#alkohol
Znate li kako alkohol utječe na vaš organizam ovisno o vašoj dobi?
Brojne studije su pokazale da postoji uska povezanost alkohola i bolesti jetre, srčanog udara, dijabetesa, pretilosti i visokog krvnog tlaka. Alkohol na tijelo može utjecati na puno načina, a to ovisi o nekoliko faktora, između ostalog o zdravstvenom stanju osobe, genetskim predispozicijama i dobi.
20 godina ili mlađi
Dobro je što ćete imati lakši mamurluk, ali budući da se u ovoj dobi najčešće tek počinjete piti alkohol, postoji velika mogućnost od rizičnih ponašanja poput sudjelovanja u tučnjavama ili vožnji pod utjecajem alkohola. Doktorica Srah Brewer kaže da petina ljudi u kasnim dvadesetima razvija depresiju i patološku ljubomoru povezanu s navikama pijenja.
30-e i 40-e
U ovoj dobi alkohol može pomoći u gubitku kilograma. Studija stručnjaka sa Sveučilišta Oregon State pokazala je da čaša crnog vina može pomoći u upravljanju tjelesnom težinom i smanjenju rizika od metaboličke masne jetre. Loša vijest je da alkohol u ovoj dobi može doprinijeti neplodnosti i erektilnoj disfunkciji. Dr. Brewer kaže da je za čak 40 posto muške neplodnosti kriv alkohol te tvrdi da je previše pića povezano s erektilnom disfunkcijom i gubitkom stidnih dlaka.
U 50-ima
Ako u 50-ima učestalo pijete alkohol, povećava se rizik od visokog krvnog tlaka, pretilosti, moždanog udara i raka.
60 i stariji
Ako vam je dijagnosticirana kardiovaskularna bolest, umjereno pijenje određenih vrsta alkohola zapravo može pomoći zdravlju srca. Loša vijest za 60-godišnjake je da alkohol potiče pretilost i dijabetes tipa 2.
Vezane vijesti
-
Iako će nakon burne noći mnogi posegnuti za prženom, masnom hranom, ona nije lijek za mamurluk. Liječnici za Daily Star savjetuju da su banane, avokado, orašasti plodovi i slatki krumpir uvijek bolji izbor. Te namirnice pomoći će nadoknaditi izgubljene elektrolite i povratiti vam snagu.
-
Istraživači su upozorili na to da bi samo četiri velike čaše piva ili male čaše vina tjedno mogle udvostručiti šanse za probleme s kratkoročnim pamćenjem i prostornom percepcijom. Tvrde da bi ovi problemi mogli dovesti do demencije ako se te količine ne smanje do granica sigurnog pijenja.
-
Možete isprobati koliko god krema i kozmetičkih preparata želite, ali postoje određeni fizički učinci starenja na našu kožu koji se ne mogu zaustaviti. Ono što jedemo i pijemo ima veliku ulogu u tome kako naša koža stari pa do određene mjere možemo kontrolirati brzinu starenja.
-
Stiže sezona blagdana. Bilo da planirate obiteljski ručak ili poslovni domjenak, zdravicu je teško izbjeći. Međutim, alkohol je štetan ako se prekomjerno konzumira. Pa koliko alkohola je onda u redu popiti tijekom uobičajenog izlaska?
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!