Ostalo / Zadarska županija

Pag

Dragutin Jagodnik najvjerniji gost Paga

Dragutin Jagodnik najvjerniji gost Paga

Pag bez automobila, bez turista, bez noćnih klubova, kafića, restorana, bez glisera, jahti i s praznim plažama danas je samo uspomena, slika zabilježena u sjećanju Dagutina Jagodnika, najvjernijeg gosta Paga

Dragutin Jagodnik, umirovljeni arhitekt iz Zagreba u Pag dolazi od 1948. godine i po tome je najvjerniji gost Paga. Prvi puta u Pag je došao kada je imao šesnaest godina i od tada dolazi svake godine. Pag mu se toliko svidio da je izgradio vikendicu pa se, kako kaže, na otoku osjeća kao kod kuće.

„U vrijeme mog prvog dolaska u Pagu nije bilo turista, a odmah su me oduševile plaže," kaže Jagodnik. „Kupao sam se na Prosici, na plaži gdje je danas hotel „Pagus" i na plažama na Bašaci gdje tada nije bilo niti jedne kuće. Vinogradi su bili uz plažu, a kako sam te godine došao u osmom mjesecu grožđe je bilo zrelo pa bih nakon kupanja ubrao grozd."

Kuća, kaže Jagodnik, u to vrijeme nije bilo ni na području današnjih prigradskih naselja Vodice i Sveta Jelena, gdje su, kao i na Bašaci, bili vinogradi.

„Struja se u kućama gasila u deset sati navečer, a domaćini su tada palili petrolejke," priča Jagodnik. „Objasnili su mi kako kuće dobivaju struju od agregata koji radi za potrebe solane, a usput daje struju i kućanstvima. Kako se agregat gasio u deset sati navečer, tako je i u kućama tada nestajalo struje."

Na ručak je Jagodnik sa svojim stricem, s kojim je i došao u Pag, odlazio u gostionicu na rivi koje danas više nema.

„Na terasi te gostionice je bilo ugodno i po vrućini jer su krošnje stabala pravile lijepu hladovinu, a tu se okupljali i domaći ljudi," prisjeća se Jagodnik.

Kako je redovito dolazio u Pag tako je mogao promatrati promjene koje su se događale. Sve se, kaže, počelo mijenjati kada je 1959. godine izgrađena Jadranska magistrala. Ubrzo nakon izgradnje Jadranske magistrale uvedena je trajektna veza Karlobag - Pag i autobusna veza Rijeka - Pag. Tada su u Pag počeli dolaziti turisti, a sve je više Pažana iznajmljivalo sobe. Turizam se u Pagu počeo naglo razvijati 1968. godine kada je pušten u promet Paški most i kada je izgrađen hotel „Bellewue" sa 370 ležajeva. U to je vrijeme počela izgradnja kuća na Vodicama, Murvici i Bašaci, vinogradi se nestajali, a Pag je počeo poprimati izgled turističkog mjesta.

„Od kada sam u mirovini na Pagu provodim cijelo ljeto," kaže Jagodnik. „U Zagreb odlazim na jesen, ali i zimi često navratim na Pag. Nekada je sve drugačije izgledalo i bilo je lijepo, ali danas je ipak bolje jer razvoj je donio mnoge dobre stvari."

Pag bez automobila, bez turista, bez noćnih klubova, kafića, restorana, bez glisera, jahti i s praznim plažama danas je samo uspomena, slika zabilježena u sjećanju Dagutina Jagodnika, najvjernijeg gosta Paga.

 


Reci što misliš!