Ostalo / Euro 08

Četvrtfinale: Hrvatska - Turska

Hrvatska tragedija: Turci jedanaestercima u polufinale!

Modrić, Rakitić i Petrić promašili jedanaesterce

Turska se plasirala u polufinale u infarktnoj završnici drugog produžetka. Hrvatska je povela u 119. minuta i primila pogodak tri minute kasnije. Na jedanasterce je Turska pobijedila 4-2.

Turska se treći put spasila u doslovno zadnjim minutama. Protiv Švicarske su postigli pogodak u zadnjoj minuti za pobjedu (2-1). Protiv Češke su okrenuli 0-2 u 3-2, a protiv Hrvatske nisu izgubili utakmicu makar su u 119. minuti primili pogodak (Ivan Klasnić).

U 122. minuti je Semih Sentürk raspalio s vrha šesnaesterca i pogodio rašlje za odlazak u izvođenje jedanaesteraca. Tamo su, pak, Modrić i Rakitić promašili, udarac Petrića je obranio Rüstü Recber, a Pletikosa s druge strane nije zaustavio udarac.

Turska tako prolazi dalje i u polufinalu će igrati protiv Njemačke, dok je Hrvatska ispala u četvrtfinalu nakon tri pobjede i jednog remija.

5. minuta - prva prijetnja na utakmici kada je Hamit Altintop pucao s 25 metara, ali ne osobito blizu vratiju Pletikose

6. minuta - Rakitić se sjurio lijevom stranom i ubacio u srce šesnaesterca gdje ispred Srne za stotinku brže reagira Balta

19. minuta - najbolja prilika na utakmici: Modrić je prošao, nisko ubacio u šesnaesterac, a natrčali Olić je pogodio vratnicu. U nastavku akcije Kranjčar glavom nije mogao najbolje reagirati

51. minuta - Olić se našao u prilici koju mu je ponudio neodlučni Recber. Olić je glavom pucao, Recber odbio, a Olić je još jednom pokušao zaprijetiti

57. minuta - Kranjčar je s vrha šesnaesterca, okružen dvojicom, pucao, ali lagano za turskog vratara

70. minuta - nakon duplog pasa s Olićem u prilici se našao Rakitić, ali je pucao daleko iznad vratnice

72. minuta - nova šansa za Olića koji glavom puca kraj stative

84. minuta - Srna iz slobodnog udarca, s 20 metara, gađa Recberov kut koji dobro boksa loptu u korner

90. minuta - Olić je ponovno u šansi koju mu je pripremio odlični Modrić. U teško situaciji Olić puca, ali opet se Recber ispriječio u mogućem pogotku

101. minuta - Sentürk je odlično pucao iskosa, s petnaestak metara, iznad Pletikosine vratnice

102. minuta - nova prilika za Tursku, a dalekometni udarac je isprobao Tuncay. Šut je prošao tik uz stativu

119. minuta - Modrić se izborio za loptu, sjajno ubacio na dva metra od gola gdje je u skoku najbolji bio Klasnić i unatoč igranju rukom turskog obrambenog igrača postigao pogodak

120.+2 minuta - ispucana lopta Recbera se slučajno odbila do Semiha Sentürka koji s vrha šesnaesterca pogađa rašlje hrvatskih vratiju

Hrvatska - Turska 1-1, 2-4 (0-0, 0-0, Klasnić 119 / Semih Sentürk 120+2)

Hrvatska: Pletikosa - Ćorluka, R. Kovač, Šimunić, Pranjić - N. Kovač, Srna, Modrić, Rakitić, Kranjčar (od 65. Petrić) - Olić (od 97. Klasnić).

Turska: Rüstü Recber - Altintop, Zan, Asik, Balta - Topal (od 76. Semih), Sarioglu, Tuncay, Arda Turan, Kazim Kazim (od 61. Boral) - Nihat Kahveci (od 117. Karadeniz)