U "Fondu solidarnosti EU"
Usvojeno svih 13 Piculinih amandmana
Zbog klimatskih promjena od osnivanja Fonda solidarnosti, broj elementarnih nepogoda u EU znatno je porastao i postale su ozbiljnije i intenzivnije.
Zato zastupnik Picula u amandmanima inzistira na financijski jačem instrumentu kako bi se mogao pokriti veći udio u ukupnom trošku štete (u najnovijim primjerima odobrena sredstva su pokrivala svega 3 do 5% ukupnog troška) te tako zaista iskazati solidarnost i zajamčiti brzu pomoć građanima pogođenim velikim elementarnim nepogodama.
Picula je u amandmanima pozdravio jasnija pravila Komisije o prihvatljivosti za regionalne elementarne nepogode, ali naglašava da je važno utvrditi realističan prag prihvatljivosti za regionalne elementarne nepogode. Ujedno podsjeća da je konačnim sporazumom zadržan prag prihvatljivosti od 1,5% regionalnog BDP-a unatoč nastojanjima Parlamenta da se taj prag smanji na 1%.
Picula je također upozorio da su korisnici Fonda i dalje oštećeni zbog dugotrajnosti cjelokupnog postupka od plaćanja predujma do plaćanja ukupne svote pomoći, zbog čega je istaknuo potrebu za povisivanjem praga plaćanja predujma te skraćenjem rokova za obradu.
Najveći problem Fonda solidarnosti je bez sumnje spora isplata novaca iz Fonda. Čak i uz spomenute reforme mora proći minimalno 8 do 10 tjedana prije nego se novci isplate jer dopuštenje za njihovu isplatu moraju dati i Vijeće i Parlament. U praksi, taj rok je najčešće i duži. Primjerice, novac za poplave koje su pogodile Hrvatsku i ostale zemlje u regiji u svibnju 2014. odobren je od Komisije u listopadu, a potvrđen u Parlamentu tek u prosincu iste godine - nakon punih 7 mjeseci. Moramo izbjeći situacije u kojima se između hitne intervencije i pristizanja sredstava iz Fonda za solidarnost Europske unije, žrtve osjećaju napušteno, poručio je Picula.
Nakon tragičnih poplava iz 2002. godine, Europska unija uspostavila je Fond solidarnosti Europske unije. On služi za direktnu provedbu solidarnosti Unije sa zemljama pogođenim velikim elementarnim nepogodama, a odnosi se ne samo na države članice već i na države kandidatkinje za članstvo. Od njegovog nastanka,do kraja srpnja prošle godine ukupno je odobreno i isplaćeno preko 3.8 milrd EUR za 72 zahtjeva iz 24 zemlje članice i ne-članice. Hrvatska su dodijeljena sredstva iz ovog fonda 5 puta u vrijednosti od 22,79 mil EUR. Nakon određenih izmjena uredbe, brže se reagira na zahtjeve pogođenih zemalja, a suša je uvrštena u popis nepogoda koje se pokrivaju iz samog Fonda. Fond solidarnosti Europske unije može pomoći državama članicama ako sveukupna šteta izravno uzrokovana elementarnim nepogodama premašuje 3 milijarde EUR ili 0,6 % bruto nacionalnog dohotka države. Postoje i odredbe za pomoć u slučaju manjih regionalnih nepogoda (1,5 % BDP-a regije odnosno 1 % za najudaljenije regije).
Vezane vijesti
-
Zastupnik Tonino Picula, koji je u ime svoje S&D grupe bio imenovan za izvjestitelja u sjeni na dva mišljenja Odbora za vanjske poslove (AFET) za Schengen, pitao je Europsku komisiju kako ocjenjuje napredak Hrvatske u ispunjavanju kriterija za ulazak u Schengen.
-
Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula upozorio je da sadašnje vizne naljepnice nisu u skladu sa sigurnosnim standardima zbog čega dolazi do njihovog krivotvorenja, tijekom rasprave o jedinstvenom obrascu za vize na mini plenarnom zasjedanju u Bruxellesu
-
Zastupnik Picula ističe da su se mnoge zemlje suočile s problemima u implementaciji Uredbe o sistemskim kontrolama građana, ne samo Hrvatska i Slovenija
-
Promjene ove uredbe najavio je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker još u rujnu 2016. u govoru o stanju Unije
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.