Sedmi pečat
Loši klišeji i nostalgija
Sreća je da nas još samo dani dijele do najveće filmske fešte u našem gradu (Zadar Film Forum festival) jer kad bacite pogled na očajnu kino ponudu najbolji bi savjet bio - strpljenje. No, oni koji ne mogu dočekati otvorenje festivala u miru mogu ili baciti novce na kino ulaznice gledajući primjerice ispraznu SF akciju imena ''Lockout' ili baciti mrežu na net i upecati jednu zanimljivu TV posvetu legendarnoj skupini Monty Python pod nazivom ''Holy Flying Circus''.
Lockout (2012)
Režija: James Mather, Stephen St. Leger
Uloge: Guy Pearce, Maggie Grace, Vincent Regan, Joseph Gilgun, Lennie James, Peter Stormare, Jacky Ido...
Žanr: Sf, akcija
Trajanje: 95 min.
Snow (G. Pearce) je bivši vladin agent kojeg optuže za ubojstvo i špijunažu koje nije počinio. Nakon otmice predsjednikove kćeri Emilie (M.Grace), ponude mu slobodu izbavi li mladu Emilie. Najveći problem je u tome što su Emilie oteli zatvorenici zloglasnog zatvora MS One koji se nalazi u Zemljinoj orbiti...
Ha,ha,ha,ha... Unatoč raznim foršpanima (ili trailerima ako vam je draže) za spomenuti film koji otkrivaju ništa drugo doli srednje budžetni trash proizvod, ponadao sam se da bi sudjelovanje inače vrlo dobrog Guya Pearcea (Memento, L.A. Confidential, Animal Kingdom, Ravenous...) cijelu priču moglo ipak uzdignuti na malo višu razinu. E pa, Pearce je izvukao maksimum iz uloge koja ne da je kartonska, već izrađena od recikliranog papira na kojem je prethodno ispisana ona za Snakea Plisskena (u izvedbi Kurta Russella) za kultni Carpenterov film ''Escape From New York''.
Neinspirirani scenaristički tim predvođen nikad odraslim Lucom Bessonom nije imao niti trunčicu maštovitosti koja bi likove i priču bar malo bolje ispolirala, već su radije kopirali dobro poznatu priču spomenutog klasika i dodijelili (anti)junaku filma podjednako djetinjasto ime Snow.
Određene sekvence su posudili i iz nekih manje poznatih sf filmića kao npr. ''Fortress'' (1992), no u cjelini je scenarij jedan veliki loši klišej. Osobno se često znam opustiti uz slične eskapade, no ovdje niti casting niti priča nisu vrijedni nekog boljeg spomena. Ako nekog eventualno zanima, spomenut ću da se većina filma snimala u susjednoj Srbiji.
Drugi ovotjedni film vas ako ništa drugo neće koštati niti lipe, a fanove kultnih Pythona će itekako zabaviti.
Holy Flying Circus (TV)(2011)
Režija: Owen Harris
Uloge: Darren Boyd, Charles Edwards, Jason Thorpe, Rufus Jones, Thomas Fisher, Steve Punt, Phil Nichol...
Žanr: Komedija, drama
Trajanje: 89 min.Po završetku snimanja 'Life Of Brian' u
Tunisu, Pythonovci se okupe u uredu svojeg distributera gdje razmatraju gdje bi
prvo mogli započeti s distribucijom filma uzevši u obzir njegovu 'škakljivu'
tematiku. Ekipa se jednoglasno složi da bi se premijera trebala održati u
SAD.-u s obzirom da su amerikanci izuzetno liberalni u pogledu religije.
Nažalost, premijera biva obilježena brojnim prosvjedima. Nakon lošeg iskustva
sa amerikancima, Pythonovcima se zagorča život kad doznaju da njihov film ne
žele prikazati u većini zemalja uključujući i njihovu Englesku...
Pretpostavljam da je većina vas čula i pogledala spomenuti 'Life Of Brian' stoga ne treba trošiti previše riječi o sadržaju filma, no onima neupućenima ću samo spomenuti da je riječ o jednoj o ponajboljih i najkontroverznijih komedija ikad snimljenih koja je u određenim državama još uvijek zabranjena. Iako je obilježena određenim referencama na Isusov život i djelo, Pythonovcima nikad nije bila namjera izrugivanje katoličke vjere već iskritizirati određene segmente koji su direktno ili indirektno povezani sa kršćanskim naukom.
BBC-eva TV drama 'Holy Flying Circus' na adekvatan način prepričava događaje koji su uslijedili tokom problematične distribucije filma i ponajviše se bavi TV debatom u kojoj su se John Cleese i Michael Palin (ovdje ih savršeno glume D. Boyd i C. Edwards) u ime skupine suprostavili kontroverznom novinaru (i nekoć satiričaru) Malcolmu Muggeridgeu i ozloglašenom biskupu Mervynu Stockwoodu.
Iako bi se film mogao okarakterizirati kao biografska drama, velik dio radnje je obilježen fiktivnim segmentima uključujući i imaginacije Terrya Gilliama (P. Nichol) kao i lucidnim skečevima kakvi su i proslavili slavnu skupinu.
Film ponajprije preporučam okorjelim fanovima Pythona koji će ga rado pogledati sa određenom dozom nostalgije, dok bi drugi gledatelji mogli biti zbunjeni nebulozama koje se protežu kroz radnju.
Kako god, neće vas ništa koštati ako ga odlučite pogledati.
Vezane vijesti
-
-
Napokon! Nakon pustih dječjih bajki koje su preplavile kina, proslavljeni talijanski redatelj Matteo Garrone odlučio nas je nakon svojih brutalno realnih priča odvući u mračni svijet mašte
-
Bilo koji način okupljanja živućih pythonovaca na istom mjestu, u isto vrijeme, i povrh svega, u istom filmu, razlog je za slavlje
-
Izdvojeno
-
Friško objavljene nominacije za Oskara ponukale su me da vam konačno pišem o filmu koji od svojeg premijernog prikazivanja na prošlogodišnjem Sundanceu još uvijek nije uspio pronaći put do naših kina, ali se to zahvaljujući nominaciji u kategoriji najbolje muške uloge možda i promjeni. Dame i gospodo - ''A Different Man''!
-
Rak vrata maternice spada u one vrste raka koji se mogu u najvećem broju slučajeva spriječiti ranim otkrivanjem i liječenjem premalignih promjena. Zbog toga nijedna žena ne bi smjela u današnje vrijeme umrijeti od raka vrata maternice, ukoliko se redovito provode ginekološki pregledi i bolest otkrije na vrijeme.
-
-
Prirodno ljute namirnice izvanredno su ljekovite – zahvaljujući tvarima koje im daju prodoran miris i okus. Primjerice, luk je, zajedno s češnjakom, dobro ostaviti da nakon rezanja malo ''odstoji''.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.