Ostalo / Zadarska županija

Tragovima Winnetoua

Otvorena Winnetou izložba

Otvorena Winnetou izložba

Otvaranju izložbe prisustvovala je grupa gostiju iz Njemačke i Češke koji su sudionici manifestacije i borave na starigradskom području od 11.-18.travnja obilazeći mjesta snimanja u pratnji stručnog vodiča

U sklopu ovogodišnje manifestacije Tragovima Winnetoua u Starigradu-Paklenici je otvorena prigodna izložba i svojevrstan spomen-prostor posvećen filmovima o Winnetouu koji su se prema romanima njemačkog pisca Karla Maya u razdoblju od 1962.-1968.g. snimali u Hrvatskoj.

Od ukupno 10 filmova snimanih u Hrvatskoj polovica je nastajala na području Nacionalnih parkova Paklenica, Krka i Plitvička jezera, Parka prirode Velebit i rijeke Zrmanje. Za to vrijeme članovi filmske ekipe boravili su u starom motelu hotela Alan, zbog čega je današnji hotel nezaobilazno mjesto posjeta ljubitelja Winnetoua.

Izložba sadrži mnoštvo dokumentarnih fotografija sa snimanja, originalne rekvizite korištene u filmovima koje je za ovu priliku ustupio Jadran film d.d., te će se u narednom periodu nadopunjavati novim eksponatima. Cjelokupni prostor odiše duhom 60-ih godina prošlog stoljeća, a u njemu su i dvije spavaonice opremljene originalnim namještajem iz tog vremena kada su u njima boravili članovi filmske ekipe.

Jole Petričević, predsjednik Uprave Hotela Alan d.d. osvrnuo se na povijest današnjeg hotela, kojemu je prethodila izgradnja motela 1961.g. Motel je sadržavao 40 spavaćih soba i restoran i upravo su u njemu boravili članovi filmske ekipe. S obzirom da je zdanje motela sačuvano, te da su brojni turisti kroz proteklih 40 godina birali smještaj u hotelu Alan motivirani između ostalog i Winnetouom, Uprava Hotela se je odlučila prenamijeniti dio starog motela u spomen-prostor posvećen Winnetouu, ali i povijesti starigradskog turizma, budući se radi o prvim hotelskim smještajnim kapacitetima izgrađenim na podvelebitskom području.

Otvaranju izložbe prisustvovala je grupa gostiju iz Njemačke i Češke koji su sudionici manifestacije i borave na starigradskom području od 11.-18.travnja obilazeći mjesta snimanja u pratnji stručnog vodiča, mještani Općine Starigrad od kojih su mnogi kao statisti također sudjelovali u stvaranju filmova, te scenograf Vladimir Tadej i kaskader Šimun Jagarinec.

Upravo je Vladimir Tadej zaslužan za odabir lokacija u Hrvatskoj koje su, nakon obilaska lokacija u Španjolskoj, Portugalu i drugim europskim zemljama, na kraju odabrane za snimanje filmova i tako Hrvatsku pretvorile u domovinu Winnetoua koja je sve ove godine privlačila brojne turiste. Jedan je od glavnih inicijatora održavanja 1.Winnetou konvencije koja je 2007.g., u organizaciji Jadran filma d.d. i TZO Starigrad po prvi put okupila najveće štovatelje Karla Maya u Hrvatskoj, nakon brojnih sličnih okupljanja koja se svake godine održavaju u Njemačkoj i Austriji.

Marjana Marasović, direktorica TZO Starigrad istaknula je kako je ideja o kreiranju novog turističkog proizvoda zvanog Tragovima Winnetoua nastala uslijed činjenice da su starigradsko područje sve ove godine posjećivali brojni obožavatelji Winnetoua u želji da posjete originalna mjesta snimanja, koja su srećom sačuvana u svoj svojoj ljepoti zbog koje su i odabrana za snimanje.

Oživljavanjem ove priče kroz samu manifestaciju, uređenjem izložbenog prostora i ostalim aktivnostima želi se i nove generacije upoznati s ovim dijelom hrvatske filmske povijesti, prikazati posjetiteljima prirodne ljepote na jedan drugačiji način, a nadasve gostima osigurati jedinstveni doživljaj. Naime, područje Općine Starigrad, zbog prožimanja mora i planine, raspolaže odličnim uvjetima za razvoj selektivnih vrsta turizma, prvenstveno aktivnog odmora. Uz već postojeću ponudu planinarenja, penjanja, biciklizma, raftinga i kanuinga, kroz ovaj projekt se nastoji razvijati i ponudu jahanja i streličarenja koji su sastavni dio manifestacije Tragovima Winnetoua, te tako unaprijediti uvjete za produženje turističke sezone.

Prisutnima su se također obratili načelnik Općine Starigrad, Krste Ramić, koji je pozdravio ovu inicijativu i sudionicima manifestacije zaželio ugodan boravak na Rivijeri Paklenica i Vladimir Tadej, koji je istaknuo kako je ovo odličan primjer spajanja filma i turizma kroz koji će se svijetu prikazati brojne hrvatske prirodne ljepote, te je svečano otvorio izložbu.

Nakon razgledavanja spomen-prostora, sudionici manifestacije su se uputili prema Tulovim gredama i tzv. "Pueblo platou" nad kanjonom rijeke Zrmanje kako bi, u pratnji Christiana Heesa, jednog od vrsnih poznavatelja filmova u Winnetouu, razgledali tamošnja mjesta snimanja.

U narednim danima gosti će obići i mjesta snimanja u Nacionalnim parkovima Krka i Plitvička jezera te na rijeci Zrmanji.

Za sve ostale goste Zadarske regije na raspolaganju su aktivnosti jahanja i streličarenja u zaseoku Marasovići smještenom na ulazu u NP Paklenica, dok će se u petak na istom mjestu održati večernji zabavni program uz logorsku vatru, roštiljadu i country bend "Crooks&Straights" iz Rijeke.


Reci što misliš!