Lifestyle

#psihologija

Znate li što je doomscrolling i kako utječe na vašu psihu?

Znate li što je doomscrolling i kako utječe na vašu psihu?
Unsplash

Pandemija je utjecala na sve aspekte našeg života. Jedan od takvih učinaka je konstantno čitanje i gledanje negativnosti ili "doom surfanje". A evo što to točno znači.

"Doomscrolling" je pretjerana upotreba društvenih mreža i portala za, uglavnom, čitanje negativnih vijesti. Mnogi se ne mogu kloniti čitanja i gledanja vijesti povezanih s pandemijom i krizama kroz koje ljudi prolaze. Stalno provjeravanje različitih web stranica, portala i drugih kanala za prenošenje vijesti u nadi otkrivanja nekih novih podataka nije novi fenomen, koji je nastao u pandemiji. Naša tendencija prema negativnoj pristranosti tjera nas da više tražimo negativne vijesti u odnosu na pozitivne vijesti, a budući da svi znamo da to nije dobro za naše mentalno zdravlje, evo četiri načina kako umanjiti utjecaj "doomscrollinga".

Ograničite vrijeme provedeno na društvenim mrežama

Pokušajte izbjegavati pregledavanje društvenih mreža prije spavanja i odmah kada se probudite. Najbolji način za to je držanje telefona podalje od kreveta.

Pratite svoje zdravlje

Redovito vježbanje pomaže oslobađanju neurotransmitera koji potiču da se dobro osjećate, a joga i meditacija pomažu u uklanjanju stresa. Hranite se uravnoteženo te izbjegavajte grickanje nezdrave hrane.

Vježbajte pažljivost i fokusiranost

Fokusirajte se potpuno na bilo koji zadatak koji trenutno radite. Bez obzira na to čitate li, pišete ili vježbate, svemu posvetite punu pozornost. Provjerite je li izvor vijesti iz kojeg čitate sto posto relevantan. Također, steknite naviku čitanja pozitivnih vijesti i podijelite isto sa svojim prijateljima i obitelji.

Isprobajte STOP tehniku

Ako ne možete kontrolirati pregledavanje, možete isprobati STOP tehniku. Ako smatrate da ste pretjerali s korištenjem društvenih mreža i ne možete se kontrolirati, izgovorite glasno STOP i istodobno si dajte fizički podražaj, što može biti tapkanje po ruci. Kad to ponovite, mozak će uvježbati da je vrijeme da zaustavite trenutnu aktivnost.