Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Ime za pamćenje

Ime za pamćenje

Obilje nasilnih i izrazito brutalnih scena Refn je ublažio savršenim balansom crnog humora

Bacivši pogled na aktualni kinorepertoar kojim prevladavaju uglavnom drugorazredne komedije (Bad Teacher, The Change-Up i Zookeeper), besmisleni i bezidejni nastavci horor trakavica (Scream 4, Final Destination 5 3D) kao i nepotrebni remakeovi (Conan The Barbarian) odnosno već milijardu puta viđeni tzv. 'noviteti' (Shark Night 3D), u želji da vam skrenem pozornost na neke starije bilo kultne ili klasične filmove, posvetit ću prostor jednom mjesečno upravo takvim naslovima. Led će ovaj mjesec probiti ne toliko star ali sad već kultni film koji se krije iza imena Bronson.

Bronson (2008)

 

Režija: Nicolas Winding Refn

Uloge: Tom Hardy, Kelly Adams, Matt King, Amanda Burton, James Lance, Juliet Oldfield, Hugh Ross...

 

Žanr: Biografski, krimi-drama

Trajanje: 92 min.Michael Peterson (T. Hardy) je odmalena bilo sklon tučnjavama u koje je osim školskih kolega nerijetko uključivao čak i svoje profesore. Zbog problematičnog ponašanja nije kasnije imao veliki izbor dostojanstvenih poslova pa je jednog dana odlučio 'napraviti' ime tako što će opljačkati poštu.

Sa šakom sitniša kao plijenom, Petersona uhite te ga osude na 7 godina zatvora, koji će zbog njegovog nasilnog ponašanja prerasti u 34 godine, od kojih će čak 30 odležati u samici. Iza zatvorskih rešetaka udaljen od svih životnih problema, Peterson sebi za zabavu počne premlaćivati zatvorske čuvare, što ga često i samog premlaćenog odvede u samicu.

Nasilnim ponašanjem Peterson je često nagnao ostale zatvorenike na zatvorske pobune koje su uglavnom završavale milijunskim štetama po državu te su vlasti pokušale Petersona bar na kratko udaljiti iz zatvora što je rezultiralo njegovim prijevremenim puštanjem na slobodu. Po izlasku na slobodu, Peterson susretne bivšeg zatvorskog kolegu koji mu poznavajući njegovu narav ponudi sudjelovanje u ilegalnim tučnjavama, te mu dodijeli borbeno ime Bronson inspirirano slavnim glumcem...

Nakon vrhunske krimi trilogije Pusher (1996-2005) i osrednjih trilera Bleeder (1999) i Fear X (2003) za svoj slijedeći projekt talentirani danski redatelj Nicolas Winding Refn odabrao je svojevrsnu art biografsku dramu o kako su ga većina medija okarakterizirali 'najnasilnijem britanskom zavoreniku' Michaelu Gordonu Petersonu poznatijem po njegovom zatvorskom imenu 'Charles Bronson'. Kao izrazito životopisan lik Peterson je bio idealan antijunak za redatelja kao što je Refn koji je u film uz biografske elemente ubacio i one artističke od kojih je najznakovitiji alternativni svijet (vodvilj) kroz koji sam Peterson pripovijeda svoju priču imaginarnoj publici kao i samim gledateljima.

Obilje nasilnih i izrazito brutalnih scena Refn je ublažio savršenim balansom crnog humora no ono što ovaj film posebno uzdiže je briljantna gluma fantastičnog Toma Hardya (RocknRolla, Inception, Tinker Tailor Soldier Spy, Warrior) koji praktički sam nosi film i kreira nezaboravan filmski lik.

Iako je prvi glumački izbor bio Jason Statham koji je od uloge odustao zbog prije dogovorenih poslova iskreno sumnjam da bi i približno dobro odradio maestralan Hardyev posao. 

Kako bi što uvjerljivije utjelovio Petersonov lik Hardy je proveo poprilično vremena po teretanama ne bi li bi na sebe složio impresivnu masu mišića kojom se Peterson ponosi, te je isto tako podosta vremena proveo u zatvorskim posjetama samom 'Bronsonu' koji mu je odao neke sočne detalje iz svog nasilnog života. Iako je po prikazivanju film dobio uglavnom vrlo pozitivne kritike, bilo je i onih koji su osuđivali propagiranje tako nasilnog i egoističnog lika kao što je Michael Peterson, no svi su jednoglasno bili oduševljeni glumom Toma Hardya koji je - nakon niza uglavnom epizodnih uloga po TV filmovima i serijama - napokon dobio priliku prikazati svoj talent u pravom sjaju što mu je donijelo i uloge u blockbusterima kao što je prošlogodišnji Inception, odnosno ulogu glavnog negativca u nadolazećem nastavku Batmana.

Ovih dana je u američkim kinima premijeru imala i sportska drama Warrior kojom bi Hardy trebao potvrditi status jednog od najtalentiranijih glumaca današnjice. 

Kako ne bih sve zasluge za ovaj odličan film pripisao isključivo Hardyu valja spomenuti i redatelja Refna, koji je nakon Bronsona odrežirao vizualno impresivni povijesni art ep Valhalla Rising (2009) odnosno izvrsnu akcijsku krimi dramu Drive (2011) (ovaj mjesec bi trebao imati premijeru i u našim kinima), koja mu je na ovogodišnjem Canneskom festivalu donijela nagradu za najbolju režiju što je i svojevrsna potvrda njegovog neprikosnovenog talenta.

Mada film Bronson nije za svačiji ukus posebice zbog enormne količine brutalnosti kojom je ispunjen, siguran sam da će većina biti oduševljena Hardyevom glumom koja je pod sigurnom Refnovom režijom filmskom svijetu podarila nezaboravan lik koji slobodno može stati uz bok svojim slavnim prethodnicima kao što je npr. Travis Bickle (Taxi Driver) ili Tony Montana (Scarface).

 

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.