Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Svijetla strana Mjeseca

Svijetla strana Mjeseca

Ovaj tjedan sam vam, ako kojim slučajem niste pogledali, odlučio predstaviti film redatelja čiji najnoviji uradak upravo igra u našim kinima. Zašto sam se odlučio za stariji umjesto ovog recentnog, saznat ćete u ostatku teksta.

Moon (2009)

Režija: Duncan Jones

Uloge: Sam Rocwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott, Rosie Shaw, Kaya Scodelario...

Žanr: Sci-Fi, Drama

Trajanje: 97 min.Što se krije na filmskoj strani Mjeseca?

Sam Bell (S. Rockwell) zaposlenik je firme Lunar Industries koja je glavni snabdjevač energije u bliskoj budućnosti. Jedan od glavnih izvora Lunar Industriesa jest Helij 3 koji se nalazi na Mjesecu i čiji iskop samostalno uz asistenciju robota GERTHY-a (glas K. Spaceya) nadgleda Sam. Pred sam kraj završetka trogodišnjeg ugovora na mjesečevoj bazi, prilikom rutinskog servisa opreme za iskop Sam doživi nesreću. Probudivši se u ambulanti baze, Sam počne doživljavati halucinacije, te se u sumnji uputi na mjesto nesreće. U vozilu pronađe ozlijeđenu mušku osobu, te povratkom u bazu ustanovi da je unesrećena osoba upravo on...

 

Debitantski film Duncana Jonesa (sin slavnog Davida Bowiea) odmah po prikazivanju na Sundance festivalu izazvao je oduševljenje publike i kritike te su producenti automatski proširili distribuciju na daleko veći broj kinodvorana od predviđenog.

Sa samo 5 milijuna dolara budžeta Jones je film uspio prikazati daleko skupljim, te sa nekim tradicionalnim metodama npr. makete umjesto kompjuterskih efekata, imao je potpunu kontrolu nad projektom i financijama. Ipak, glavni čimbenici uspješnosti filma su odlična priča koja je također nastala od strane Jonesa te maestralna gluma Sama Rockwella, koji je još jednom potvrdio svoj veliki talent i šteta što češće ne bira takav tip uloga, već balansira između blockbustera i nezavisnog filma.

Moram istaknuti da je Jones, unatoč očiglednom hommageu klasicima žanra (prvenstveno mislim na 2001 A Space Odyssey (1968) velikog Stanleya Kubricka, Solaris (1972) Andreia Tarkovskog ili Silent Running (1972) Douglasa Trumbulla), napravio sasvim originalan film koji slobodno može stati uz bok s navedenima. Priču o izolaciji i usamljenosti pojedinca izvukao je na potpuno svjež način iz potencijalnih scenarističkih rupa te je uz nadahnutu glumu Sama Rockwella kao i neočekivanu „glasovnu" potporu Kevina Spaceya kao GERTHY-a napravio jedan od ponajboljih Sci-Fi posljednjih par desetljeća.

Nažalost, sad dolazi i onaj gori dio priče iz uvoda. Za svoj drugi film Jones je odabrao tipičan hollywoodski poluproizvod zvan Source Code kojeg imate (ne)prilike gledati u našim kinima kao Izvorni kod. Mada je po nekim kritičarima Source Code dobar film (po nekima i vrlo dobar), mene osobno nije dojmio jer pati od toliko scenarističkih (i logičnih) manjkavosti, da bi potrošio pola dana samo navodeći ih. Drugi problem je i manje-više netipičan odabir glavnog glumca (Jake Gyllenhaal) koji zasigurno nije u rangu Sama Rockwella te nije uspio izazvati nikakve emocije - osim patetike.

Iskreno se nadam da će se Jones uspjeti oduprijeti raljama filmske mašinerije i nastaviti svoj rad manjim, pametnijim i intimnijim filmovima poput Moona, jer iskrenim filmoljupcima fali puno više takvih filmova negoli ovih demonstracija specijalnih efekata i debilnih priča kakve sve češće imamo prilike ugledati u kinima.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.