Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Tko kaže da u Americi cvjetaju ruže?

Tko kaže da u Americi cvjetaju ruže?

Oni željni kino noviteta mogu slobodno prestati čitati ovotjedni tekst jer sam ovaj put prednost dao filmu o kojem nisam imao prilike pisati zbog pretrpanog rasporeda potkraj protekle godine.  

Killing Them Softly (2012)

Režija: Andrew Dominik

Uloge: Brad Pitt, Scoot McNairy, Ben Mendelsohn, Richard Jenkins, James Gandolfini, Ray Liotta, Sam Shepard, Vincent Curatola, Slaine...

Žanr: Kriminalistički

Trajanje: 97 min.Dok u našim kinima 'vječna' junačina Tom Cruise vodi bitke protiv izvanzemaljskih uljeza (ne po prvi put) u čisto solidnom SF blockbusteru 'Oblivion', skrenuo bi vam pažnju na jedan sasvim drugačiji prikaz kriminalnog miljea u filmu zbog kojeg su brojni kritičari lomili koplja. 

Frankie (S. McNairy) i Russell (B. Mendelsohn) su dvojica 'propaliteta' unajmljena od strane Frankievog šefa Johnny Amata (V.Curatola) u svrhu pljačkanja ilegalne kockarnice koju vodi Markie Trattman (R. Liotta). Pošto je nekoliko godina ranije Markie organizirao pljačku te iste kockarnice koja je inače u vlasništvu mafije i zbog tog prošao nekažnjeno, Johnny želi krivicu i ovaj put svaliti na Markiea. Nakon što Frankie i Russell na 'šlampav' način izvedu prepad, mafija pošalje plaćenog ubojicu Jackiea Coogana (B.Pitt) da sredi stvari...  

Renomirani pisac, kolumnist, odvjetnik i što sve ne George V. Higgins u svojoj dugogodišnjoj karijeri iliti bolje rečeno karijerama, nagledao se brojnih slučaja vezanih uz bostonsko (uglavnom) podzemlje, što ga je početkom 70-ih ponukalo na seriju kriminalističkih romana od kojih su neki (točnije jedan) adaptirani za veliki ekran. 

Sad već kultni film 'The Friends Of Eddie Coyle' (1973) okupio je respektabilnu glumačku ekipu predvođenu legendarnim Robertom Mitchumom i Peterom Boyleom pod redateljskom palicom cjenjenog Petera Yatesa i prava je šteta što mnogi ljudi nisu niti čuli za njega, no to ni ne čudi, osobito zbog razloga što je snimljen u jednom od možda najkreatvnijih perioda u povijesti filma.

Niti godinu dana nakon premijere filma, G.V. Higgins je izdao svoj treći roman pod nazivom 'Coogan's Trade' koji je nakon nepuna četiri desetljeća, ugledao svoju filmsku adaptaciju i to zahvaljujući novozelandskom genijalcu Andrewu Dominiku (Chopper, The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford).   

 

Dominik (potpisuje i scenarij) je priču iz 70-ih prebacio (mudro) u 2008-u, neposredno pred američke predsjedničke izbore dok je nacija poput ostatka svijeta bila na koljenima pogođena krizom. Bez ikakvog glorificiranja i glamura, pripadnici kriminalnog podzemlja na ironičan način diskutiraju o problemima i nedostatku novca kao da je riječ o regularnim poslovima i to je jedan od onih detalja koji apsolutno film izdvaja iz mnoštva krimi drama što vrte jednu te istu priču.  

Premda u filmu ne izostaje određena količina akcije i nasilja i to uglavnom prilikom likvidacija (izrazito brutalno prikazane), prave delicije filma su dijalozi likova koje tumače Brad Pitt (surađivao podjednako plodno sa Dominikom u 'The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford'), Richard Jenkins (vrsni karakterni glumac koji ovdje tumači svojevrsnog mafijaškog pravnika) odnosno svima poznati 'mafiozo Soprano' James Gandolfini (deprimirani plaćeni ubojica ogrezao u alkoholu i kurvama).

Dok su se pojedini filmovi bavili direktnim uzrocima financijske globalne krize npr. odlična drama 'Margin Call' (2011), Dominik elegantno plasira 'udarac u jaja' američkoj superiornoj administraciji sa scenama predizbornih obećanja koja vrište sa TV ekrana i koja se (naravno) nisu obistinila.

Nije ovo nikakva zemlja obećanja jer niti podzemlje nije pošteđeno ove nezavidne situacije, glasila bi poruka Andrewa Dominika i Higginsov roman mu je bio kao naručen da bi nam to dočarao.

Sa redom fantastičnim glumačkim izvedbama (Pitt nastavlja fantastični glumački niz, Liotta podsjeća na najbolje dane...) , začinjen britkim dijalozima (nerijetko crnohumornim), obojan sivim tonovima i neprekidnim scenama kiše, galerijom kojekakvih luzera i glazbenih klasika 70-ih, 'Killing Them Softly' je film koji se po osobnom mišljenju ne propušta.

 

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.