sustava mnogo ranjivije", rekla je i zato "suradnja unutar NATO-a, ali i s državama partnerima koje imaju posebne odnose s NATO-om kroz razne partnerske okvire doprinosi većoj stabilnosti i sigurnosti u svijetu čemu će i Hrvatska pridonositi".
Konferencija "NATO - dostignuća i nove zadaće" okupila je mlade 'atlantiste' iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije kako bi razmotrili gdje je NATO danas i "koliko su pojedini dijelovi te regije blizu članstva", rekao je predsjednik Atlantskog vijeća Hrvatske (AVH) Radovan Vukadinović.
Današnji trenutak složen je zbog sukoba u Ukrajini, nestabilnosti u Sjevernoj Africi i transnacionalnih prijetnji što sve ukazuje na važnost kolektivne obrane, koja je i razlog osnutka Saveza, kazala je Grabar-Kitarović.
Kao bivša pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju u govoru je isticala zajedničke vrijednosti - mir i sigurnost, slobode pojedinca i poštivanje međunarodnog prava prema povelji UN-a. Te su vrijednosti važne sastojnice NATO-a koliko i vojni i politički aspekt, rekla je.
Naglasila je da NATO ima snažnu integracijsku ulogu jer je širenjem na druge države širio demokraciju i poštivanje tih zajedničke vrijednosti, a "Hrvatska je u tom procesu sazrela kao društvo".
Educiranje i informiranje javnosti kako bi se podigla svjesnost o važnosti euroatlantskih integracija glavni je cilj AVH-a koji je, podsjetio je Vukadinović, pomogao osnutku Atlantskog saveza Crne Gore i Atlantskog vijeća BiH.
Hrvatska iskustva dragocjena su državama regije koje teže postati punopravne članice Saveza, rekla je zamjenica ministra obrane Višnja Tafra te dodala da će summit NATO-a u Varšavi 2016. biti prigoda za "provedbu politike otvorenih vrata".
Hrvatska se iskazala kao predana članica u zastupanju vrijednosti Saveza, ona aktivno pridonosi stabilnosti i sigurnosti Sjevernoatlantskog područja, rekla je Tafra.
Načelnik Glavnog stožera RH, general zbora Drago Lovrić govorio je o zahtjevnom procesu transformacije Hrvatskih oružanih snaga u modernu vojsku, danas sposobnu za kvalitetnu obranu, pri čemu je naglasio brzinu te preobrazbe.
"Hrvatske oružane snage primjer su najbrže integracije", rekao je i objasnio da nijedna zemlja nije to tako brzo učinila. Spomenuo je da je u tom procesu važan alat bio Akcijski plan za članstvo, iskustvo Domovinskog rata što su ga vojnici ugrađivali i iskustvo sudjelovanja u NATO-ovim misijama u svijetu.
Vezane vijesti
-
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović ocijenila je u četvrtak da je sastanak na vrhu šefova država ili vlada zemalja članica NATO-a bio vrlo uspješan, iako je povremeno bio vrlo napet zbog inzistiranja američkog predsjednika Donalda Trumpa da se ubrza povećanje izdvajanja za obranu
-
-
-
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.