Politika

Prosvjedi diljem Europe

Tisuće Kurda u europskim zemljama prosvjeduju protiv Erdogana

Tisuće Kurda u europskim zemljama prosvjeduju protiv Erdogana

Tisuće Kurda prosvjedovale su u subotu u Francuskoj, Njemačkoj i Grčkoj protiv politike turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana nakon uhićenja zastupnika i čelnika Demokratske stranke naroda (HDP), glavne prokurdske stranke i kako bi upozorili na "tišinu" Europe.

U Parizu se oko 2000 prosvjednika, prema podacima policije, okupilo na Trgu Republike noseći transparente "Zaustavite Erdogana", "Ne dirajte naše zastupnike", i "Turska bombardira, Europa šuti", nakon što je uhićeno devetero članova turskog parlamenta iz prokurdske Narodne demokratske stranke (HDP), optuženih za terorizam.

Turske vlasti su u petak uhitile supredsjednike HDP-a Selahattina Demirtasa i Figena Yuksekdafa i desetak zastupnika, a devet dužnosnika i novinara glavnog turskog oporbenog lista Cumhuriyet su od subote u pritvoru.

Turska vojska je nedavno bombardirala položaje koje u Siriji drže sirijske kurdske milicije, YPF, pri čemu su poginule stotine ljudi. Nekoliko organizacija krajnje ljevice su podržale prosvjed. Među govornicima jedna predstavnica udruge solidarnosti Francuska-Kurdistan je pozvala Francusku i Europsku uniju da prekinu kriminalno sudioništvo s Erdoganom. Ona je također tražila da PKK (Radnička stranka Kurdistana) bude maknuta s popisa terorističkih organizacija.

U Rennesu, na zapadu Francuske je 800 osoba prosvjedovalo na poziv Kurdskog demokratskog vijeća.

U Marseillu, na jugu zemlje, okupilo se oko 300 Kurda. Tamo je jedan od prosvjednika istaknuo da je stanje na rubu genocida, i govorio je stalnom teroru nad kurdskim narodom.

U Njemačkoj se u Koelnu okupilo oko 6500 osoba, navela je policija, što je manje od između 10.000 i 15.000 koliko su predviđali organizatori.

U znak solidarnosti neki su nosili portrete uhićenih dužnosnika, posebice mladog supredsjednika HDP-a Selahattina Dmirtasa.

Ta uhićenja su izazvala ogorčene reakcije u Europi, dok su čistke usmjerene na protivnike turske vlade nakon neuspjelog državnog udara u srpnju.

Njemački ministar vanjskih poslova Farnk-Wlter Steinmeier je u petak rekao da je pozvao turskog otpravnika poslova u Njemačkoj i upozorio Tursku na opasnost pokušaja zauzdavanja oporbe.

U Njemačkoj živi najveća turska zajednica na svijetu i najveća kurdska zajednica Europe od oko milijun osoba, što izaziva strahovanja od napetosti između dviju zajednica na njemačkom teritoriju.

Predsjednik Turske zajednice Njemačke Gokay Sofuoglu je u razgovoru za mrežu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) izjavio u subotu da "Erdogan pokušava nasilu pogoršati stanje u Turskoj, što će također imati posljedice na život u Njemačkoj". Sofuoglu je pozvao na suzdržanost.

Krajem srpnja je u Koelnu održan skup podrške Erdoganu na kojem se okupilo 40.000 osoba.

Oko tisuću Kurda i njihovih pristaša prosvjedovalo je ispred turskog veleposlanstva u Ateni uzvikujući "Erdogan fašist", prosvjedujući protiv zatvaranja turskih čelnika u Turskoj.

Predstavnik kurdske stranke Demokrastkog saveza (PYD) u Grčkoj Ibrahem Muslem rekao je kako su uhićenja "napad na demokraciju i čovječanstvo diljem svijeta".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.