Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Romansom do prosvjetiteljstva

Romansom do prosvjetiteljstva

U hrpi američkih budalaština koje opsjedaju naša kina, nećete pogriješiti ako se odlučite pogledati ovu malu lekciju iz povijesti

Ovaj sam tjedan planirao nešto prostora i vremena posvetiti kritikama hvaljenom (uglavnom) hororu 'Sinister' pošto ove kalendarske godine nismo imali dovoljno takvih naslova no nakon samog gledanja filma ostao sam poprilično razočaran te sam za vas radije odabrao uradak koji 'stvarno' ima što za reći. 

En Kongelig Affære (2012)

Režija: Nikolaj Arcel

Uloge: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Følsgaard, Trine Dyrholm, David Dencik, Thomas W. Gabrielsson..

Žanr: Povijesni, drama

Trajanje: 137 min.Prije negoli započnemo s tom pričom, vratit ću se još jednom na spomenuti hororac koji je da vam skratim trud gledanja pretrpan klišeima i više negoli nadahnut relativno sličnim pričama kakve su viđene primjerice u filmu (istog producenta) 'Insidious' (2010), kultnom 'The Shiningu' (1980) slavnog Stanleya Kubricka odnosno u nekim segmentima sličnom solidnom trileru 'Secret Window' (2004). Ukratko, povoljne kritike mu baš i nisu na pravom mjestu.

No, kako sam već spomenuo, naš ovotjedni naslov ima štošta za reći, a osim činjenice što se radi o filmu zasnovanom na stvarnim povijesnim događajima, raduje me i to da vam po prvi put mogu pisati o jednom danskom filmu.  

1766.-e, mlada engleska princeza Caroline Matilda (A. Vikander) otputuje u Dansku kako bi se po dogovoru udala za danskog kralja Christiana VII. (M. Boe Følsgaard). U vrlo kratkom periodu Caroline na najgore načine spozna da je Christian mentalno poremećen. Slobodna duha i otvorena novim saznanjima, Caroline biva dodatno razočarana uvidjevši da novonastali prosvijetiteljski pokret ne nalazi put do konzervativne i crkvom upravljane Danske.  

Uskoro se među plemićkim krugovima skriveno počinju pojavljivati pobornici prosvjetiteljstva među kojima su i Rantzau (T.W.Gabrielsson) i Brandt (C.Melville). Rantzau se obrati slobodoumnom doktoru Struenseeu (M.Mikkelsen) s idejom da bi dobivanjem posla kraljeva osobnog liječnika možda mogao utjecati na kralja i indirektno promijeniti politički smjer Danske. Otvorenim pristupom, Strunsee osvoji zaigranog kralja te s vremenom osvoji naklonost promjenama sklone kraljice....

Ne vjerujem da je većina vas (isključujući povijesne kroničare) upoznata sa ovom intrigantnom pričom koja je itekako izmjenila tok povijesti i društva kakvim ga danas znamo i koja je neopravdano izostavljena iz svijeta sedme umjetnosti (jedini primjer je malo znana povijesna drama 'The Dictator' iz davne 1931-e, koja se ipak samo šturo držala povijesnih činjenica).

Za razliku od brojnih kostimiranih drama, 'En Kongelig Affære' iliti 'A Royal Affair' (ako vam je draže) se dotiče više zanimljivih aspekata bilo da govorimo o znatnim povijesnim događajima ili tragičnoj ljubavi između Stranseea i Caroline.

Osim toga, evidentan je otvoreni europski pristup priči koji ćete teško vidjeti u hollywoodskoj produkciji i koji se ne stidi pokazati nešto kontroverznije scene nego što smo inače navikli.  

Scenarij za film inspiriran je novelom 'The Visit Of The Royal Physician' Per Olova Enquista te je zgotovljen od strane scenarističkog dvojca Nikolaj Arcel (također i redatelj filma) i Rasmus Heisterberg koji stoji i iza skandinavskog megahita 'The Girl With The Dragon Tattoo'. Ne čudi stoga da je dvojac priču složio na izraženo dramatičan i trileru sklon način koji će zasigurno prikovati gledatelje uz ekrane.

Sama priča još više dolazi do izražaja zahvaljujući inspiriranim glumačkim izvedbama glavnih protagonista (prvenstveno mislim na fantastičnu Aliciu Vikander odnosno podjednako uvjerljivog široj publici znanog Madsa Mikkelsena), koji su razvili izuzetnu kemiju i s čijim se tragičnim sudbinama vrlo lako poistovjetite.  

Posebno bi istaknuo i kompleksnu izvedbu Mikkela Boea Følsgaarda koji je na često duhovit način demonstrirao ludilo nesretnog kralja Christiana, za što je na kraju nagrađen i prestižnim Berlinskim 'Srebrnim Medvjedom' za najboljeg glumca. 

Uz inspirativnu glumu, složen scenarij i sigurnu režiju, spomenuo bi još i zapaženu produkciju koje bi se posramili i znatno skuplji američki blockbusteri.

Sa svim navedenim, ne čudi stoga da je danska filmska struka jednoglasno odabrala upravo ovaj film za svojeg predstavnika u trci za slavnog Oscara. U hrpi američkih budalaština koje opsjedaju naša kina, nećete pogriješiti ako se odlučite pogledati ovu malu lekciju iz povijesti, koja će vas nadam se ugodno iznenaditi, bez obzira na tragične sudbine glavnih likova.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.