Ove tri upućuju na infekciju
Kada je promjena boje vaginalnog iscjetka znak za uzbunu?
Vaginalni iscjedak pomaže u čišćenju i održavanju vlažnosti vagine i borbi protiv bakterija i infekcija. Važno je obratiti pažnju na znakove koji ukazuju na određene probleme, piše Cleveland Clinic.
Vaginalni iscjedak je bistra ili bjelkasta tekućina koja izlazi iz vagine. Iscjedak je normalan, ali promjene u količini, konzistenciji, boji ili mirisu mogu ukazivati na infekciju ili neki drugi problem.
Maternica, cerviks i vagina proizvode vaginalni iscjedak koji se uglavnom sastoji od stanica i bakterija. Pomaže očistiti vaginu te pomaže u borbi protiv loših bakterija i infekcija. Iscjedak iz vagine je prirodan i normalan proces, ali promjene u iscjetku mogu biti znak infekcije ili bolesti.
Neki proizvode više iscjetka od drugih, dok drugi vrlo malo. Promjene u boji, teksturi, mirisu ili količini uobičajenog vaginalnog iscjetka mogu značiti da postoji problem. Većina uzroka abnormalnog vaginalnog iscjetka može se liječiti lijekovima.
Žuti, sivi ili zeleni iscjedak može ukazivati na bakterijsku ili spolno prenosivu infekciju (SPI). Smeđi ili crveni iscjedak obično je povezan s neredovitom menstruacijom ili trudnoćom.
Ako imate smeđi ili crveni iscjedak, a nije mjesečnica, to može ukazivati na problem.
Normalan vaginalni iscjedak je bistar, bijel ili prljavo bijel. Ako je vaš iscjedak bijel, ali izgleda gušći nego inače ili uzrokuje svrbež, možda je riječ o gljivičnoj infekciji.
Obratite se svom liječniku ako vaš vaginalni iscjedak promijeni boju ili teksturu ili ga prate drugi simptomi poput neugodnog mirisa, svrbeža ili pečenja. Možda ćete primijetiti iritaciju oko otvora vagine.
Također možete primijetiti promjene prije ili nakon menstruacije. Promjene u vaginalnom iscjetku mogu, ali i ne moraju biti znak da imate vaginalnu infekciju. Ako niste sigurni, najbolje je obaviti pregled kako biste provjerili postoji li infekcija.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!