Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Ništa čudno

Ništa čudno

Usprkos totalno podijeljenoj kritici oko najnovijeg filma velikog Ridleya Scotta, nisam ni u ludilu htio propustiti "The Counselor". Zanemariti takvu glumačku postavu (Fassbender, Diaz, Bardem, Cruz i Pitt) odnosno scenaristički debi proslavljenog pisca Cormaca McCarthya bio bi pravi grijeh no, pogledam raspored u kinima i u čudu ugledam jedno jedino (!) prikazivanje filma. 

Odd Thomas (2013)

Režija: Stephen Sommers

Uloge: Anton Yelchin, Addison Timlin, Willem Dafoe, Gugu Mbatha-Raw, Shuler Hensley, Nico Tortorella, Patton Oswald...

Žanr: Triler, komedija, horor

Žanr: 100 min.Naravno, nisam bio baš te večeri u mogućnosti odvući se u kino i ta akcija je propala (ili barem odgođena) za ovaj tjedan. Kao alternativu sam pronašao najnoviju adaptaciju kultnog SF, horor i triler pisca Deana R.Koontza koja se krije iza 'čudnog' imena "Odd Thomas".

Odd Thomas (A. Yelchin) je mladić čudna imena koji uz zavidne kuharske sposobnosti posjeduje moć komunikacije sa duhovima kao i nekim izuzetno mračnim kreaturama. Duhovi ubijenih se ukazuju Oddu kako bi raskrinkao njihove ubojice što ga često dovodi u nezavidne situacije u kojima je prisiljen glumiti junaka.  

S Oddovim sposobnostima upoznat je i šef policije Wyatt (W. Dafoe) koji često zataškava Oddovu upletenost u slučajeve odnosno Oddova djevojka Stormy (A. Timlin). Da bi se u gradiću mogle desiti neke užasne stvari, Odd shvati kada ugleda mračne sile zvane bodaki oko sumnjivog tipa znanog kao Bob 'Gljivica' Robertson (S. Hensley)... 

 

Hmmm....hmmm....hmmm.... Prvo pitanje koje bi se dalo postaviti jest ono: Zbog čega sam uopće odlučio pogledati ovaj film?

Iskreno rečeno, skepticizam je bio na visokoj razini već prije samog gledanja filma i to prvenstveno zahvaljujući činjenici da dirigentskom palicom upravlja 'štancer' nezavidnih redateljskih sposobnosti odgovoran za neke nevjerovatno stupidne blockbustere što "The Mummy"(1999), "The Mummy Returns" (2001), "Van Helsing"(2004) i "G.I. Joe: The Rise Of Cobra" (2009) zasigurno jesu.

Srećom ili ne) cijeloj priči su me privukla glumačka imena talentiranog Antona Yelchina koje je unatoč svojoj mladosti (tek su mu 24) već nanizao gotovo 40 (!) uloga kako u visokobudžetnim hitovima poput novih "Star Trek" nastavaka ili posljednjeg "Terminatora" tako i u nekim priznatim fimovima poput: "House Of D", "Alpha Dog", "Charlie Bartlett", "Like Crazy" ili "The Beaver" odnosno vrsnog karakternog glumca Willem Dafoea kojeg mislim da ne treba posebn predstavljati.

Premda je ime spomenutog autora Deana R. Koontza poznato među literarnim zaljubljenicima isti nije bio te sreće da njegovi predlošci dobiju adekvatne filmske adaptacije (poput primjerice Stephena Kinga). Najpoznatiji a ujedno i najuspjeliji slučaj adaptacije Koontzova romana je kultni Sf horor "Demon Seed" (1977) s Julie Christie u glavnoj ulozi.

Malo, premalo za čovjeka kojije napisao cijelu 'hrpetinu' knjiga i romana i koji se zbog čestih konflikata sa svojim izdavačima nerijetko koristio brojnim pseudonimima. Bilo je tu svakako i određenih ekranizacija koje su s vremenom stekle kultno sljedbeništvo isključivo zahvaljujući trash filmovima koji su iz njih proizašli (prvenstveno mislim na trilogiju "Watchers", "Whispers" i "Phantoms").

Sa serijalom knjiga, a kasnije i stripova o nebičnom junaku neobična imena Odd Thomas, Koontz je započeo 2003.-e i ne treba vas pretjerano čuditi činjenica da serijal ima svoje vjerno čitateljstvo. Nažalost, jedina pozitivna stvar uz casting koju je Sommers uspio napraviti za adaptaciju jest solidan budžet kojim bi se dočarale neke fantastične stvari iz knjige (prije svega mislim na famozne 'bodake').  

Sama priča u kojoj ima nekih neodoljivih i originalnih detalja poput wc školjke u dnevnom boravku ili piknika u crkvenom zvoniku nije osobito interesantna (barem ne po Sommersovom scenariju). Izbacivši romantični segment  nerijetko imate osjećaj da gledate neku primjerice produljenu epizodu serije "Supernatural" ili "Grimm" što nikako ne ide u korist raspoloženoj glumačkoj postavi. Priznat ću vam da su neke stvari ostale nepredvidljive, no te su me činjenice više odvukle originalnom predlošku negoli Sommersovoj 'traljavoj' ekranizaciji.

Za razbibrigu sveukupan dojam nije katastrofalan, no za priču o nekom novom superuspješnom serijalu nema niti govora. Koontz će definitivno i dalje ostati 'prokleti' autor za filmsku industriju.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.