Ostalo / Intervjui

Uoči koncerta

Dražena Župan: Zadarska Filharmonija glas je Zadra

Dražena Župan: Zadarska Filharmonija glas je Zadra

Zadarska Filharmonija glas je Zadra

U nedjelju, 12. listopada u dvorani 2 Športskog centra Višnjik održat će se prvi koncert skupine glazbenika Zadarske filharmonije, pod ravnanjem Dražene Župan, s kojom smo porazgovarali uoči koncerta.

Jeste li zadovoljni koncertnim životom u Zadru?

Jesam, ali ipak mislim da Zadar ima daleko više potencijala nego li su prošle godine i desetljeca pokazala. Naši glazbenici i talenti Zadra, koji su trebali obogatiti svoj grad otišli su jer za njih u Zadru nije bilo mogućnosti razvoja.

Dražena Župan (desno)

Zadar nema adekvatne koncertne dvorane, ali publiku ima. Lijepa dvorana, ali opet komorna, u Kneževoj palači još čeka na obnovu...možemo li očekivati glazbeni i umjetnički uzlet u novim prostorima?

Osnivanje Zadarske Filharmonije predstavlja preokret i promjenu. Ne samo da okupljamo sve glazbene talente i potencijale našeg grada, nego želimo pridonijeti i razvoju cijelog zadarskog područja, zaleđa i otoka. Zadarska Filharmonija glas je Zadra, izrasta iz Zadra i predstavlja ostvarenje dugogodišnje čežnje i želje  građana Zadra za svojim orkestrom, svojom umjetnickom potvrdom, kojom Zadar postaje grad na koncertnoj mapi.

Sigurno da bi novi prostori pridonijeli umjetničkom uzletu. Ali samo donekle. Klasična glazba mora odgojiti publiku. Što se toga tiče, klasična glazba ne samo da nije učinila dovoljno u tom smjeru, nego je potpuno zapostavila publiku godinama i desetljećima.

Jer, da nije, nase školstvo glazbenog odgoja bilo bi sasvim drugačije organizirano.

Naše škole trebaju odgajati publiku. Kako jeste, u našim skolama o glazbi se uči kao o apstrakciji na apstraktni način. za to treba kriviti naš edukativni sistem, nego baš klasične glazbenike, koji nekako ne nalaze vremena da prelistaju udžbenike i pogledaju koje je stvarno znanje i razumijevanje učenika. 

Oni koji su svoju publiku odgojili imaju je. A to je raznorazna tzv. popularna glazba.

U klasičnoj glazbi išlo se na elitizam pod svaku cijenu. 

Zato gradimo, dograđujemo i pregrađujemo prostore, i pitamo se hoće li baš neki novi prostor donesti i novu publiku, a ne sagledavamo činjenicu da je elitizam jedna kratka  i dosadna slijepa ulica.

Naš uspješni dirigent koji je pokrenuo osnivanje Glazbenih večeri u sv. Donatu i Zadarskog komornog orkestra, Pavle Dešpalj, ima i neostvareni san, osnivanje Zadarske filharmonije, za koju je u travnju 2014. izjavio da još nije došlo vrijeme. Što se promjenilo?

Interesantno je da spominjete našeg proslavljenog Zadranina, svjetskog dirigenta Mo. Pavla Despalja. Dosta smo o tome govorili, Mo. Despalj i ja, sa različitih pozicija.

Zadar je imao svoju Filharmoniju i Opernu kuću kad je bio manji grad. Danas imamo kolone turista od 25 kilometara, strpljivo čekaju na putu za Zadar, a u novinama čitamo o mijunima kuna koje šaljemo u Zagreb. U isto vrijeme nemamo ni Filharmonije ni Opere, kako smo nekada imali. Što imamo -  turiste koji dolaze i milijune kuna koje odlaze.

Zadarska Filharmonija pripada Zadru i to se nikad nije smjelo dogoditi da je prestala postojati.

Što se promijenilo danas jeste da Zadar danas ima dirigenta, dirigenticu koja živi u Zadru i koja zna kako udružiti sve talente i potencijale svog grada. Odgovor - ne - više nije odgovor.

