Lifestyle

#savjeti

Na novom ste poslu? Naučite na tuđim pogreškama!

Na novom ste poslu? Naučite na tuđim pogreškama!
Posao.hr

Želite li biti bolji od ostalih kandidata, naučite izbjegavati ove greške...

Profil na fejsu vam je čista katastrofa 

Prije prijave za posao provjerite ima li išta kompromitirajuće na vašim profilima na društvenim mrežama i sredite ih. Evo što bi bilo dobro izbjegavati: neprestano visjeti na fejsu, Twitteru i ostalim društvenim mrežama, otkrivati sve detalje ludih izlazaka, psovati... A što je dobro? Mudra zapažanja i spominjanje velikih igrača iz struke.

Previše se oslanjate na rodbinu

Poslodavci očekuju da će kandidati pokušati potegnuti vezu da bi upali na radno mjesto i na to su spremni. Za Hrvatsku nemamo takvih statistika, ali nedavno istraživanje Sveučilišta u Michiganu pokazalo je da je 32 posto velikih kompanija primilo životopise koje su poslali roditelji kandidata. Vi to svojoj mami svakako zabranite! To daje dojam da su vaši roditelji zagrijaniji za posao od vas. A da ne spominjemo da će vas svaki šef smatrati razmaženim derištemSami šaljite mailove ili nazovite telefonom i pokažite da ste dovoljno zreli.  

Preuveličali ste znanje o računalima

Ovo dobro upamtite: ako se u CV-ju ili na razgovoru za posao pohvalite da znate koristiti MS Office, zvučat će kao da se hvalite da znate čitati i pisati. To se znanje danas podrazumijeva i zato se ne pokušavajte precijeniti. Niste kompjutorski genijalac ako se služite fejsom. Pa tko to danas ne zna?!  Mnogi kandidati se u životopisima hvale vještinama komunikacije na društvenim mrežama, a onda vidim da imaju FB profil, i to jadan. Ako nemate iskustva u analitici, kampanjama ili niste administrator accounta sa 100.000 fanova, ne upuštajte se u takve hvale.  

Previše ste komotni

Sasvim je u redu da izguglate osobu koja će vas intervjuirati ili provjerite podatke o njoj na LinkedInu. Ona ili on će vjerojatno isto napraviti i kada ste vi u pitanju. To je odličan način da pokupite neke osnovne podatke o osobi s kojom ćete razgovarati i može vam pomoći da razbijete led pri susretu. Ali budite oprezni kako ćete koristiti te informacije. Uvijek budite svjesni gdje je granica profesionalnosti i nemojte je prelaziti čak i ako je sugovornik prijeđe. 

Sve svoje nosite sa sobom 

Kad idete na razgovor, ponesite samo ono što vam treba. “Jednom mi je na razgovor došla kandidatkinja noseći golemu vrećicu iz šopinga”, otkriva jedan poslodavac. “Činilo mi se da je naš razgovor samo jedna stanica na njezinu putu od dućana do dućana.” Znači, nosite samo ono što zaista trebate.

Hvalite posao, ne zabavu

Ako ste prije razgovora mogli malo razgledati kompaniju, naravno da ćete reći kako vam se sviđa, ali nemojte se zaustaviti na hvaljenju kantine ili cool vibre dok se puši pred zgradom. Od kandidata poslodavci žele čuti što im se u tvrtki sviđa, ali da se odnosi na poslovanje, a ne samo na benefite koje nude. Osim toga, žele znati kako se osobni interesi i vještine kandidata podudaraju s opisom posla. Zato prije razgovora razmislite o jednom dijelu posla koji vas zaista uzbuđuje i u pravom trenutku potegnite taj as iz rukava.  

Odjeveni ste za uspjeh 

Naravno, prije razgovora za posao možete od frendica posuditi njihove najbolje komade i pojaviti se na intervjuu za posao kao holivudska zvijezda. Ipak, budite oprezni. Potrudite se oko izgleda, dotjerajte se i, ako baš želite, nosite dizajnerske stvari, ali nemojte ih pretjerano pokazivati ili bespotrebno isticati (čak i ako je posao vezan za modu – ne brinite, oni će sigurno primijetiti). 

Izbrbljali ste se 

Pričekajte barem dok ne napustite zgradu da nazovete dečka i prepričate mu kako je prošao razgovor. Posljednje što želite je da netko od vaših potencijalnih poslodavaca čuje sve što imate za reći.


Reci što misliš!