društvene mreže
Pet stvari koje nikada ne biste trebali objaviti na društvenim mrežama!
Mnogi od nas koriste barem neku od društvenih mreža i zato je bitno paziti na sadržaj koji objavljujemo i potencijalne opasnosti koje se mogu javiti pri objavljivanju određenih informacija.
Korištenje društvenih mreža iziskuje dodatan oprez
Kada dijelimo previše osobnih informacija na društvenim mrežama, postajemo ranjivi na razne vrste rizika kao što su krađa identiteta ili prevare, navodi Microsoft Start.
To ne znači da biste trebali izbrisati sve svoje račune i posvetiti se životu bez društvenih mreža. Umjesto toga, trebali biste voditi računa o tome što dijelite na internetu.
Internetski kriminalci uvijek tragaju po društvenim mrežama u potrazi za informacijama koje im mogu pomoći pri provali u vaš račun.
Trebali biste izbjegavati objavljivanje jedinstvenih identifikacijskih podataka na društvenim mrežama, uključujući vaš datum rođenja, gradove u kojima ste živjeli, godinu kada ste završili srednju školu ili fakultet, svoju dob ili adresu.
Ako shvatite da su vaši osobni podaci ugroženi, bilo bi dobro promijeniti sigurnosna pitanja koja obično koristite za pristup vašim računima, kako biste bili sigurni da prevaranti ne mogu koristiti vaše podatke.
Nemojte dijeliti planove putovanja
Većina ljudi voli podijeliti uzbuđenje oko putovanja s drugima. Društvene mreže idealne su za to jer vam omogućuju da na jednostavan način svoje prijatelje i obitelj obavijestite o svojim planovima, te da podijelite slike i anegdote o svom putovanju.
Kada na društvenim mrežama podijelite gdje se nalazite, potencijalnim kriminalcima dajete do znanja da niste kod kuće, što može učiniti vaš dom metom provala i drugih zločina.
Dijeljenje fotografija s vašom zrakoplovnom kartom može se činiti nevinim, ali otkriva razne vrste informacija.
Podaci na vašoj karti, uključujući crtične i QR kodove, mogu se koristiti za traženje podataka o vašoj rezervaciji, uključujući vašu adresu e-pošte, plan puta, telefonski broj i kontakt za hitne slučajeve.
Ako odlučite podijeliti nekoliko fotografija sa svojih putovanja, isključite geografske oznake i objavite ih nakon što napustite lokaciju.
Nemojte dijeliti fotografije i informacije o vašoj djeci
Kada postavljate slike svoje djece na internet, važno je zapamtiti da ne možete kontrolirati što drugi rade s tim podacima.
Mnogi kriminalci mogu izvući cijeli niz informacija s fotografija vašeg djeteta. Ako objavljujete slike djeteta na Facebooku, trebali bi promijeniti postavke privatnosti takvih objava.
Kriminalci na internetu mogu kroz fotografiju vašeg djeteta doći do informacija kao što su ime i datum rođenja, što ih izlaže potencijalnoj opasnosti od krađe identiteta.
Nemojte dijeliti sadržaj koji može ugroziti vašu sigurnost
Dijeljenje podataka kao što su vaša lokacija ili stvari koje posjedujete, može biti opasno.
Osim što internetskim oglašivačima olakšavate pristup vašim osobnim podacima, kada dijelite svoju lokaciju na mreži, izlažete se uhodama koji mogu saznati više o vašem kretanju i interesima.
To im olakšava praćenje vaših dnevnih navika.
U slučaju da dijelite sadržaj o stvarima koje posjedujete poput automobila to vas može učiniti lakom metom potencijalne krađe.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!