Lifestyle

Posadite je već danas u vrtu ili na terasi

Moćna, aromatična biljka koja liječi i osvježava

Moćna, aromatična biljka koja liječi i osvježava
Pixabay

Majčina dušica je ljekovita biljka koja ne sadrži niti jedan štetan sastojak.

Latinski naziv ove biljke je Thymus serpyllum, a u narodu je poznata kao bakina dušica, divlji bosiljak, tamjanika, mažurana, bukovica i poljski ili vrtni timijan.

Majčina dušica: Pomaže kod astme i bronhitisa, ali i kod menstrualnih tegoba

Majčina dušica najviše raste na kamenjaru, ravnicama, suhim travnjacima, obroncima i livadama. Riječ je o biljci koja cvjeta na osunčanim i toplim mjestima.

Smatra se da je majčina dušica porijeklom s Mediterana, a danas ju je moguće vidjeti gotovo u svim toplijim krajevima svijeta.

Ukratko, to je biljka koja liječi i osvježava, a možete ju odmah posaditi u svom vrtu ili na terasi jer je postupak poprilično jednostavan.

Naime, majčina dušica, poznata i kao timijan, nije samo začin jelima, već i divan ukras na terasi.

Osim što se tradicionalno koristi kao začin varivima, juhama i umacima od rajčice, majčina dušica je i ljekovita biljka bez štetnih sastojaka.

Ljekoviti sastojci, prisutni u cvijetu i listu, čine ovu biljku dobrom za zdravlje.

Sa svojim mirisnim cvjetnim grozdovima u nijansama ružičaste, idealna je za balkone, terase i kamenjare.

Njezin patuljasti rast čini je savršenim izborom za popunjavanje pukotina u starim kamenim zidovima ili kao dio uređenja vrta.

Majčina dušica se bere od svibnja do rujna, a treba je pravilno rezati, nožem ili škarama, kako bi se očuvala njena ljekovitost.

Stabljike se mogu osušiti prije cvatnje, a nakon toga ih je potrebno podrezati, prenosi Krstarica.

Stoga iskoristite snagu majčine dušice kao ljekovite biljke i kao ukrasnog elementa u svom domu i uživajte u njenim brojnim blagodatima!


Reci što misliš!