Sedmi pečat
Pošto ljubav?
Pravi je gušt naletjeti na neki noviji film urađen na klasični staromodni način, obogaćen dugim kadrovima i sporim tokom radnje, majstorski odrežiran s nadahnutim glavnim glumcem i glazbenom pozadinom koju smo čuli već toliko puta a ipak nam djeluje svježe i moćno. Upravo takav mali, istodobno topao i hladan film osvanuo je proteklih dana na majci svih mreža.
The Best Offer (2013)
Režija: Giuseppe Tornatore
Uloge: Geofrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland, Philip Jackson, Dermot Crowley...
Žanr: Drama, romantika, misterija
Trajanje: 124 min
Virgil Oldman (G. Rush) cjenjeni je aukcionar umjetnina, vlasnik pozamašne i javnosti skrivene zbirke ženskih portreta, ekscentrik i mizantrop. U dogovoru sa starim suradnikom i stalnim posjetiteljem aukcija, Billyem Whistlerom (D.Sutherland), Virgil nerijetko lažnom prezentacijom dolazi do raritetnih umjetničkih djela. Nakon upornog odbijanja procjene umjetnina koja je u nasljedstvo ostavljena mladoj i misterioznoj Claire (S.Hoeks), Virgil ipak pristaje na susret s Claire...
Najveća uzdanica kvalitetom uzdrmane i nekoć moćne talijanske kinematografije zasigurno je autor svima znanih filmova: 'Nuovo Cinema Paradiso', 'Stanno Tutti Bene', 'Malèna', 'The Legend Of 1900' odnosno 'Baarìa'. Dakako da je riječ o Giuseppeu Tornatoreu i nije nikakvo čudo da se s nestrpljenjem očekivao njegov najnoviji film koji je usput rečeno skupio ni manje ni više već 12 nominacija prestižne nagrade David di Donatello.
Nagrade su mu pred nosom pokupila (uglavnom) legendarna braća Taviani (ne baš zasluženo po mojem skromnom mišljenju) za svoj hrabri, ali i zamorni 'Cesare Deve Morire', no to ne znači da film nije vrijedan pažnje štovatelja talijanske kinematografije.
Naprotiv, iako je na filmu surađivala internacionalna ekipa (uglavnom glumačka) stilom, ugođajem i realizacijom slobodno ga možemo osloviti europskim filmom.
Vratimo se mi ipak našem ovotjednom filmu u kojem nas je nakon autobiografski nastrojenog (i vrlo dobrog) nostalgičnog izleta na Siciliju (op.a. 'Baarìa') Tornatore uvukao u svijet umjetničkih djela, mizantropskih polubogova od kojih strepe svi manje vrijedni smrtnici, voajerizam, pohlepu i ponajprije ljubav.
Virgila tumači izvanredno inspiriran i nerijetko podcjenjen australac Geoffrey Rush (Shine, Quills, Lantana, kvadrologija Pirates Of The Carribean, The King's Speech....) koji uz majstorski dirigiranu režiju apsolutno dominira filmom i daje nezahvalnu ulogu 'držanja svijeće' svojim mlađim i inferiornim kolegama Sylviji Hoeks i Jim Sturgessu.
Rush s lakoćom demonstrira Virgilovu ukočenost i hladnoću koje se polako otapaju pred misterioznošću mlade klijentice. Ona u njemu budi iako u poodmakloj dobi novostečene osjećaje ljubavi i nježnosti zbog kojih je s lakoćom spreman riskirati svoju reputaciju i životne navike.
Neiuskusan i isfrustriran Claireinom kompleksnošću, Virgil se za pomoć obrati mladom i novostečenom prijatelju Robertu (J. Sturgess) koji ga uputi u nesigurne zavodničke vode na koje se niti Virgil niti Claire nisu navikli.
Što se tiče Donalda Sutherlanda, opaljeni kanađanin ima još luđu frizuru (parira Christopheru Walkenu) i standardno odrađuje svoju epizodu.
Tornatoreu tempo kroz radnju kao i u većini dosadašnji radova diktira glazbeni meštar Ennio Morricone, koji primjerice scene napetosti na svojstven način 'posuđuje' od Hitchcockova skladatelja Bernarda Herrmanna. Kad smo već kod Hitchcocka, ni Tornatore sam nije imun na njegov utjecaj, što je vidljivo u spomenutim voajerističkim scenama, no nije dozvolio da to zasjeni njegov prepoznatljiv stil.
Mnogima će se rasplet filma ukazati dosta rano, što je određena scenaristička boljka, mada mislim da Tornatore nije ni inzistirao na potpunoj mističnosti koliko na segmentima samoće i ljubavi.
Onima naviklim na brzopotezne scene karakteristične za MTV redateljsku generaciju od kojih često zaboli glava, ne preporučam ovaj film, pošto je ovdje slučaj o klasičnom europskom stilu koji polako i zahvalno gradi priču i razotkriva karaktere svojih protagonista. Iako nije najbolji, Tornatoreov film je vrijedan vaše pažnje.
Vezane vijesti
-
-
Napokon! Nakon pustih dječjih bajki koje su preplavile kina, proslavljeni talijanski redatelj Matteo Garrone odlučio nas je nakon svojih brutalno realnih priča odvući u mračni svijet mašte
-
Bilo koji način okupljanja živućih pythonovaca na istom mjestu, u isto vrijeme, i povrh svega, u istom filmu, razlog je za slavlje
-
Izdvojeno
-
Dežurna ambulanta Doma zdravlja od subote, 25. siječnja radit će na novoj lokaciji. Posebna vikend dežurstva koju organizira Dom zdravlja Zadarske županije u djelatnosti opće/obiteljske medicine bit će organizirana u Zadru na adresi Prolaz cara Augusta 1.
-
I na Jadranu u petak prestanak kiše, a zatim duž većeg dijela obale suho, djelomice sunčano i razmjerno toplo.
-
Ovo je priča o životnom putovanju jedne žene i njezine srodne duše koja je duboko utkana u urbano tkanje našeg grada Zadra.
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.