Politika

Pojačan priljev migranata

Summit o izbjeglicama: EU pozvana da donese akcijski plan

 Summit o izbjeglicama: EU pozvana da donese akcijski plan

Vijest o smrti migranata u Austriji, zgrozila je sudionike sastanka u Beču o izbjegličkoj krizi na kojem su se okupili predstavnici zemalja Europske unije i Zapadnog Balkana.

Dok izbjeglice s Bliskog Istoka pokušavaju preko balkanske rute ući u Europsku uniju, zemlje regije zatražile su pomoć Europske unije. Summit je bio prilika i za susret premijera Milanovića sa slovenskim kolegom Cerarom.

Pojačan priljev migranata s Bliskog istoka kojima su cilj razvijene zemlje Europske unije, posljednjih dana stvara probleme Srbiji, Makedoniji i Mađarskoj. Srbija je ostavila svoje granice otvorenima i dnevno kroz prihvatne centre prođe oko 2 tisuće ljudi. Makedonska policija ponovno je je sprječavala ulazak migrantima iz Grčke, dok Mađarska uz granicu sa Srbijom gradi ogradu, a granicu pojačano nadziru helikopterima i psima te se razmišlja i o angažiranju vojske. Na 200tinjak migranata mađarska policija bacila je suzavac, dok su zazivali pomoć UN-a.

"UN, UN! Help us, help us!", vikali su imigranti.

Iz UN-a pak pozivaju Europsku uniju da što prije riješi problem, a donošenje akcijskog plana zatražile su u Beču i Makedonija i Srbija. Ako Europa ne može riješiti problem na njegovom izvoru na Bliskom istoku, onda ga treba rješavati tamo gdje se trenutno nalazi, rekla je inoministrica Vesna Pusić i dodala da u Srbiju, Grčku i Makedoniju treba poslati stručnjake i novac:

"Princip po kojem se puštaju ti ljudi da prolaze kroz razne zemlje da bi prešao problem negdje drugdje nije rješenje, mi jesmo spremni, svakako ćemo biti spremni, no, smatramo da problem treba rješavati tamo gdje se on u ovom trenutku nalazi", rekla je Pusić.

Hrvatska neće graditi zid na granici, rekla je Pusić, a premijer Zoran Milanović je istaknuo da je Hrvatska spremna za prihvat izbjeglica.

"Ne očekujemo to ali smo spremni, mislim da bi Srbija i Makedonija trebale dobiti najveći paket pomoći jer nisu članice Europske unije, a koristi ih se kao koridor od strane članica Europske unije", rekao je Milanović.

O kvotama prihvata migranata nije bilo riječi, rekao je Milanović dodajući da će se na Europskom vijeću donositi odluke jer su postojeće zastarjele. Vijest o pronađenim preminulim migrantima u kamionu u Austriji potresla je sudionike sastanka, a Milanović je istaknuo da je upravo ta zemlja najopterećenija, ali i da druge zemlje preuzimaju odgovornost. Summit je bio prilika i za susret Milanovića sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom, prvi put nakon izbijanja afere s arbitražom.

"Razgovarali smo, nismo pregovarali, pozicije su jasne naše i njihove, ali to ne bi trebalo pomuniti naše dobre odnose i osobno dobre, ali to je manje bitno", rekao je Milanović.

Cerar je ponovio da je stav Slovenije nepromijenjen.

"Ja mislim da sada se treba popuniti arbitražni sud i mi čekamo da se postupak nastavi", rekao je Cerar.Na summitu su neke zemlje regije potpisale granične sporazume, a razgovaralo se i o daljnjem proširenju Europske unije.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.