#savjeti
Kako očistiti pećnicu tabletom za pranje suđa?
Pećnica je jedan od uređaja u kuhinji koji je najteže očistiti. Naravno, ako ga predugo odgađate, čišćenje će biti puno teže. Ali postoji jednostavno rješenje. Sve što trebate je tableta za perilicu posuđa i vaša će pećnica opet biti kao nova.
Priprema hrane u pećnici je brza i jednostavna, a ujedno izbjegavamo dugotrajno stajanje za štednjakom i neugodno čišćenje cijele kuhinje. U svakom slučaju, od pečenja se pećnica s vremenom dosta zaprlja. Zagorene mrlje od ulja i tvrdokorni crni osušeni ostaci hrane ostavljaju smeđe naslage na staklu i unutrašnjosti pećnice koje je izuzetno teško ukloniti.
Pretjerano trljanje i struganje zamara i može oštetiti staklo i unutarnje površine pećnice, piše N1 Srbija.
Čišćenje pećnice tabletom za pranje posuđa
Postoji jednostavno rješenje jer jedno od najučinkovitijih sredstava za čišćenje pećnice je obična – tableta za pranje posuđa. Na isti način na koji pomaže u uklanjanju mrlja od masnoće s posuđa, može dovesti i unutrašnjost vaše pećnice do novog sjaja. Uspješno će se nositi i s najtvrdokornijim mrljama i sasušenim ostacima hrane.
Kako radi tableta za perilicu posuđa?
Tablete za perilicu posuđa sadrže enzime i druge sastojke za čišćenje koji zajedno razgrađuju tvrdokornu masnoću i hranu s posuđa. To je u osnovi koncentrirani oblik deterdženta za pranje posuđa. Istovremeno imaju posebnu teksturu koja nalikuje spužvi ili mrežici za čišćenje.
Na taj način tableta lakše uklanja prljavštinu nego da ste počeli čistiti potpuno mekom, glatkom krpom. Istovremeno, površina tabletea nije prehrapava da bi oštetila osjetljivo staklo na vratima pećnice. Ove značajke čine ih izvrsnima za čišćenje pećnice i drugih površina u vašem domu, poput sudopera ili vrtnog roštilja.
Kako očistiti pećnicu tabletom za perilicu posuđa
Prije nego što počnete čistiti unutrašnjost pećnice, prvo spužvom uklonite veće ostatke hrane ili prljavštinu. Zatim uklonite rešetku. Stavite gumene rukavice prije nastavka jer tablete za pranje posuđa sadrže agresivne deterdžente koji nakon kontakta mogu nadražiti kožu ili oči.
Zatim uzmite tabletu i nakratko je potopite u zdjelu tople vode. Važno je da se tableta samo malo natopi u vodi i da se ne počne raspadati.
Čišćenje stakla pećnice
Osušene mrlje su najvidljivije na staklu pećnice, zbog čega ono s vremenom postaje prljavo smeđe. Spužvicom za čišćenje uzmite tabletu za pranje posuđa koju ste prethodno namočili u toplu vodu. Voda iz spužvice i tableta stvorit će učinkovitu pastu za čišćenje koju možete kružnim pokretima nanijeti na prljavo staklo. Pazite da pastu ne nanesete skroz do ruba stakla. Ostavite da djeluje oko 20 do 30 minuta.
U međuvremenu staklo možete nekoliko puta namočiti mokrom krpom kako se sredstvo za čišćenje ne bi prebrzo osušilo. Zatim isperite spužvicu i njome temeljito očistite staklo koje će izgledati kao novo.
Čišćenje unutrašnjosti pećnice
Mrlje nastaju na rešetkama i stijenkama pećnice zbog lučenja masnoće tijekom pečenja na višim temperaturama. Rešetke koje ste prethodno izvadili iz pećnice namočite u toplu vodu u koju ste dodali tabletu za pranje posuđa. Zatim ih temeljito očistite spužvom ili krpom.
