zanimljivo
Zašto se zacrvenimo kada nam je neugodno?
Crvenilo u licu je istinska i jedinstvena reakcija koju može biti teško razumjeti. Jedna je od onih reakcija i koju ne možemo kontrolirati. Javlja se kada se osjećamo poniženo ili posramljeno ili kada pak kada dobijemo kompliment.
Nova studija sugerira da je ključni okidač crvenila više povezan s pojačanim osjećajem samosvijesti, osjećajem viđenosti ili izloženosti, a ne nekim kognitivnim proračunom što drugi ljudi misle o nama.
Charles Darwin je 1872. prikladno opisao crvenilo kao “najneobičniji i najljudskiji od svih izraza”. Područja koja su najosjetljivija na crvenilo, poput obraza, vrata i ušiju (posebno) imaju drugačiju anatomsku strukturu koja omogućava ovu spontanu i nekontroliranu reakciju.
Ali, zašto netko pocrveni, to je godinama zbunjivalo ljude. Je li to sram ili neugoda zbog nespretne pogreške ili zbog komplimenta ili osjećaja da svi gledaju u nas?
Studija iz 2004. pokazala je da bi crvenilo moglo biti intenzivnije na jednoj strani lica u usporedbi s drugom, piše Yahoo.
Magnetska rezonanca (fMRI) skeniranja mozga dala je određene odgovore.Pokazala je da crvenilo aktivira područja mozga uključeno u emocionalno uzbuđenje i pažnju, dok su područja uključena u zamišljanje ili razmišljanje o vlastitom ili tuđem ponašanju, mislima ili namjerama – bila “vidljivo odsutna”.
“Ova otkrića pridonose teorijskim raspravama o prirodi crvenila i podupiru ideju da socio-kognitivni procesi možda nisu nužni za pojavu crvenila”, zaključili su istraživači.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!