Problemi ribara
Ante Fabijanić: ZERP je knedla u grlu hrvatskih ribara
Ante Fabijanić, prije mjesec dana preuzeo je novu, važnu funkciju. Istaknuvši se svojim radom i zalaganjem za prava ribara, od predsjednika Ceha ribara Zadarske županije, postao je predsjednik Ceha na nacionalnoj razini.
U vrijeme divljanja cijena goriva na svjetskom tržištu, priprema za ulazak u EU, te odustajanja od primjene ZERP-a na zemlje članice EU, nije to ni malo jednostavna funkcija, a pred njim je veliki zadatak - pomoći ribarima, te popraviti sliku ribarstva u Hrvatskoj.
eZadar: Nedavno ste postali predsjednik Ceha za ribarstvo na nacionalnoj razini. Koliko je to priznanje Vašem radu, i mislite li da ćete sada moći puno više učiniti za hrvatske ribare?
Ante Fabijanić: Prerano je govoriti koliko ću uspjeti napraviti. Ja se iskreno nadam da hoću. Dobio sam povjerenje od svojih ljudi i viših instanci, stoga ću se, koliko god budem mogao, zalagati da ostvarimo što bolje rezultate i ciljeve.
eZadar: Jednom ste kazali kako je jako važna činjenica da sada ribarstvo stoji u imenu jednog ministarstva. Je li to što promijenilo, odvijaju li se sada neke stvari za ribare lakše nego prije?
Ante Fabijanić: Mi smo toliko vremena priželjkivali da se to dogodi, da pripadnemo izravno pod ministarstvo, odnosno da se ono zove kao sada - Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. To se konačno uvažilo i do tog cilja smo došli. Sada je tu, dakako i novi ustroj. Dobili smo državnog tajnika, Tončija Božanića, kojeg sam ja i zamijenio. On je državni zaposlenik, ali on ima iskustva i sigurno će ih, kao čovjek od struke koji pozna problematiku ribarstva, bolje prenijeti nadležnima u resornim ministarstvima.
eZadar: Ono što je početkom godine mučilo ribare, a vjerujem da ih još uvijek muči jest ZERP, odnosno njegovo neprimjenjivanje na zemlje članice EU. Jeste li zbog toga, kako Vi osobno, tako i ribari ogorčeni, i hoćete li u budućnosti poduzimati kakve akcije vezane uz zahtjeve za ZERP?
Ante Fabijanić: Ja bih rekao ovako - ZERP je knedla u grlu hrvatskih ribara, koju oni neće tako lako progutati, sve dok se nešto ne promijeni. Mi ribari znamo što nam se radi u Jadranu, odnosno što nam susjedi rade; devastirali su nam Jadran. O tome mi stalno govorimo, na to upozoravamo, to su činjenice i to je istina. Zato sam i rekao da je to knedla u grlu koju nećemo progutati. Ipak, nadam se i polako ostajem optimist, jer je i sam premijer Sanader najavio da će se ulaskom u EU, ZERP riješiti. Vidjet ćemo na koji način, ali kazao je da će se ZERP zaštititi. Ukoliko se zaštiti po, da tako kažem, našim propisima to bi bilo dobro. Ukoliko se to ne dogodi, ZERP je već sada devastiran, sada nema kontrole u njemu i mislim da što duže takva situacija ostane, to gore za biomasu na tom području.
eZadar: Trenutno najaktualnija tema, ne samo u Hrvatskoj, već i u svijetu jest cijena nafte i naftnih derivata. Nedavno ste organizirali prosvjed zbog cijene Plavog dizela. Nakon toga na sastanku u ministarstvu ste pronašli rješenje, no do 01. siječnja, 2009. Što nakon toga?
Ante Fabijanić: Mi smo u više navrata razgovarali s državnim tajnicima u Vladi i došli smo do jednog kompromisa, gdje je Vlada prihvatila naše zahtjeve. Mi u Cehu pozdravljamo činjenicu da nam je sada zagarantirana cijena goriva od 5 kuna, kako ste rekli do 01. siječnja, 2009. To je dobar pomak, jer mi ne znamo koliko će cijena nafte i dalje divljati na svjetskom tržištu, a svjesni smo da bi mogla porasti. Sada je pala za 20 dolara, no ne možemo konkretno procijeniti kako će to biti u budućnosti. Daj Bože da cijene padnu i da nam Plavi dizel ide i ispod 5 kuna, bilo bi to još bolje jer tada ni Vlada ne bi morala davati subvenciju, odnosno potporu za Plavi dizel. Sve ovisi kako će se dalje kretati cijene naftnih derivata.
eZadar: Vidjeli smo prosvjede ribara diljem Europe. Hrvatska se Vlada zaista trudi pomoći ribarima, no je li to dovoljno? Jesu li, kako to često naglašavate, talijanski ribari i dalje u povlaštenijem položaju?
