Gost kolumnist
Kako prevenirati nasilje nad i među mladima?
Nasilje nad mladima generira nasilje među mladima
Treba odmah formirati na nivou Države Povjerenstvo za preventivne programe i organizaciju slobodnovremenskih aktivnosti djece i mladih te izvršiti promjenu Zakona da dijete od svoje 14. godine treba krivično odgovarati pred zakonom
Problem:
Nasilje je postalo stil života, zabava, a sve češće i nagrada. Ekspanzija ovisnosti i nasilja je poprimila razmjere epidemije. Pedocentrizam je opasna doktrina koja pogoduje širenju egocentrizma i nasilja. Nasilje nad mladima generira nasilje među mladima. S promicanjem «diktature relativizma» proizlazi vrijednosna matrica da sve ima cijenu a ništa vrijednost. Evidentan je opći gubitak brige za druge i moralnog ponašanja: pred ničem ne treba prezati - ili sredstvo opravdava cilj.
Navodim glavne čimbenike nasilja:
- Nepostojanje (državne) vizije za mladu generaciju. «Socijalni nojevi» i /ili nezainteresirani za probleme i potrebe mladih su ministrastva znanosti i obrazovanja, obitelji i međugeneracijske solidarnosti, pravosuđa, policije te zdravstva i socijalne skrbi; Između njih ne postoji nikakva koordinacija!
- Sve je veća odgojna atrofija škole. Problem jesu prenatrpane škole koje rade u više smjena. Sadašnje pedagoške mjere, odnose se isključivo na problematične učenike. «Vidljivi» su učenici koji su pod sankcijama. Svi govore o njima. Isti postaju „heroji" škole (u očima mladih). Učitelji nemaju nikakvih mogućnosti osim svojim autoritetom utjecati na njih, a problem učitelja je - (izgubljeni) autoritet. Nastava je okrenuta didaktičkom formalizmu i grupi, a ne pojedincu.
- Paradigma oslobađanje od rada;
- Percepcije mladih da je zabava bolja što je droga dostupnija;
-Poveznice nasilja i raznih opijata i ovisnosti (o brzinama, klađenju, tabletama, medijima, seksu, klađenju, izgledu, nekontroliranom konzumiranju hrane, nekontroloriranom kupovanju, drugoj osobi, ljepoti, želji za novcem, vojaerstom, hipohondri, ovisnici o ritualima, strahovima, upravljanjem drugim životima...) Sve te i druge ovisnosti sve više dijele ljude na depresivce i agresivce.
- Najagresivniji oblik medijskog nasilja je cyber-bulling. Internetski forumi umjesto dijaloga postaju «arene» u difamiranju «protivnika»
- U porastu je nasilje nad nastavnicima i roditeljima;
- Nezainteresiranost ili nekooperativnost roditelja. Posljedice toga su 'fast food' obitelji" u kojima je sve determinirano brzim i nekvalitetnim odnosima i/ili nasilničkim ponašanjem u obitelji. Roditelji rade službeno od 8 - 16 h , a u praksi i puno dulje.
- Loša komunikacija u obitelji.
- Nagrada nasilničkog ponašanja (blage kazne za nasilničko ponašanje adolescenata a osobito «recidivista» - nasilnika);
- Trendovi noćnih izlaka;
- Urbani aspekti života u kojima ljudi postaju «gomila usamljenika»
- Tolerancija nasilničkog ponašanja navijačkih skupina. Supkulturne i alternativne skupine s elementima nasilja; anarhistički pokreti u funkciji negiranja svih autoriteta (Grčka, Francuska, Brazil, Velika Britanija, Rusija, Italija...) Sukobi kontrakulturnih skupina mladih (punkeri, reperi, skeanheadsi i dr.). Vršnjački utjecaji (biti cool, slušati rep, folk, hard rock, ići na «ludi» party, itd.)
- Rat i tranzicija doveli su do promjena u ponašanju i stavovima mladih;
- Neuspjeh u školi;
-Kriza identiteta;
-Nepostojanje adekvatnih mjera za maloljetnike nasilnike- recidiviste.
NEKA RJEŠENJA
- Osvijesti problem da se nasilje se događa drugima, a ne meni- senzibiliziranje javnosti, (osobito putem medija). Svaka akcija usmjerena na smanjivanje ili uklanjanje nasilja mora biti višestruka i usmjerena na različite uzroke. Nužna je koordinacija gore spomenutih ministarstava u konkretizaciji preventivnih programa. Nužno je pridobiti roditelje za programe odgovornog roditeljstva. Treba razmotriti stanje i učinke provedbe zakonskih propisa o zabrani noćnih izlazaka i zabrane posjete kladionicama i sudjelovanja u igrama na sreću, i sl.,
- Pri težim povredama zakona, dijete od svoje 14. godine treba krivično odgovarati pred zakonom, tako da se nakon punoljetnosti realizira kaznu (predviđenu) za odrasle. (Ovo podrazumijeva žurnu izmjenu Zakona!)
