fit tajne
Koliko trebate biciklirati da biste smršavjeli?
Vožnja biciklom jača, učvršćuje i oblikuje mišiće nogu i stražnjice, jačaju se i trbušni i leđni mišići koji podržavaju kralježnicu...
“Jedna od najvažnijih dobrobiti ove aerobne aktivnosti je pozitivan učinak na srce i krvožilni sustav. Tijekom vožnje bicikla uključen je velik broj mišićnih skupina u cikličkim pokretima, pri čemu se kontinuirano opterećuje i krvožilno-dišni sustav.
Smanjuje se rizik od najčešćih bolesti današnjice: bolesti krvožilnog sustava, karcinoma, šećerne bolesti, pomaže u borbi protiv stresa i depresije. Istraživanjima je dokazano da umjerena vožnja biciklom tri puta tjedno snižava krvni tlak i razinu kolesterola u krvi, a time znatno smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti, korisna je i u prevenciji osteoporoze.
Vožnja biciklom jača, učvršćuje i oblikuje mišiće nogu i stražnjice, jačaju se i trbušni i leđni mišići koji podržavaju kralježnicu. Mišići su u stanju blagog istezanja zbog nagnutosti tijela prema naprijed. Istovremena koordinacija ruku i nogu poboljšava koordinaciju, dok veće udaljenosti izgrađuju vašu izdržljivost i kondiciju.
Za razliku od trčanja, tijekom vožnje bicikla nema stresa za zglobove nogu, koljena i kralježnicu (i smanjuje se opasnost od ozljeda uzrokovanih prenaprezanjem)”, poručuju s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, a evo još nekoliko i više nego dobrih razloga zašto svakodnevno biciklirati.
Dovodi metabolizam u ravnotežu
Vožnja biciklom pomaže u reguliranju tjelesne težine, sagorijevanju kalorija i mršavljenju te dovodi metabolizam u ravnotežu. Skidanju kilograma posebno pridonosi brža i zahtjevnija vožnja. Stručnjaci savjetuju svakodnevnu vožnju bicikla u trajanju od 50 minuta ako želite smršavjeti i ubrzati metabolizam. S vremenom možete ubrzati tempo vožnje i/ili potražiti zahtjevnije biciklističke ture, piše Ordinacija.hr.
Bicikliranje opušta i smanjuje stres
Vožnja biciklom smanjuje napetost, pojačava se lučenje hormona endorfina koji utječe na dobro raspoloženje. Podiže razinu energije za 20%, a smanjuje količinu nakupljenog umora za 65% jer potiče mozak na lučenje hormona povezanog s količinom energije – dopamina. Vožnja biciklom zdrava je i čini ljude sretnima – tko jednom proba, teško se odlučuje na povratak u tramvaj, bus ili automobil!
Biciklizam pridonosi razvoju grada
Vožnja biciklom 25 minuta dnevno umjesto vožnje automobilom smanjuje emisiju ugljičnog dioksida za 165 kg na godinu. Važni su i financijski izdaci za kupnju i održavanje bicikla te parking.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji najprije oblaci i lokalno izraženiji pljuskovi s grmljavinom. Smirivanje i razvedravanje na obali već oko podneva, a u unutrašnjosti tek navečer.
-
Promjena je prirodno stanje života. Stalna na tom svijetu samo mijena jest. Pa zašto se bojimo nečega što je tako očito i neizbježno?
-
Na osnovnu i dopunsku listu HZZO-a stavljeno je pet novih lijekova, a uvrštena su i nova pomagala na listu ortopedskih i drugih pomagala, odlučeno je u srijedu na sjednici Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
-
Pod utjecajem ciklone i pripadajućeg frontalnog sustava, biometeorološke prilike u Hrvatskoj 8. svibnja bit će uglavnom nepovoljne.
Reci što misliš!