Zadar se nalazi točno u točci s koje, ako pođe pravim putem, postaje prekrasni bijeli labud, grad od značaja na mapi. 

U suprotnom će zaostati. 

U naravi pravog Zadranina zaostajanje ne dolazi u obzir.

Zadar kreće umjetnosti i duhovnosti, onome što smo bili, što jesmo i što ćemo biti. Zadarska Filharmonija je put u tom smjeru.

Tko su glavni ''protagnosti'' nadolazećeg koncerta?

Dolazim iz okolice Zadra. Ovim koncertom predstavljamo se i Zadarska Filharmonija i ja kao zadarska dirigentica. Zahvalna sam našem KUDu iz Zemunika, pjevačima i plesačima, kao i našim klapama Kožino i Konduri.

Moji glazbeni korijeni počinju iz pjevanja djedova i baka. Predstavljam se Zadru ne samo kao dirigentica nego kao i kompozitorka. Želim da se vidi povezanost orzenja i moje kompozicije Alanove Poeme, čiju praizvedbu ćemo izvesti u nedjelju. Alan je ime vrha Velebita. Ovom kompozicijom htjela sam izraziti život i ljubav našeg čovjeka koji se kroz stoljeća bori na ovim prostorima, na ovom raskrižju,  u trenju svjetskih sila ne samo sa sukobima vjerskim i interesnim, nego i sa žegom i oštrim vjetrovima - a on uz sve i na sve orzi i - ljubi.

Kakav nas repertoar očekuje?

Na programu je i predivno djelo romantičnog ruskog kompozitora Čajkovskog Uvertira-fantazija Romeo i Julija. Svima nam je poznata tragična ljubav Romea i Julije.

Međutim, moja interpretacija bit će malo drugačija. Kad sam počela studirati partituru Romea i Julije zapitala sam se - da li je to stvarno bila prava ljubav... zar ljubav, prava ljubav, podnosi napitke i otrove, grobove, noževe i samoubojstva? Kako to da je baš svećenik bio taj koji je iz svog džepa izvadio otrov? Kad je Shakespeare napisao Romea i Juliju, to djelo postalo je uzor ljubavi. Ne samo to, nego u skladu sa tragičnim ishodom kao "dokazom" ljubavi, samoubojstva su postala trend i "moda" zaljubljenih. Obični ljudi to nisu primjećivali, ali jesu oni koji su pokapali. Opet svećenici.

Zašto nikada nisu povezali Romea i Juliju sa rastućim brojem suicida? Je li drugačije danas, kad naš naraštaj svih uzrasta pada pod droge, alkohol, depresije,  ovisnosti i suicidnosti? Za odgovor mi nalazimo vrata naših crkvi zatvorena. Sve naše crkve rade točno od 6 - 6:30.  

Moja interpretacija Romea i Julije događa se u Edenu ispred drva znanja. Počinje sa stvaranjem čovjeka. Ako želite znati sto se dalje događa, dođite na koncert.

Mozartovu Simfoniju No.31 "Pariz" doživljavam kao svečanost ljubavi. Vjerujem da je Mozart tako zamislio i komponirao ovu Simfoniju. Pariz je bio centar svijeta umjetnosti i ljubavi, i otud joj naziv Pariz.

Dok je prvi stavak ove Simfonije sav ispunjen ushitom i svečanosti ljubavi, u drugom stavku nalazimo stalno pitanje između dva izbora - da li ljubav ... ili grijeh... Treći stavak završava uzletom i trijumfom ljubavi..

Koncert završava sa Čajkovskim, Svečanom Uvertirom 1812. Ovdje sam stvarno htjela izvesti koralnu verziju, međutim to se nadam da ćemo uspjeti izvesti ovo ljeto sa Zadarskim zborovima.

Na koncertu će nam se pridruziti prekrasna djeca zbora OŠ Šimuna Kožičića Benje. Kao što sam rekla, u Zadru imamo talente i potencijale, koje trebamo znati udružiti i dovesti zajedno.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.