Simptom po kojem ćete znati da imate čir na želucu - tupa bol nakon jela
Čir na želucu je prilično česta bolest gastrointestinalnog trakta i predstavlja oštećenje sluznice želuca. Može dovesti do jako ozbiljnih stanja poput raka želuca, pa svakako ne zanemarujte simptome, ako ih prepoznate
Uzrok
U normalnim uvjetima postoji fiziološka ravnoteža između lučenja želučane kiseline i sluzne barijere želuca. Ako dođe do poremećaja ravnoteže, neki agresivni čimbenici, poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (ibuprofen, diklofenak i dr.) i infekcija Helicobacter pylori (H.pylori), mogu dovesti do oštećenja.
Smatra se da je infekcija H. pylori najčešći uzročnik čira jer slabi zaštitnu moć sluznice i omogućuje prodiranje kiseline ispod nje. Posebnim enzimima neutralizira želučanu kiselinu i tako ostaje u želucu. Međutim, sama infekcija H. pylori ne znači nužno i ulkus. Važni su i drugi čimbenici, poput genetike, kao i čimbenici rizika poput pušenja i konzumiranja alkohola.
Simptomi
Najčešći simptom je tupa bol koja se obično pojačava nakon jela. Kod duodenalnog ulkusa bol se javlja na prazan želudac ili 1-3 sata nakon jela (kada hrana napušta želudac). Osim boli, drugi simptomi mogu biti:
Mučnina
Povraćanje
Gađenje
Nadutost
Gubitak težine.
Najčešća komplikacija čira je krvarenje, a tada se mogu javiti crna stolica i povraćanje crnog sadržaja (poput taloga kave). Osim toga, može doći i do penetracije (ako ulkus prodre u drugi organ) i perforacije (ako prodre u trbušnu šupljinu). Komplikacije su stanja opasna po život i treba ih odmah prijaviti liječniku.
Dijagnoza
Urea izdisajni test – koristi se u dijagnostičke svrhe i za
provjeru uspješnosti terapije H.pylori
Antitijela na H.pylori
H. pylori antigen u stolici
RTG s barijevim kontrastom
Endoskopski pregled
Biopsija želuca i patohistološka analiza
Liječenje
Čir na želucu uzrokovan H. pylori liječi se pripravcima koji uništavaju uzročnika, smanjuju kiselost želuca i oblažu želučanu kiselinu zaštitnim slojem.
Ako ulkus nije uzrokovan heliobakterijom, dovoljno je uzimati blokatore lučenja kiseline. Korišteni su:
Antibiotici – trenutno najpouzdanija terapija koja uključuje dva
antibiotika u kombinaciji s lijekom koji blokira lučenje kiseline
ili protektivom
Antacidi – djeluju protektivno na sluznicu
H2-antagonisti i inhibitori protonske pumpe – smanjuju kiselost
želučanog soka.
Potrebno je da bolesnik bude uporan i pridržava se terapije te tako značajno smanji mogućnost ponovnog javljanja bolesti, naglašava Nova.rs.
Izdvojeno
-
U hladniji ponedjeljak promjenjivo oblačno i nestabilno, uz povremenu kišu, ponegdje i obilnije pljuskove s grmljavinom pa i nevrijeme. Na moru jugo, često i olujno.
-
Svijet je ove svibanjske nedjelje po 12. put trčao za one koji ne mogu. Posebno dobra atmosfera bila je u Zadru, gdje je poslana jasna poruka nade i ispisana još jedna prekrasnu priča o zajedništvu.
-
Bogati program koji će se održati od svibnja do rujna u Bibinje će dovesti brojne zanimljive izvođače, a publika će uživati u raznovrsnim nastupima, gastronomskim manifestacijama te kulturnim i sportskim događanjima
-
Zadar je u pretposljednjem, 32. kolu FAVBET Premijer lige na Višnjiku porazio Split rezultatom 87:65
Reci što misliš!