- Izbaciti ili drastično nsmanjiti programe u medijima nasilničkog sadržaja i preporučiti istima da što više prikazuju primjere „dobre prakse". Ukazati mladima na opasnosti poticanja voajerstva, egzibicionizma, dokoličarenja, ironiziranja privatnosti i/ili intime. Zatražiti od televizija da neetične emisije, kao što su Big brother, Trenutak istine, Farma... zabrane ili da se prikazuju nakon 23 h. Sankcionirati oni medije koji krše etičke kodekse i/ili Zakon(e) o (elektroničkim) medijima;
- Postizanje cjelovite koordinacije obitelji, škole, crkve, lokalnih zajednica, udruga...
- Ekipiranje u odgojnoobrazovnim ustanovama stručnjaka u stručno-razvojnim službama. Osnovati škole za odgovorno roditeljstvo u svakoj školi!.
- U svim školama uvesti izborni predmet «Zdravstveni odgoj».
- Prelazak osnovnih škola na rad u jednoj smjeni. Uvesti obvezu da svaki učenik bude uključen barem u jednu izvanškolsku aktivnost. Svaka škola trebala bi imati akcijski plan kod promicanja prosocijalnih vrijednosti, osmišljavanja slobodnovremenskih aktivnosti i programe za stjecanje nastavničkih i roditeljskih kompetencija (u radu s mladima) za medijski odgoj;
- Na nastavničkim fakultetima uvesti kolegije Medijski odgoj i Nasilje nad i među mladima;
- Formirati Centre za mlade u svim gradovima i općinama;
- Formirati u svim gradovima Poliklinike za zaštitu djece od nasilja.( voditeljica
- Svaka odgojnoobrazovna ustanova morala bi imati četiri usklađenja (odgojna) programa: l. Prevencija ovisnosti, 2. Prevencija nasilničkog ponašanja 3. Učenje prosocijalnim vrijednostima 4. Stjecanje medijskih kompetencija za nastavnike, roditelje i učenike.
- Nužan je zajednički rad institucija koje imaju zakonsku obvezu reagirati na maloljetničko nasilje i delinkvenciju mladih (policija, državno odvjetništvo, sudovi za mladež, službe i ustanove socijalne skrbi).
- Pokrenuti izmjene zakonskih propisa da se propišu prekršajne sankcije za roditelje (ili skrbnike) maloljetnika koji se opetovano zatiču u nedopuštenom noćnim izlascima i/ili pijankama; da se propišu prekršajne sankcije za ugostitelje koji dopuštaju boravak maloljetnika bez pratnje odraslih nakon 23,00 h., da se propiše ovlast policijskog službenika da takav lokal odmah prvremeno zatvori;
- Pokrenuti donošenje zakonskih propisa kojim će se mjestima ili prostorima na kojima se okupljaju djece i mladi propisati zabranu pristupa osobama koje su evidentirane kao konzumenti opojnih droga, koje su počinitelji kažnjivih djela. Pri težim (ponovljenim) povredama zakona, dijete od svoje 14. godine može krivično odgovarati pred zakonom, da se nakon punoljetnosti kazna maloljetničkog zatvora prevodi i produžuje u zatvorsku kaznu.
- Izvršiti pritisak na zakonodavca da uskladi radno vrijeme roditelja i škola.
- Poticati i motivirati veću zastupljenost roditelja kao partnera u radu škola.
- Dokinuti UNICEF-ovu agresivnu kampanju: «Iskorijenimo nasilje u školama», «Stop nasilju među mladima u školama», «Škole s nultom stopom nasilja»...
Pozitivni primjeri...
The Arf of Living Foundation je neprofitna, obrazovna i humanitarna organizacija osnovana daleke 1981. u SAD-u s podružnicama u Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi, Aziji, Africi i Australiji. Kao jedna od najvećih svjetskih nevladinih udruga djeluje u 146 zemalja, s nekoliko milijuna članova, s posebnim savjetodavnim statusom pri Ekonomskom i socijalnom vijeću (ECOSOC) Ujedinjenih naroda, te surađuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom(WHO). Svrha djelovanja organizacije je povećanje kvalitete života svakog pojedinca. Programi su namijenjeni i prilagođeni svim dobnim i socijalnim skupinama. U Hrvatskoj udruga «Umijeće življenja» iz Rijeke djeluje sukladno tom programu i aktivno djeluje u gotovo svim većim gradovima. Pored te, treba poticati slične inicijative civilnog sektora, kao na primjer „Želim ulice slobodne od nasilja» Građanske iz Zagreba...
Komentare na članak možete slati autoru na email adresu: zlatkomilisa@net.hr .
Vezane vijesti
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
-
Košarkaši Zadra u prorijeđenom sastavu dočekuju gusti prosinački raspored u trima natjecanjima: nakon pobjede protiv Borca Mozzart u četvrtak na Višnjiku sutra u 12. kolu FAVBET Premijer lige gostuju u Sinju kod Alkara, a već dan kasnije gostuje kod Samobora u osmini finala Supersport Kupa Krešimir Ćosić.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.