Lifestyle

#kućanstvo

Znate li koliko često trebate prati ručnike?

Znate li koliko često trebate prati ručnike?
Thinkstock

Higijena nikad nije bila bolja nego danas i ljudi sve više brinu za čistoću, mirise i njegu tijela. Postoje ipak neke teme oko kojih se i dalje postavljaju pitanja i vode rasprave. Danas čak postoji fenomen pretjerane čistoće koja prelazi granice i lišava nas pozitivnih prirodnih utjecaja i šteti okolišu, stoga je potreban dobar balans.

Čistoća ručnika

Poslije tuširanja, brišemo se ručnikom koji potom ostaje vlažan. Takav je idealno mjesto za razvoj bakterija. Vješanjem će se ručnik vrlo brzo osušiti, ali ne može se smatrati čistim. Manal Mohammed, stariji predavač medicinske mikrobiologije na Westminsterskom sveučilištu u Velikoj Britaniji, preporučuje pranje ručnika barem jednom tjedno.

Uporaba nakon jednog korištenja?

"Sasvim je u redu koristiti ručnik nakon jednog korištenja, a svakako je bolje za okoliš. Ali čim primijetite sumnjiv miris, definitivno je vrijeme za pranje, jer to je indikator gljivičnog i bakterijskog razmnožavanja", kaže Mohammed.

Kako te nečistoće dospiju na ručnik?

Svaki put kad koristite ili samo dotaknete ručnik, prenosite na njega brojne mikroorganizme sa svog tijela. Zato se naglašava potreba za pranjem ruku od barem 20 sekundi. "Ako ne perete ruke dovoljno dobro i dovoljno dugo, bakterije koje su bile na rukama lako mogu dospjeti na vaš ručnik", objašnjava Mohammed. Pranje ručnika s visoko rizičnim komadima odjeće kao što su donje rublje može povećati šanse da naši ručnici ostanu prljavi, a baš kao što je važno temeljito pranje, važno je i temeljito sušenje.

Koje vrste zaraze možemo pokupiti s prljavih ručnika?

Prljavštine mogu uzrokovati svrbež, infekcije, pa i stafilokok ili akne. A s obzirom na to da se ručnici najčešće drže pored najprljavije stvari u našem stanu, a to je WC školjka, ne iznenađuje činjenica da ponekad sitni mikroorganizmi iz nje dospijevaju na naše ručnike.

Održavanje čistoće ručnika

Za početak, ručnici se ne smiju dijeliti ni s kim. Oni ručnici koje ukućani dijele, kao što su ručnici za brisanje ruku poslije pranja bi se trebali svakodnevno mijenjati. Poželjno je prati ručnike odvojeno od ostalog. Također je važno da se peru na najmanje 60 stupnjeva, a puno bolje i na većim temperaturama. Osigurajte dobro sušenje nakon pranja, kao i nakon svake upotrebe.


Reci što misliš!