Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Promašena propaganda

Promašena propaganda

Kako sam i najavio prošli tjedan, ovaj put ćemo posvetiti koji redak posljednjem "superjunačkom" filmu za ovo ljeto, doduše u našim kinima će s popriličnim zaostatkom za svjetskim kinima ovaj mjesec premijeru još imati "Green Lantern" koji ipak nije vrijedan neke posebne pažnje.

Captain America: The First Avenger (2011)

Režija: Joe Johnston

Uloge: Chris Evans, Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving, Dominic Cooper, Stanley Tucci, Toby Jones...

Žanr: Akcija, znanstveno-fantastični

Trajanje: 124 min

Nakon Thora, The X-Men: First Class i navedenog Green Lantern-a za kraj nam je ostao jedan od starijih Marvelovih junaka koji je pripreman već duže vrijeme, no prije nekog zaključka slijedi par rečenica o čemu se tu sve zbiva.

Sadašnje vrijeme. Grupa znanstvenika pronađe nepoznat objekt ispod Arktičkog leda o čemu odmah obavijeste vladine agencije.

Radnja se potom vraća u 1942.-u gdje nacistički odred predvođen zapovjednikom Johannom Schmidtom (H.Weaving) napadne norveški gradić Tønsberg u potrazi za drevnom relikvijom za koju se vjeruje da je sam dar nordijskih bogova.

U međuvremenu, diljem Amerike pa tako i u New Yorku gomilaju se redovi za novačenje pred odlazak američkih trupa na ratišta. Priliku za borbu i pomoć svojoj domovini želi i slabašni, boležljivi Steve (C. Evans) koji naravno ne dobije dozvolu vojnih liječnika zbog podužeg popisa bolesti od kojih je obolijevao kao i krhkoj muskulaturi. Praveći društvo najboljem prijatelju Buckyu Barnesu prije njegovog odlaska u rat, Steve na sajmu budućnosti zapazi drugi ured za novačenje te se opet odluči prijaviti, gdje ga zapazi Dr. Abraham Erskine (S. Tucci). Primijetivši Stevovu odlučnost i želju za borbom, Dr. Erskine mu ponudi obuku u znanstvenom odredu kojeg vode beskrupulozni pukovnik Chester Phillips (T.Lee Jones) i njegova pomoćnica Peggy Carter (H. Atwell). Pokazavši fizičku nemoć, no i veliku srčanost i požrtvovnost prilikom obuke Steveu ponude da sudjeluje u eksperimentu koji će ga fizički ojačati, što ovaj odmah prihvati. Nakon samog eksperimenta vođenog od strane  Dr. Erskinea i znanstvenika Howarda Starka (D.Cooper) laboratorij biva sabotiran od strane njemačkog špijuna poslanog od strane Johanna Schmidta... 

Dugopripremani projekt Captain America započeo je svoj trnoviti put ka kinima još davne 1997-e i od tad su se mijenjala studija, redatelji, glumci, te je pala i pokoja sudska parnica dok film konačno nije zgotovljen te ga kao takvog imate prilike pogledati u našim kinima već treći tjedan za redom.

Jedan od Marvelovih najpoznatijih likova nastao je davne 1940.-e iz pera Joea Simona i Jacka Kirbya te je i dan danas jedan od najprodavanijih i najomiljenijih strip junaka (uglavnom) američke populacije, no iako je u više navrata spominjana njegova adekvatna filmska ekranizacija (još se osobno prisjećam katastrofalnog  pokušaja iz 1990.-e tada nazvanog samo Captain America u režiji C redatelja Alberta Pyuna) do ove godine i dugogodišnjih naklapanja  nije je bilo.

Režija je ovom prilikom prepuštena hollywoodskom "štanceru" Joeu Johnstonu (The Rocketeer, Jumanji, Jurassic Park III, Hidalgo, Wolfman...) dok je glavnu ulogu dobio Chris Evans (solidan) koji je kostim superjunaka obukao već u dva navrata i to kao Human Torch u The Fantastic 4 nastavcima. Ostatak glumačke postave je popunjen sa provjerenim glumačkim imenima Tommy Lee Jonesa i Huga Weavinga kao negativca Johanna Schmidta / The Red Skull-a. Unatoč popriličnom budžetu (navodnih 140 milijuna dolara), film je zasad ukupnom svjetskom zaradom premašio nekih 200 milijuna dolara, što je daleko ispod nekih očekivanja.

Novce i zaradu ću ipak ostaviti njihovim producentima te se vratiti samom filmu koji je po mom mišljenju ipak samo osrednja strip ekranizacija te služi kao najobičnija propaganda koju može progutati eventualno publika uzrasta od nekih 10-15 godina, dok će ostale teško oduševiti.

Većina vas je gledala hrpu partizanskih i sličnih proleterskih filmova kojima je Captain America svojom ideologijom mogu, hoću i trebam vrlo blizak pa ne vidim neki poseban razlog (osim sad već standardno dobrih specijalnih efekata) zbog kojeg ovaj film posebno trebate pogledati. Strip fanovi će u samom filmu prepoznati neke likove koji se pojavljuju direktno (Nick Fury) odnosno indirektno (Howard Stark - otac Tonya Starka / Iron Man-a) što je svojevrsna uvertira za megaspektakl koji nas očekuje slijedeće ljeto a zove se The Avengers, gdje će svoje snage među ostalima uz Captaina Americu udružiti Thor, Hulk i Iron Man.  

Na kraju svega valja spomenuti da je Captain America solidna razbibriga za neko npr. nedjeljno poslijepodne te ako izbacite onu jeftinu propagandu iz samog filma možda se čak i ugodno zabavite što je na kraju krajeva i poanta većine filmova.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.