Ante Fabijanić: Jesu, ali dobro. Mi smo svjesni da ne možemo postići cijenu ribe koliku imaju oni, ali je dobro što nam naša Vlada uzima u obzir i razumije nas u ovoj situaciji, te nam kroz tržišne kompenzacije, kroz poticaje izlazi u susret i taj problem zajednički rješavamo.
eZadar: Poticaji su važna stavka i nikad nisu zanemarivi. Je li to dovoljno da bi hrvatski ribar opstao? Svakodnevno čujemo kako se ribarima ne isplati izaći na more, a s druge strane, riba je cijenom mnogim građanima postala nedostižna.
Ante Fabijanić: Stvarno, cijena goriva dovela nas u situaciju u kojoj smo. Rekao sam, postigli smo dogovor s Vladom, do razine do koje smo mogli doći. Ne može dalje, INA ne može ispod te cijene. Ali ako uzmemo da je sada, kada nam se vrati PDV, cijena Plavog dizela oko 4 kune i nešto, onda je to ono što smo mi tražili. Ali kod nas se cijena ribe na veletržnici nije podigla 6 - 7 godina, a nafta je poskupila za više od 100 %. To je nama kada radimo s kupcima. Prekupci, dakako, to vješto koriste i oni zarađuju, a mi smo u ne baš dobroj situaciji. Znate, kada radimo s trgovinama imamo slučajeva da se riba ne plati i po 6 mjeseci, mi obaveze moramo podmiriti svaki mjesec. Mnogim su ribarima zbog toga blokirani računi.
eZadar: Koliko je ribara odustalo od posla zbog trenutnog stanja?
Ante Fabijanić: Ne mogu točno reći broj, ali mnogo ih je odustalo.
eZadar: Upozorili ste kako mnogi problemi ribara nastaju zbog donošenja novih zakona, bez prethodnog dogovora sa strukom. Bili ste prilično ogorčeni na novi očevidnik. Ispunjava li se sada taj očevidnik takav kakav je, kako ga ribari komentiraju i hoće li se mijenjati?
Ante Fabijanić: Za sada se ništa konkretno nije promijenilo, ali ja sam za očevidnik rekao kako je to knjiga koja ne služi ničemu, i po njoj ne možemo raditi nikakvu statistiku. Nemamo točan uvid . Imamo količinu ulovljene ribe, ali ne i točno evidentiranu vrstu ribe koju lovimo. To je taj očevidnik koji je nekompletiran, neadekvatan za naše podmorje. Mi moramo usklađivati pravne stečevine EU, ali dakako prema našem poslovanju, jer nije sve isto u Europi i kod nas. Oni imaju organizirana iskrcajna mjesta, dolazak i veletržnice, cijelu razrađenu strategiju. To su stvari koje sada mi moramo uraditi da bi to uskladili. Taj se problem mora riješiti uskoro i pred nama je po tom pitanju veliki posao. Ako govorimo konkretno o očevidniku, ako se to samo prepiše iz EU, a ne uskladi, za naše će ribare biti jako teško.
eZadar: Mnogi se pitaju zašto veletržnice nisu profunkcionirale?
Ante Fabijanić: Mi imamo obalu tako razvedenu, da je to jako teško. Dok mi ne napravimo takav ustroj sa veletržnicama, dok ih lančano ne povežemo od Istre do Dubrovnika to neće funkionirati. Zašto? Rijeka je sada sama. Ribari neće nositi ribu u Rijeku ako im se to ne isplati, nema šanse. Tek kada sve povežemo to će imati svoj učinak.
eZadar: Jesu li definirana iskrcajna mjesta? To je, koliko se sjećamo, trebalo biti riješeno 1. lipnja?
