#inteligencija
Je li inteligencija nasljedna i kako se prenosi?
Stručnjaci za genetiku su istražili je li inteligencija posljedica genetskog utjecaja ili se razvija i stvara iz vanjskih čimbenika, pa zaključili da je spoj genetike i utjecaja okoline.
Što je inteligencija?
Inteligenciju je mentalna karakteristika koja se odnosi na sposobnost učenja iz iskustava i prilagođavanja promjenjivim okruženjima, a uključuje vještine rasuđivanja, planiranja i rješavanja problema, kao i sposobnost apstraktnog razmišljanja i razumijevanja složenih ideja.
Postoji li inteligencijski gen?
Ne, ne postoji zasebni gen koji određuje ukupnu kognitivnu funkciju. Inteligencija je složena osobina, što znači da postoji više gena koji se udruže kako bi se odredio čovjekov IQ. Iako genetika uvelike igra ulogu u visini kvocijenta inteligencije pojedine osobe, studije pokazuju da na opću kognitivnu sposobnost utječe i socioekonomski status te je li osoba dobila priliku ostvariti svoj puni potencijal.
Inteligencija se vjerojatnije nasljeđuje od majke
Prema studijama genomike, geni koji su zaslužni za razvoj inteligencije vjerojatnije se nasljeđuju od majke nego od oca. Mnogi geni koji sadrže odrednice inteligencije nose se na x-kromosomu. Budući da žene posjeduju dvije kopije x-kromosoma, a muškarci samo jednu, vjerojatnije je da će se majčini geni prenijeti na djecu.
Povezanost rase i inteligencije
Genetska istraživanja tvrde da ne postoji povezanost između rase i općih kognitivnih sposobnosti, a genetičari naglašavaju da su prošla istraživanja koja su tvrdila suprotno bila manjkava i nisu uzimala u obzir socioekonomski status, nejednakost u obrazovanju i druge utjecaje okoline.
Vezane vijesti
-
Postoji tendencija da se na umjetničke, matematičke ili znanstvene genije gleda kao na potištena stvorenja. Pomalo čudno, ali vrlo povezano s njihovom neobičnošću. Primjeri su Hemingway, Emily Dickinson, Virginia Woolf, Edgar Allan Poe i Amadeus Mozart. Briljantni, kreativni, izuzetni umovi - s tragičnom sklonošću tjeskobi.
-
Istraživanje iz 2012. provedeno na 2000 osoba pokazalo je da škola, obrazovanje, roditelji i prehrana mnogo više utječu na razvoj inteligencije, nego genetski kod zapisan u nama.
-
Maštate li često o tome da živite kao pustinjak u prirodi umjesto u prenapučenom gradu ili da čitate knjigu na osami umjesto da plešete u prepunom klubu ili se skrivate kad vam netko iznenada pozvoni na vrata, niste nužno nedruštveni, vi ste možda - genijalac
-
Onkološki bolesnici koji su cijepljeni dvjema dozama cjepiva protiv covida-19 ne bi smjeli podcijeniti opasnost od zaraze koronavirusom, upozorili su znanstvenici.
Izdvojeno
-
Otkriće antibiotika jedan je od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Prije antibiotika, porođaj, infekcija mokraćnog sustava ili obična posjekotina mogli su dovesti do smrti od infekcije.
-
U tijeku je javna rasprava o Prijedlogu Izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja naselja Potočnica na otoku Pagu (grad Novalja).
-
Policija je i proteklog vikenda na zadarskim prometnicama provodila pojačani nadzor prometa, a u akciju je bio uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge i dr.
-
U petak 22. studenog na pozornici Kulturnog centara Gozdenica održan je 22. festival pučkoga pjevanja Pisma nakanat.
Reci što misliš!