#maslinovoulje
Sprječava li doista čašica maslinovog ulja mamurluk?
Novi dan, novi trend na društvenim mrežama. TikTok je preplavljen videima u kojima ljudi piju maslinovo ulje kako bi spriječili mamurluk. Ovaj "trend" stekao je popularnost među generacijom Z posljednjih nekoliko mjeseci i temelji se na "pseudoznanosti", a evo što kažu stručnjaci...
Glazbeni producent Benny Blanco, dečko pop zvijezde Selene Gomez, popularizirao je ovu praksu kada se pojavio u emisiji The Tonight Show Starring Jimmy Fallon u travnju, piše Večernji list.
Lovorov list prelijte maslinovim uljem, oduševit ćete se koliko je ovaj lijek dragocjen
Prije nego što je sjeo i popio veliki gutljaj crnog vina uz večeru s odreskom u jednom segmentu emisije, Blanco je otkrio zašto je maslinovo ulje prvo na jelovniku za 36-godišnjaka.
“Moj prijatelj Nino me ovo naučio”, rekao je.
“Prije nego što piješ, uzmeš čašicu ovoga i nećeš imati mamurluk. Nemoguće”.
Pitajući publiku jesu li ikada čuli za ovo, Jimmy i publika nisu se baš doimali kao uvjereni.
“Mediteranski mit” je da maslinovo ulje oblaže vaš želudac i usporava brzinu kojom apsorbirate alkohol.
Baš zbog toga, klasični simptomi mamurluka su umanjeni jer masna hrana usporava proces pražnjenja želuca i time uzrokuje kašnjenje u apsorpciji alkohola.
Stručnjaci skeptični
Ali djeluje li to stvarno? Justin Stebbing, profesor biomedicinskih znanosti na Sveučilištu Anglia Ruskin, iznio je svoje mišljenje u članku za The Conversation. Kuhanje na maslinovom ulju ili na masti: Prednosti, mane i nutritivna vrijednost ovih namirnica
Je li dobro pržiti hranu u maslinovom ulju? Liječnica šokirala odgovorom “Unatoč svojoj privlačnosti, ova tvrdnja nema nikakvu znanstvenu osnovu i treba je promatrati s puno skepticizma,” piše profesor Stebbing.
No, potvrdio je da je logika koja stoji iza toga ima smisla samo je pitanje ima li to stvarno ikakav utjecaj na vašu fiziološku reakciju na mamurluk.
“Teorija iza trika s maslinovim uljem je da njegov visok sadržaj masnoće stvara oblogu na sluznici želuca, usporavajući brzinu kojom se alkohol apsorbira u krvotok. Ovo sporije apsorbiranje trebalo bi smanjiti intenzitet mamurluka. Iako je istina da masna hrana može odgoditi apsorpciju alkohola do određene mjere, učinkovitost ove taktike je dvojbena.”
“Apsorpcija alkohola prvenstveno se događa u tankom crijevu. To znači da čak i ako maslinovo ulje usporava početnu apsorpciju u želucu, većina alkohola će se i dalje apsorbirati kasnije u probavnom procesu. Zapravo, mogli biste samo odgoditi mamurluk i produžiti ga; a nitko to ne želi.”
S druge strane, dr. Myro Figura – anesteziolog iz LA-a – nije odmah odbacio trend, rekavši da maslinovo ulje sadrži puno antioksidansa i protuupalnih tvari.
Cleveland Clinic, neprofitni akademski medicinski centar u SAD-u, također preporučuje svakodnevno konzumiranje maslinovog ulja. Kaže da je dokazano da smanjuje upalu, snižava rizik od srčanih bolesti i štiti od raka.
No, prof. Stebbing objašnjava da zapravo ne možete učiniti puno da izbjegnete mamurluk; barem ne kratkoročno.
To je zato što je brzina metabolizma vašeg tijela, prirodna brzina kojom razgrađuje alkohol, ono što će uzrokovati velike simptome mamurluka.
Govorimo o mučnini ili povraćanju, dehidraciji i pulsirajućoj glavobolji. Nikakva količina maslinovog ulja to ne može spriječiti, kaže.
Bolji načini za izbjegavanje mamurluka je pijenje puno vode prije, tijekom i nakon konzumiranja alkoholnih pića.
Umjesto uzimanja maslinovog ulja, obilni nutritivan obrok, mnogo je bolja alternativa.
“Hrana bogata proteinima, mastima i složenim ugljikohidratima može pružiti uravnoteženiji pristup ublažavanju učinaka alkohola”, kaže prof. Stebbing.
Naravno, ne piti previše, u prvom redu je, još jedan način da se izbjegne mamurluk. A ako popijete nekoliko pića, sutradan jedite što više voća i povrća jer ćete se osjećati puno bolje.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!