Ovom vodom s tabletom možete očistiti i unutarnje površine pećnice koje će zbog mogućih sasušenih ostataka hrane i tvrdokorne masnoće zahtijevati malo žešće ribanje spužvicom.
Drugi učinkoviti načini čišćenja pećnice
Piroliza
Moderne pećnice mogu se čistiti pirolizom. Riječ je o sustavu samočišćenja, u kojem se pećnica nekoliko sati zagrijava na nekoliko stotina Celzijevih stupnjeva, tako da se sva prljavština i osušeni ostaci hrane pretvaraju u pepeo i lako uklanjaju. Iako se ovakvo čišćenje odvija u potpunosti bez upotrebe kemikalija, troši dosta električne energije, a pećnice s ovom funkcijom nešto su skuplje od klasičnih pećnica.
Čišćenje pećnice octom
Masnu prljavštinu odmah na početku, prije pečenja, najlakše ćete očistiti octom. Umočite spužvu ili krpu u ocat i stavite je na prljavo mjesto. Mast će se otopiti i prljavština se može lako ukloniti. Ali budite oprezni, ocat može iritirati vašu kožu. Zato preporučamo korištenje rukavica prilikom čišćenja pećnice.
Prašak za pecivo
Još su naše bake koristile prašak za pecivo kojim su jednostavno i učinkovito čistile pećnicu. Prašak za pecivo jedno je od ekološki najprihvatljivijih sredstava za čišćenje pećnice. Jednostavno ga pomiješajte s vodom u pastu. Vrećicu praška za pecivo pomiješajte s tri žlice obične ili mineralne vode. Nanesite pastu na prljavštinu i ostavite 20 do 30 minuta. Na kraju obrišite vlažnom krpom.
Limun ili limunska kiselina
Limunska kiselina u limunu ima veliku moć čišćenja. Posudu s mješavinom limunovog soka i vode jednostavno stavite u pećnicu i zagrijte na 120 Celzijevih stupnjeva. Kako smjesa počinje isparavati, limunska kiselina počinje otapati prljavštinu koju na kraju samo obrišete. Lijepa nuspojava čišćenja limunom je to što za sobom ostavlja ugodan osjećajn miris citrusa u pećnici.
Čišćenje pećnice sodom bikarbonom
Još jedno učinkovito sredstvo za čišćenje pećnice je soda bikarbona u prahu. Soda bikarbona se može koristiti za čišćenje rešetki i zidova pećnice. Pomiješajte malo sode bikarbone s vodom u bočici s raspršivačem, dobro protresite i poprskajte po prljavim mjestima. Smjesa počinje djelovati odmah i već nakon nekoliko minuta možete jednostavno obrisati preostalu prljavštinu. Možda ćete trebati nekoliko puta poprskati smjesu preko vrlo suhih slojeva masti.
Dok je priprema hrane u pećnici jednostavna i nezahtjevna, čišćenje pećnice može biti dugotrajan i naporan posao, pogotovo ako smo ga predugo odgađali.
Tvrdokorna masnoća i sasušeni ostaci hrane mogu nam potpuno pokvariti raspoloženje, no srećom postoje učinkoviti i brzi načini kako se riješiti prljavštine u pećnici. Jedna od njih, koju do sada možda niste znali, je jednostavan način čišćenja tabletom za perilicu posuđa. Uz malo domišljatosti i truda vaša će pećnica vratiti svoj blistavi sjaj i ponovno zasjati kao nova.
Izdvojeno
-
Purgerica na otoku - kako je ondje živjeti zimi? Njezin otac je Sikirić iz Preka i baš u Ulici Sikirića smjestio se njezin atelje u staroj kući...
-
Vlada planira proširiti popis proizvoda čija će cijena biti ograničena te će i dalje voditi brigu o standardu građana, poručili su u srijedu tijekom saborskog aktualnog prijepodneva premijer Andrej Plenković i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
-
U 2024. godini Grad Zadar je, pored „uskrsnica“ i „božićnica“, iz svog proračuna isplaćivao i novčane naknade umirovljenicima u povodu Dana grada Zadra u iznosu od 370,00 eura.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Reci što misliš!