Ostalo / Zadarska županija

Radionice

Recesijski štand na filipjanskoj rivi

Recesijski štand na filipjanskoj rivi

Originalnost recesijskog štanda je ta da je otvoren 24 sata na dan i da uz njega nema prodavača

Braniteljska zadruga Sjeme - Panj - Umjetnost - Život koja djeluje 2006. godine u Slavonskom Brodu nakon prošle godine kada je prvi puta gostovala u Sv.Filip i Jakovu stigla je ponovno na poziv Turističke zajednice općine Sv.Filip i Jakov i postavila originalan Recesijski štand na rivi

Originalnost recesijskog štanda je ta da je otvoren 24 sata na dan i da uz njega nema prodavača. Istaknuta je cijena od 25,00 kuna za sve proizvode s napomenom da nije obvezna već se ostavlja na volju kupca koliko će ubaciti u prigodnu originalnu kasicu.

Braniteljska zadruga je već prošle godine uspostavila jako dobru suradnju s Učeničkom zadrugom Đardin iz Sv.Filip i Jakova te ovom prilikom organizira izložbu originalnih radova i prigodne radionice na rivi u Sv.Filip i Jakovu 12. kolovoza od 18,00 do 21,00 sati. U radionicu će se moći uključiti svi zainteresirani.

Osnovna djelatnost zadruge je sakupljanje starih panjeva iz hrvatskih šuma, umjetnička obrada, kreativno izražavanja u drvu s posebnim naglaskom na korištenje prirodnih formi drva, proizvodnja eko namještaja i nakita te stvaranje umjetničke vrijednosti koja živi vlastitim životom, svaki eksponat je unikatan i potpuno ekološki. Od samog početka zadruga sudjeluje na mnogobrojnim sajmovima koji su vezani za ekologiju, tradiciju i turizam. Tijekom brojnih izložbi prezentacija je poprimila oblik jedinstvenog predstavljanja radova i načina izrade .

U sklopu izložbe se daje prikaz i kreativna radionica izrade nakita iz ekološkog materijala- panjeva. Tijekom izložbe nudi se i zorni prikaz izrađenog namještaja od panja, svi posjetitelji imaju prigodu vidjeti kako je nastao stol od panja izvađenog iz zemlje.

Proizvodi su načinjeni isključivo od 15 autohtonih vrsta hrvatskog drveta i to od panja i korijenja. Za potrebe proizvodnje se ne ruše i ne režu drva već se koriste isključivo suhim panjevima i korijenjem. Posebnim načinom obrade dobivaju se jedinstveni unikatni proizvodi koji se prezentiraju u vidu radionica na samom izložbenom prostoru.

Svaki eksponat, namještaj, ogrlica ili narukvica je ekološki. Gotovi proizvodi se ne tretiraju nikavim zaštitnim kemijskim sredstvima, bojama ili lakovima. Jedini tretman je čistim lanenim uljem .

Izložbeni prostor tako postaje galerija umjetničko uporabnih predmeta, radionica i prikaz tradicionalne obrade drveta i prodajno mjesto jedinstvenih proizvoda sa upečatljivim naglaskom na autohtono i izvorno hrvatsko. Vrijedno je prepoznati sve ove vrijednosti i pomoći da ovaj program zaživi, što bi omogućilo braniteljima da dostojanstveno žive od svog rada koji je: prirodan-zdrav, ekološki i kreativan.

U cjelovečernji program uključit će se i Tamburaški sastav Šokci za 5 iz Slavonskog Broda koji će održati prigodni program na pozornici na rivi od 21,00 sat.

Posebnost Tamburaškog sastava je u tome da su svi članovi sastava iz jedne obitelji, 4 brata i jedna sestra u dobi od 6,5 do 13 godina. Dvoje najstarijih članova ( 12, i 13 godina ) započeli su s pjevanjem prije 7 godina, a sada su četvero polaznici Glazbene škole, dok za najmlađeg koji ima svega 6,5 godina obitelj plaća privatnu poduku.

Kao Tamburaški sastav Šokci za 5 djeluju od prosinca 2007 godine te su u 1,5 godinu dana djelovanja imali brojne nastupe na dječjim festivalima, sudjelovali na koncertima humanitarnog karaktera. Gostovali su i na HTV-u u emisiji Lijepom našom i emisiji Globalno sijelo. Trenutno se pripremaju za emisiju Super talent Nove TV.


Reci što misliš!