Ante Fabijanić: Mi to do dan danas nismo napravili. Na tom treba mnogo poraditi. Mislim da je to resorno ministarstvo prepustilo lokalnim vlastima, a do danas nije se napravilo ništa. Kada se to već prepustilo lokalnoj razini, onda je svaka županija trebala među svojim lukama odrediti iskrcajno mjesto i ucrtati ga u prostorni plan, da bi to moglo funkcionirat. Na tome se radi, kako će se razraditi tek ćemo vidjeti, ali sada naši ribari, tijekom sezone, imaju mnogo problema s koncesionarima koji drže operativni dio obale i jednostavno ne puštaju ribara da iskrca ribu na obali. To je taj problem. Nemamo određeno da se zna da je primjerice Gaženica ili Lamljana u Zadru lokacija gdje ribar može ribu iskrcati u svako doba. Dok toga ne bude imat ćemo sve više problema.
eZadar: Kada govorimo o donošenju Zakona, bez prethodnog savjetovanja sa strukom, ista je stvar s Pravilnikom o artima. Prilikom ulaska u EU, morati ćemo prihvatiti i njihove alate koji nisu prilagođeni našem dnu... Jeste li o tome već razgovarali?
Ante Fabijanić: Tek je mjesec dana otkako sam preuzeo novu dužnost, a sada su i godišnji odmori pa na tome nismo radili, ali hoćemo. Sve je to vezano uz poglavlje 15 - ribarstvo. Mi moramo napraviti taj reustroj i pripremit se za EU i uskladiti njihove pravne stečevine. Nakon toga sigurno će se izaći i s Pravilnikom o gospodarskom ribolovu i ribolovnim alatima.
eZadar: Ova sezona čini se, nije baš obećavajuća, pogotovo usporedimo li ju s 2006. koja je bila rekordna po ulovu inćuna. Ove godine nema bombastičnih naslova po novinama o količini ulovljenog inćuna. Je li sezona zaista podbacila?
Ante Fabijanić: Da točno je, no ne samo ova. Već je i 2007. bila lošija od 2006. Ova, 2008. još je gora. Dogodila se promjena u pecaturi inćuna. 2006. bila je izvanredna, čak se može reći da je 70% ulovljenog inćuna bilo prve kvalitete. Onda je bila dobra i kvaliteta i kvantiteta. Sada je opalo i jedno i drugo. Pojavio se samo mali inćun. Ima ga, ali je nedorastao. Naši ribari inzistiraju da se, kako bi pokušali spasiti to malo inćuna, na jedan period zabrani njegov izlov. U tom periodu pratilo bi se njegovo kretanje, a ako bi inćun porastao do određene veličine, onda bi ga se lovilo. To je u nadležnosti Ministarstva, da se zabrani taj prostor na kojem inćun obitava. Pitanje je samo, bi li to bilo uspješno. Potreban je tu i znanstveni rad da nam se ne bi dogodilo da inćun štitimo, a na kraju kada odraste da jednostavno migrira u Italiju. Onda nismo napravili ništa. Treba adekvatan rad, studija, kako bi vidjeli hoće li rezultat biti učinkovit.
eZadar: I za kraj, nakon godišnjih odmora, što je prvo čime će pozabaviti Ceh ribara?
Ante Fabijanić: Imamo puno problema, vezano za sve što smo prethodno naveli. Čeka nas jako veliki posao, pogotovo mene, jako puno posla, ali nadam se da ću sa svojim kolegama - predsjednicima županijskih Cehova uspjeti u svemu. Da na lokalnoj razini posao odrade oni, a što ne budu mogli, uputit ćemo na Ceh i predstavnike ministarstava, ako to ne budemo mogli riješiti. Hoćemo jednu suradnju, na visokoj razini, jer je ribarstvo, u ovih 6 - 7 godina "vladavine" gospodina Katavića bilo jako zapušteno i prepušteno stihiji. Imat ćemo puno problem dok to dovedemo u red.
eZadar: Hoće li Vlada imati sluha?
Ante Fabijanić: Ja se nadam da hoće. Konkretno, ne bih htio puno sada puno hvaliti, ali ova nas je Vlada 4-5 puta primila na razgovor i uvažavala uvijek naše zahtjeve. Ako govorimo o tržišnoj kompenzaciji ili o poticajima, izgradnji flote,...Vlada ima razumijevanja, prihvaća naše zahtjeve i zaista nam izlazi u susret.
Vezane vijesti
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Komunalno društvo Pag podići će dugoročni investicijski kredit u Erste banci u iznosu od 2.100. 000 eura.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Predavanje "Utjecaj stresa na imunitet, hormone i opće zdravlje", koje će održati mag.pharm. Frane Herende održat će se u petak, 17. siječnja 2025. godine s početkom u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Kneževe palače.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!