moći mora
Je li tuširanje nakon kupanja u moru ‘must’? U nekim situacijama morska sol za kožu čini čuda
Od davnina su poznate ljekovite moći mora i morske soli, koja je bogata raznim mineralima što blagotvorno utječu na ljudski organizam. Pa, treba li je baš poslije svakog kupanja isprati sa sebe?
Provesti godišnji odmor na moru na mnogo načina djeluje terapijski na čovjekovo tijelo, pogotovo ako za destinaciju odaberete čisto more i polupuste plaže, negdje na zabačenim mjestima.
Još davne 1897. godine francuski znanstvenik René Quinton, koji je svoj život posvetio proučavanju morske soli i morske vode, došao je do zaključka da je ljudski organizam analogan morskoj vodi jer ima jednak sastav minerala i da je kemijski sastav krvne plazme i sličan onome morske vode.
I danas, znanstvenici smatraju da morska voda ima identičnu pH vrijednost kao zdrava ljudska krv i da sadrži minerale i elemente u točnim omjerima koji su potrebni ljudskom organizmu.
No kako morska voda utječe na najveći organ ljudskoga tijela – kožu? I trebamo li se tuširati čim izađemo iz mora ili možemo dopustiti da čista morska voda svojim magičnim moćima djeluje na njezino zdravlje?
Zbog svoga sastava, more djeluje ljekovito na ekceme i dermatitis, psorijazu, akne, perut, doprinosi liječenju gljivica na nogama, ali i najbolji je prirodni piling koji možete dati tijelu.
Ekcem i dermatitis
Istraživanje iz 2016. pokazalo je da morska voda može imati i pozitivan utjecaj na kožu zahvaćenu ekcemom. Morska je voda obogaćena mineralima kao što su kalcij, magnezij, kalij, cink, selen, hrom koji djeluju na smanjenje simptoma. Jedan od minerala kojim obiluje morska voda, magnezij, sastojak je brojnih preparata za tretiranje ekcema jer protuupalni i antimikrobni mineral te doprinosi ublažavanju svrbeža.
Znanstveno je dokazano da morska voda povoljno djeluje na poboljšanje stanja kože i lezija kod osoba s atopijskim dermatitisom.
No i kod ekcema i kod atopijskog dermatitisa, potrebno je odmah isprati sol s kože jer ona uzrokuje suhoću pa bi moglo doći do jačeg zatezanja i svrbeža.
Pomaže kod psorijaze
Mnogi oboljeli od ove kronične bolesti, za koju još nema lijeka, svjedoče o pozitivnom djelovanju morske vode na psorijazu. Također, liječnici često oboljelima preporučuju čest kupanje i boravak na moru.
Znanstvenici pretpostavljaju da kupanje u moru širi krvne žile, oslobađa β-endorfine i enkefaline koji pomažu u suzbijanju boli ili uklanjanju bakterija na površini kože. Tuširanje se preporučuje nakon boravka u moru.
Rješava i akne
Minerali magnezij, kalcij i kalij sastavni su dio morske vode i pomažu u borbi protiv bakterija koje uzrokuju pojavu akni.
U ovome slučaju, preporučuje se ostaviti more na koži što duže, pogotovo ako ste se kupali u čistome moru.
Doviđenja, perut!
Perut je često posljedica seboroičnog dermatitisa, ali pojavljuje se i na vlasištu osoba sa suhom kožom, uzrok mogu biti i gljivice, razne zdravstvene tegobe, nepravilna prehrana, stres… More blagotvorno djeluje na vlasište i poboljšava cirkulaciju.
S druge strane, gljivice ne vole morsku sol koja će kožu isušiti i stvoriti nepovoljan okoliš za njihovo razmnožavanje. Ako vas ne svrbi tjeme od morske soli, nema razloga zašto biste je svaki dan ispirali iz kose.
Liječi gljivične infekcije na stopalima i noktima
More, zahvaljujući upravo morskoj soli, ima antibakterijska i antifungalna svojstva, dakle pravi je lijek protiv gljivica na nogama i noktima. Stoga, dok ste na plaži, što duže držite stopala u vodi i ne morate s njih ispirati slanu vodu. Gljivice ne vole suhoću koju morska voda ostavlja iza sebe.
Prirodni piling
Morska voda, ako se osuši na vama, djeluje kao piling za vašu kožu. Dovoljno je samo da istrljate kožu suhim ručnikom, a mrtve stanice s gornjeg sloja kože otići će zajedno sa solju.
Uživajte u moru i svim njegovim blagodatima, a ako nemate problema s kožom i ona vas ne zateže nakon kupanja, i more u kojem ste se kupali je čisto, pustite morsku vodu da djeluje blagotvorno na vaš organizam.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!