Politika

Izbjeglički val

Milanović o izbjegličkoj krizi: Sve je pod kontrolom

 Milanović o izbjegličkoj krizi: Sve je pod kontrolom

Nakon što su sinoć privremeno zatvorile granice Slovenija i Austrija od jutros ponovo na kapaljku primaju izbjeglice.

Iz Slovenije međutim poručuju da dnevno mogu primiti samo 2500 osoba, a ne 5 tisuća koliko im iz Hrvatske dolazi.

 

Premijer Milanović s druge strane uvjerava da je sve pod kontrolom, a susjedima poručuje da izbjeglice moraju proslijediti dalje dok se ne nađe rješenje u Grčkoj i Turskoj. Dok premijer ističe da zid može podići svaka budala, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović ne odbacuje mogućnost podizanja ograde na granici.

Dok pritisak izbjeglica-migranata na Hrvatsku ne prestaje iz Austrije i Slovenije stižu poruke kako su ograničeni kapacitetom. Slovenija je na prijelazu u Središću ob Dravi od jutra propustila oko 350 izbjeglica, dok njih još oko tisuću čeka na ulazak u Sloveniju nakon što im noćas nije dopušten ulazak u tu zemlju. Noć su proveli na na otvorenom, na graničnom prijalazu Trnovec. Većinom dolaze iz Sirije.

"Želimo doći do Austrije, ne želimo ostati ovdje." Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar hrvatsku je stranu optužila da ne poštuje dogovor na što je odgovorio premijer Zoran Milanović.

"Hrvatska se na naše pozive ne odaziva i to je velik problem jer ne može sa sigurnošću predvidjeti gdje i koliko će migranata ući u našu zemlju. Hrvatska ne poštuje dogovor, a Slovenija na neograničen broj izbjeglica ne može pristati.

"Čuo sam se sa njihovim premijerom dva puta, jučer 5 pet puta tako da ne znam možda gospođa ne razgovara sa svojim premijerom, ja se sa Cerarom, čujem svaki dan, jutro u pola 8 smo se čuli tako da itekao komunicirmao. ‘Slovenija je organizirana država i imali smo sve ranije dogovoreno" Premijer uvjerava da je sve pod kontrolom, te poručuje da će i dalje će slati izbjeglice prema Sloveniji, a da se oni moraju suočiti s time da će ih morati proslijediti dalje dok se ne nađe rješenje u Grčkoj i Turskoj. Neodgovornim je ocijenio i izjavu savjetnika predsjednice Mate Granića da bi Hrvatska svoju zelenu granicu trebala štiti vojskom, naglasivši da i dalje na snazi ostaje se plan C.

"Ovo je za sada ovako. Ovo je sve dio jednog plana, zadnji od zadnjih rješenja je da Hrvatska sagradi zid na tom kratkom potezu zelene granice. To je kada maknete šume i močvare nekoliko desetaka kilometara ili malo više. To ne želimo raditi, to može svaka budala napraviti," objasnio je Zoran Milanović. S druge strane predsjednica Kolinda Grabar Kitarović ne isključuje mogućnost postavljanja ograde na hrvatskoj granici.

U intervjuu za američki CBNC poručila je da bi to htjela izbjeći, no da sve ovisi o stanju na terenu. Naglasila je da to ne bi bila agresivna politika, već da bi se ona koordinirala s ostatkom EU-a. A dramatično je i na hrvatsko-srpskoj granici na koju pristiže sve više migranata. Bilo je i pokušaja ilegalnog ulaska u Hrvatsku no oni su spriječeni. Broj izbjeglica u prihvatnom centru u Opatovcu mijenja se iz minutu u minutu. Autobusi od tamo svako malo odlaze u smjeru Slovenije. Nemamo drugog izbora nego da ljude upućujemo prema Schengenu poručuje ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

"Dolaze iz Grčke, dolaze u brojkama koji prelaze preko 10 tisuća dnevno i kao takvi ako tamo nisu registrirani, ako se tamo ne poštuju pravila, Hrvatska drugog izbora nema nego da upućuje ljude prema schengenskoj granici, prema Sloveniji," rekao je ministar Ranko Ostojić.

Istovremeno, Europska komisija pozvala je Hrvatsku i susjede da se dogovore oko usmjeravanja izbjeglica i zatvaranja granica, uz poruku da zidovi nisu rješenje. U Hrvatsku je prema posljednjim podacima do sad ušlo gotovo 199 tisuća izbjeglica.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.