#prehrana
Devet stvari koje bi baš svi trebali znati o jednoj od najpopularnijih namirnica na svijetu
Jaja su jedna od najsvestranijih namirnica, ali koliko zapravo znate o njima?
Jeste li znali, primjerice, da boja ljuske ovisi o tome koja vrsta koke je snijela jaje? Ili da boja žumanjka ovisi o prehrani koke? Također, da najbolje mjesto za skladištenje jaja nisu vrata hladnjaka jer je to najtoplije mjesto u hladnjaku? Kako biste produlji vijek svojih jaja stavite ih na policu hladnjaka gdje je niža temperatura i obavezno ih držite u njihovom kartonu.
Svježa jaja su bolja za prženje
Svježa jaja lakše je pržiti, bjelanjak se ne razljeva, a veća je vjerojatnost da će žumanjak ostati tekuć (ako tako volite). Također, svježa jaja lakše je poširati, ali i kuhati jer je manja vjerojatnost da će se stvoriti zeleni ringovi, da će žumanjak biti iskrivljen kao i da ćete imati ravne dijelove na jaju. Nešto starija jaja, pak, laše je oguliti nakon kuhanja.
Ako pak niste sigurni koliko je neko jaje staro najbolje je da provjerite tako da ga stavite u posudu s vodom. Ako pluta, znači da je staro.
Dodajte sol prije nego umutite jaja
Kako biste osigurali da vam je omlet mekan i kremast, jaja posolite i prije nego ih umutite, nikako tek kada su tavi ili već pečena. Naime sol sprječava proteine u jajetu da se presnažno povežu prilikom zgrijavanja, a to znači da će jaja biti vlažnija i mekša. Idelano bi bilo kada biste jaja posolili i umutili 15 minuta prije nego ih bacite na tavu.
Postoji više od jednog načina prženja jaja
Ako mislite da je ispravan način prženja jaja da ga samo bacite na tavu, varate se. Postoji nekoliko načina, a sve ovisi o tome što vam se u kojem trenu jede.
Ako želite nešto začinjeno, dno tave prekrijte maslinovim uljem te zagrijte na srednjoj temperaturi. Kada je ulje toplo dodajte začine koje želite i na to razbijte jaje. Sa žlicom grabite ulje sa začinima i polijevate po bjelanjku dok nije pečeno.
Želite tost, ali imate samo krušne mrvice? Njih lagano tostirajte na maslacu ili maslinovom ulju na srednjoj temperaturi dok ne poprime zlatno-smeđu boju. U sredini zatim napravite rupu za jaje i pržite dok bjelanjci ne pobijele. Okrenite ako želite i na kraju prelijte s malo bijelog octa.
Želite nešto mekano i nježno? Na laganoj vatri otopite žlicu neposoljenog maslaca, razbijte jaje, pokrijte tavu i čekajte da se bjelanjci stisnu, da se na žutanjku stvrdne opna i da maslac malo posmeđi, dakle, oko tri minute. Takvo jaje prebacite preko prethodno kuhane riže , rezanaca ili preko tosta s avokadom. Prelijte umakom po želji.
Ako živite na rubu u tavu od lijevanog željeza dodajte priličnu količinu maslinovog ulja te ga zagrijte na visokoj temperaturi dok ne krene ključati. Razbijte jaje, a temperaturu spustite na srednju. Odmaknite se jer će špricati. Bjelanjke polijevajte uljem i pecite dok dno jajeta ne bude hrskavo.
Želite bogat okus i teksturu? U tavu koja se ne lijepi ulijte vrhnje za kuhanje i razbijte jaja koliko želite. Temperatura neka bude između srednje i visoke i pustite da počne kuhati. Kada se bjelanjci stisnu, a vrhnje za kuhanje reducira, ugasite štednjak, poklopite i pustite još minutu da se skuha do kraja.
Nabavite tavu za koju se jaja neće lijepiti
Glatko dno takve tave ključno je za mekane kajgane, jaja na oko i hrskava pržena jaja koja se neće lijepiti na tavu.
Ako recept traži jaja sobne temperature, postoji dobar razlog
Ako vam u receptu piše da jaja moraju biti sobne temperature, to je s razlogom. Naime, hladna jaja, iako korisna u nekim situacijama, neće postići jednak volumen niti će se jednako dobro homogenizirati kao ona sobne temperature. Rezultat toga su grudice u tijestu. Stoga, prije pravljenja kolača za koji vam trebaju jaja sobne temperature, ostavite ih sat vremena van hladnjaka. Ako nemate toliko vremena, jaja stavite u posudu vruće, ali ne kipuće vode i držite 5 minuta.
Istucite snijeg, ali ne samo za kolače
Kada tučemo snijeg od bjelanjaka proteini stvaraju nove veze ok kojih nastaje gusta “mreža” u kojoj je zarobljen zrak. Ti mjehurići zraka zaslužni su prozračnost mousseva i biskvita od bjelanjaka. Ipak, snijeg ne treba ograničiti samo na deserte. Jaja slobodno istucite za palačinke ili omlete, tako će oni biti laganiji i mekši.
Jaja možete marinirati
Kuhana jaja potopite u marinadu kako biste ih temeljitije začinili nego da ih jednostavno posolite.
Postoji točan način guljenja kuhanih jaja
Ako želite lako oguliti jaja pratite ove smjernice:
Prvo, za kuhanje je bolje izabrati jaja iz dućana nego ona domaća. Drugačiji im je sastav i ova domaća, svježa teže je oguliti. Njih je bolje ostaviti za kajgane, a ova kupovna za kuhanje.
Sljedeći korak je da jaja stavite u vodu tek kada ona zavrije. To je bolja opcija nego da jaja stavite odmah i da ona stoje u toj vodi dok ona ne dođe do točke ključanja. Kako vam se jaja ne bi razbila dok ih stavljate u vrelu vodu, polako ih spustite žlicom i onda smanjite temperaturu, dovoljno da voda pomalo kuha, a ne da jako vrije.
Namjestite timer. Na 7 minuta ako želite čvrst, ali još uvijek pomalo tekuć žumanjak, a na 10 minuta kao želite potpuno kuhan žumanjak.
Nakon toga jaja stavite u hladnu kupku na 2 do 3 minute, dovoljno da se zaustavi proces kuhanja i da ih možete držati u ruci. Naposljetku, jaja gulite pod mladom vode, to će pomoći skinuti ljusku brzo i efikasno.
Za slastice birajte velika jaja
Ako radite kekse, kolače ili kreme, birajte velika jaja. Većina recepata pisana je upravo za velika jaja i ako koristite manja, možete “zeznuti” teksturu i okus finalnog proizvoda. Ovo je posebno bitno za recepte koji traže 3 i više jaja, a posebno za deserte u kojima je bitna struktura, piše Bon Appetit.
Vezane vijesti
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
Iako su jaja donekle demonizirana zbog visokog kolesterola, postoje dokazi da mogu biti dio zdrave prehrane.
-
Iako je zima i vrijeme u kojem mnogi posežu samo za jako kaloričnom hranom i slasticama, ima nas kojima odgovara i dalje radije posegnuti za nečim lakšim i osvježavajućim.
-
Banana bread u malo drugačijem, čokoladno - proteinskom ruhu uz dodatak lagane kremice.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!