Lifestyle

ljepota

Poliglutaminska kiselina za njegu kože: Ovo su tri glavna razloga zašto je dobra

Poliglutaminska kiselina za njegu kože: Ovo su tri glavna razloga zašto je dobra

Molekule poliglutaminske kiseline (PGA) poznate su preko 80 godina, dok se njezine blagodati i dalje istražuju. Ipak, ovaj je sastojak u posljednjih nekoliko godina vrlo popularan u njezi kože.

Glavna uloga poliglutaminske kiseline je hidratacija kože te je slična također popularnoj hijaluronskoj kiselini i glicerinu. Poliglutaminska kiselina odlična je za njegu kože, ali kod uvođenja u rutinu ovog proizvoda treba paziti kako ne bi došlo do alergijske reakcije.

Što je poliglutaminska kiselina?

Ova kiselina je polimer aminokiseline glutaminske kiseline (GA) te je nastala uz pomoć fermentacije bakterija. U prirodi se nalazi kao natrijev poliglutamat. Glavna uloga joj je da izvlači vlažnost iz zraka te je aplicira duboko kroz zaštitni sloj kože. Sličnu ulogu imaju i sastojci kao što su glicerin, urea, pantenol, salicilna kiselina i hijaluronska kiselina. Ipak, poliglutaminska kiselina je puno bolja u vraćaju vlažnosti koži, a najbolje rezultate će dati spoj poliglutaminske i hijaluronske kiseline.

Poliglutaminska kiselina se može koristiti kao serum koji se nanosi prije spavanja kako bi se tijekom noći upila u kožu, a jednako tako može biti i sastojak brojnih krema, gelova ili losiona za lice ili okoloočno područje. Nekada je i sastojak suplemenata, ali u tom slučaju nije dokazana djelotvornost za kožu. Poliglutaminska kiselina se nalazi i u tradicionalnom japanskom jelu natto koji se radi od fermentirane soje.

Zašto je poliglutaminska kiselina dobra za kožu?

Osim glavne zadaće da hidratizira kožu, ova kiselina ima još nekoliko uloga.

1. Smanjuje pojavu bora

Upravo zadržavajući kožu vlažnom, ova kiselina sprječava pojavu bora. Suha koža može učiniti bore i linije vidljivijima, dok se na vlažnoj koži ovi nedostaci ne primjećuju.

2. Usporava starenje kože

Ova kiselina jednako tako usporava starenje kože te potiče stvaranje kolagena i elastina, dva glavna proteina koji koži daju elastičnost. Osim toga, ova kiselina će ujednačiti boju na licu te smanjiti nejednakosti.

3. Omogućuje brže zarastanje rana

Istraživanje iz 2015. godine pokazalo je kako poliglutaminska kiselina ubrzava zarastanje rana i ožiljaka. Ipak, ovo istraživanje je provedeno na životinjama te je potrebno napraviti dodatna istraživanja kako bi se dokazala ova tvrdnja.

Postoje li nuspojave poliglutaminske kiseline?

Ova kiselina je sigurna za korištenje i pogodna za sve tipove kože, ali svaka koža može drugačije reagirati na novi proizvod. Upravo zato je potrebno proizvod koji sadrži poliglutaminsku kiselinu isprobati na malom dijelu kože, najbolje na zapešću, pričekati 24 sata te vidjeti hoće li se pojaviti alergijska reakcija.

Znakovi alergijske reakcije su:

  • crvenilo
  • osip
  • suha koža koja se guli
  • svrbež ili peckanje
  • naticanje

Dakle, poliglutaminska kiselina za njegu kože odlična je za vraćanje vlažnosti kože, ali i za usporavanje starenja kože. Može se pronaći u obliku seruma te kao sastojak krema, losiona, a osim toga ova kiselina je glavni sastojak japanskog jela. Kod pojave alergijske reakcije potrebno je prestati s korištenjem poliglutaminske kiseline.


Reci što misliš!