Sedmi pečat
Mali ljudi, velike priče
U predoscarovskom predstavljanju danas čitajte zašto Akademija pada na boks i kako je istinita priča o nezgodi jednog avanturista osvojila čak 6 nominacija
Pošto smo sve bliži 83.-oj svečanoj dodjeli Oscara, odlučio sam udvostručiti broj naslova, kako bi vam predstavio što više nominiranih uradaka, te ujedno pokušao predvidjeti tko već sada može otvoriti pjenušac kao opravdani slavodobitnik.
Dakle, naslovi koje ću vam danas predstaviti prvenstveno povezuje činjenica da su kao i već spomenuti The King's Speech bazirani na stvarnim događajima (koliko god to u Hollywoodu može biti stvarno), kao i to da su obje priče inspirirane malim ljudima koji su postigli velike stvari. Film koji tematikom automatski pronalazi put do glasača Akademije, te će zasigurno pokupiti barem jedan zlatni kipić u glavnim kategorijama je The Fighter.
The Fighter (2010)
Režija: David O. Russell
Uloge: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo...
Žanr: Biografska drama
Trajanje: 115 min.Micky Ward (M.Wahlberg) prosječni je boksač koji u svojim ranim 30-ima nije postigao nikakav značajniji uspjeh, te se nikada nije oslobodio sjene starijeg brata Dickya (C. Bale), koji je pak u svojim najboljim boksačkim danima postao senzacija, nokautiravši slavnog Sugar Ray Robinsona.
Pod manipulatorskom kontrolom svoje majke, a ujedno i menadžerice (M. Leo), kao i neangažiranim trenerstvom brata Dickya, Micky nikad nije dobio pravu priliku za demonstraciju svog očiglednog talenta, već je postao svojevrsna vreća za udaranje u loše organiziranim mečevima. Da stvar bude još gora, Mickyev idol i nadahnuće za boks, brat Dicky, nije postao ništa doli teški ovisnik o cracku i predmet poruge.
Unatoč lošim rezultatima, Mickyu se ukaže prilika za normalnijim uvjetima treniranja, kao i šansa za sudjelovanje u mečevima koji bi ga mogli približiti borbi za titulu.
Ukazana prilika dovodi Mickya u nedoumicu jer je uvjetovana prekidom trenerske suradnje sa Dickyem odnosno menadžerstvom majke. Isti ultimatum postavlja mu i djevojka Charlene (A. Adams). Našavši se na prekretnici, Micky odluči prihvatiti ukazanu priliku te prekida odnose sa majkom i Dickyem...
Gledajući naslove koji redovito ubiru nominacije za najprestižniju nagradu Oscar, primjetit ćete da su članovi Akademije oduvijek bili slabi na filmove boksačke tematike. Najpoznatiji primjeri su pokupili neke od kipića u glavnim kategorijama tih godina, a riječ je naravno o filmu Rocky (1976), odnosno Raging Bull (1980) i Million Dollar Baby (2004). Uz spomenute, valja se i prisjetiti onih naslova koji su svojevremeno također prikupili određen broj oscarovskih nominacij,a kao i nekih drugih nagrada poput Champion (1949), Somebody Up There Likes Me (1956), Requiem For A Heavywight (1962), ili recentnijeg Cinderella Man (2005).Gledajući imena tih nezaboravnih filmova postavlja se pitanje: što The Fighter ima, a da već nismo do sad vidjeli?
Prvenstveno mislim da je film zasluženo prikupio nominacije za sporednu mušku ulogu (fantastični Christian Bale) odnosno sporedne ženske uloge (odlične Amy Adams i Melissa Leo).
Sve skupa, The Fighter je prikupio sedam oscarovskih nominacija, uključujući i onu za najbolji film, no izostavljanje redatelja Davida O. Russella iz kategorije najboljeg redatelja kao i Marka Wahlberga za najboljeg glumca svojevrsna je smjernica da film ima jako malo izgleda za osvajanjem kipića u kategoriji filma godine.
S druge strane, bila bi teška nepravda da Christian Bale ne pokupi zasluženi kipić u kategoriji sporedne muške uloge, jer je unatoč solidnoj glumi Marka Wahlberga apsolutno zasjenio svog kolegu te pružio još jednu nezaboravnu ulogu za koju se opet fizički doveo do granica neprepoznatljivosti.
