Lifestyle

#zdravlje

Pet stvari koje nikada ne biste smjele raditi za vrijeme trudnoće

Pet stvari koje nikada ne biste smjele raditi za vrijeme trudnoće
@freepic.diller / Freepik

Nakon što saznate da ste u drugom stanju, suočit ćete se s mnogim nedoumicama. Možda nećete biti sigurni što je zdravo za vas i vašu bebu.

Sve što konzumirate izravno ili neizravno dospijeva u maternicu i dolazi u krvotok djeteta kroz posteljicu. Osim cigareta i alkohola, evo još nekoliko stvari koje biste trebali izbjegavati.

1. Kava

Kava nije potpuno zabranjeno piće tijekom trudnoće, ali treba je konzumirati umjereno. Visok unos kofeina, osobito tijekom prvog tromjesečja, povećava šanse za pobačaj ili nisku porođajnu težinu. Stručnjaci preporučuju ograničavanje unosa kofeina na 200 do 300 miligrama dnevno, što znači na jednu do dvije šalice kave.

2. Stroge dijete

Uravnotežena prehrana ključna je za održavanje dobrog zdravlja tijekom trudnoće. Ovo je faza u kojoj se povećava potreba za kalorijama i hranjivim tvarima kako bi se zadovoljile potrebe majke i rastuće bebe. Nedostatak nutrijenata može doprinijeti da dijete pati od oštećenja živčane cijevi, niske porođajne težine, pobačaja i prijevremenog poroda.

3. Odlazak u saunu

U saunama vladaju visoke temperature, što povećava tjelesnu temperaturu trudnice. Temperature iznad 38 stupnjeva u prvom tromjesečju trudnoće mogu uzrokovati urođene anomalije kod beba. Stoga je bolje izbjegavati odlaske na mjesta s visokim temperaturama, kao što su saune ili hidromasažne kade. Također biste trebali izbjegavati vježbanje u sličnim uvjetima.

4. Intenzivno vježbanje

Trudnice bi trebale biti oprezne s tjelesnom aktivnošću koju izvode, izbjegavajući one aktivnosti koje zahtijevaju velik utrošak energije ili nagle pokrete. Nasuprot tome, nježnije vježbe, poput hodanja, plivanja ili prenatalne joge, iznimno su korisne za zdravlje trudnice i sprječavaju komplikacije, poput preeklampsije i gestacijskog dijabetesa.

5. Ne vodite računa o svom emocionalnom zdravlju

Trudnoća je razdoblje tijekom kojeg se emocije neprestano mijenjaju. Nelagoda, neizvjesnost i strah od nove uloge mogu uzrokovati tjeskobu i stres za buduću majku. Stres povećava razinu kortizola, koji ima izravan utjecaj na dobrobit fetusa, te povećava rizik od pobačaja.

​​​

Reci što misliš!