#alkohol
Zabrinjavajući podaci Eurostata o učestalosti konzumacije alkohola u EU, Hrvatska ispod prosjeka
Objavljeni su podaci istraživanja o navikama konzumiranja alkohola u državama članicama Europske unije.
Alkoholna pića u EU-u najčešće piju Portugalci, a najrjeđe Letonci i Litvanci, pokazuje najnovije istraživanje Eurostata, objavljeno povodom Svjetskog dana piva.
Istraživanje je pokazalo da je u Portugalu čak petina stanovništva (20,7 posto) konzumirala alkoholna pića svakodnevno, u Španjolskoj (13,0 posto) i Italiji (12,1 posto). Nasuprot tome, su Letonija i Litva, gdje svega jedan posto građana pije svakodnevno.
Kada se pogledaju tjedne analize, prednjači Nizozemska gdje je skoro polovica stanovništva pila alkohol jednom tjedno (47,3 posto), a za njom neznatno zaostaju Luksemburg (43,1 posto) i Belgija (40,8 posto).
Mjesečna potrošnja alkohola u EU-u, međutim, bila je najveća u Litvi s 31,3 posto, Letoniji (31,1 posto) i Cipru (30,4 posto).
Hrvatska se može pohvaliti time da u našoj zemlji živi najveći postotak stanovništva koje nikada nije konzumiralo alkohol ili ga nije konzumiralo u posljednjih 12 mjeseci – čak 38,3 posto.
Prema posljednjih istraživanjima za 2019. godinu na teritoriju EU-a 8,4 posto odraslog stanovništva konzumiralo je alkohol svakog dana, 28,8 posto tjedno, 22,8 posto mjesečno, dok 26,2 posto nikada nije konzumiralo ili nije konzumiralo alkohol u posljednjih 12 mjeseci.
Utvrđeno je da se dnevna potrošnja alkohola povećava s godinama, pa najmanje piju oni koji imaju od 15 do 24 godine (1,0 posto), a najviše stariji od 75 godina (16,0 posto).
Također, u svim državama članicama EU-a muškarci su konzumirali alkohol češće nego žene, a najviše su se opijali (takozvano “teško epizodno pijenje”) građani u Danskoj (38 posto), a najmanje na Cipru i u Italiji (4 posto).
Vezane vijesti
-
Hrvatski građani za stanovanje i hranu troše 34 posto svojih prihoda, a u Europskoj uniji na hranu više troše jedino Rumunji, piše u utorak Večernji list.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!