Valja još i spomenuti da su se uz ovaj naslov već godinama vezivala razna glumačka, odnosno redateljska imena, te su po prvotnom planu glavne uloge trebali tumačiti Matt Damon i Brad Pitt, i to pod redateljskom palicom Darrena Aronofskog. Da li bi film s takvom ekipom bio bolji, nećemo nikad saznat,i no i u ovom slučaju, riječ je o vrlo solidnom filmu s odličnim epizodama C. Balea kao i M. Leo i A.Adams.
Drugi film koji ću vam predstaviti također je inspiriran događajima iz života ne toliko sportaša koliko rekreativca i avanturista.
Aron Ralston (James Franco) mladi je inžinjer koji svoje slobodno vrijeme (prvenstveno vikende) maksimalno iskorištava odlascima na planinarenja u potrazi za avanturom. Ovaj put Aron se uputio u planine Utahe prethodno (na njegovu žalost) ne obavijestivši ni roditelje ni kolege o destinaciji. Problemi nastanu prilikom Aronovog prolaska kroz zemljine pukotine u planini gdje se njegova ruka nađe priklještena pod kamenom gromadom. Narednih 127 sati Aron se pokušava domoći slobode, te pritom te iste pokušaje evidentira kamerom u slučaju neuspjeha kao svojevrstan testament o njegovoj sudbini...
127 Hours (2010)
Režija: Danny Boyle
Uloge: James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn...
Žanr: Drama
Trajanje: 94 min.Film je inspiriran stvarnim događajima koja su te 2003-e Arona eksponirale u heroja, pa je odlučio kobne sate ovjekovječiti u knjizi «Između stijene i tvrdog mjesta». Pročitavši knjigu, proslavljeni britanski redatelj Danny Boyle ju je uz blagoslov Arona odlučio ekranizirati, te se pred nam našao još jedan oscarovski kandidat.
Film je sakupio 6 nominacija među kojima su najznačajnije ipak one za najbolji film i glavnu mušku ulogu. Nažalost, unatoč solidnoj glumi talentiranog J. Franca, ovo ipak nije uradak koji je opravdao svoje nominacije. Slične sudbine glavnog protagonista mogli smo već vidjeti u bezbroj TV filmova kao i poluigranih dokumentaraca o tragičnim sudbinama pojedinaca.Lijepo je vidjeti da Danny Boyle i dalje ne odstupa od svog mijenjanja stilova, no ovo ipak nije jedan od njegovih boljih uradaka u šarolikoj filmografiji. S druge strane, James Franco može unatoč malim izgledima (točnije nemogućim) za osvajanjem kipića biti i više nego sretan sa nominacijom koja je veliko priznanje za njegov glumački angažman.
To nas dovodi do sužavanja izbora izglednih pobjednika, a tko je još u užem krugu, čitat ćete slijedeći tjedan u posljednjem 'predoscarovskom' predstavljanju.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Tonici za lice na tržištu su prisutni već dulje vrijeme, no doživjeli su pravi preporod tijekom posljednjih godina. Ako vas ovaj naziv podsjeća na tekućine s blagim mirisom alkohola kojima smo skidali šminku u tinejdžerskim danima, a u isto su vrijeme isušivale našu kožu i izazivale neugodno zatezanje, vrijeme je da promijenite percepciju.
-
Europarlamentarci su na ovotjednoj plenarnoj sjednici zatražili da Europska unija predvodi borbu za suzbijanje onečišćenja plastikom bez obzira na izostanak globalnog dogovora o rješavanju tog problema.
-
Godišnja stopa rasta od šest posto odličan je pokazatelj važne uloge ovog segmenta u gospodarstvu. Putnike privlače lijepi krajolici, zimske sportske aktivnosti i šarmantni europski gradovi bogate povijesti, a sve popularniji među ekološki osviještenim putnicima je i - avanturizam.
-
Ovo predavanje istražuje kako inovativna rješenja pomažu u praćenju stanja morskih ekosustava, zaštiti ugroženih vrsta i očuvanju plavih prostranstava za buduće generacije.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.