#odgoj
Fizičko kažnjavanje djece je neučinkovito i kontraproduktivno
Studije pokazuju da je fizičko kažnjavanje neučinkovito i štetno. U časopisu Journal of Pediatrics objavljena je nova studija koja je otkrila da djeca koja su fizički kažnjavana imaju slične probleme u ponašanju kao zanemarena i zlostavljana djeca. Zbog toga stručnjaci pozivaju na promjene.
"Ako šamar nije fizičko zlostavljanje, kako ga definiramo? Pitanje koje moramo razmotriti kad govorimo o batinama je, kako bismo trebali definirati udaranje koje je u redu", objašnjava dr. Julie Ma, vodeća istraživačica i docentica za socijalni rad na Sveučilištu Michigan-Flint.
Julie i njezin tim pokrenuli su istraživanje kako bi razumjeli učinke batina u usporedbi s nepovoljnim dječjim iskustvima ili oblicima ACE-a (engl. Adverse Childhood Experience). Prema definiciji Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, ACE je oblik zlostavljanja djece i uključuje fizičko zlostavljanje, zanemarivanje i izloženost obiteljskom nasilju te zlouporabu opojnih droga. Poznato je da povećava vjerojatnost da će dijete postati nasilnik, zlouporabiti droge ili će patiti od mentalnih problema.
Kako bi iskušali učinak ACE-a u usporedbi s fizičkim kažnjavanjem, istraživači su usporedili longitudinalne podatke preko 2000 obitelji prikupljenih u jednoj ranije objavljenoj studiji. Zatim su usporedili prijavljena problematična ponašanja djece čiji su roditelji prijavljeni za oblik ACE zlostavljanja i one koji su prijavili samo fizičko kažnjavanje djeteta.
"Čak i nakon što smo kontrolirali što se događa u smislu ACE-a, batine su bile prediktor agresivnog ponašanja djece", kaže Ma.
Stručnjaci zaključuju da zbog toga treba doći do pomaka u zakonskoj definiciji zlostavljanja. Trenutno većina zakona zlostavljanjem definira tek udarac koji ostavlja trag na djetetovom tijelu.
"Ako fizička disciplina ne ostavlja tragove ili modrice, onda se ne smatra zlostavljanjem. No treba znati da fizičko kažnjavanje ne ostavlja uvijek trag na tijelu, ali ima itekako ozbiljne učinke na dječji um", ističe Ma.
Ipak, čini se da se roditeljski osjećaji o fizičkom kažnjavanju mijenjaju. Studija Sveučilišta Minnesota otkrila je da su generacija X i milenijalci, trenutne generacije roditelja s malom djecom, manje skloni takvoj metodi.
"Nadam se da će se svako udaranje smatrati zlostavljanjem", zaključuje Julie Ma.
Vezane vijesti
-
Agresivno ponašanje kod djece uzrokuje stres i zabrinutost kod odraslih i ponekad rezultira obiteljskim sukobima.
-
Kao što nema savršenih roditelja, nema ni savršenog roditeljstva. Djeca ne dolaze s uputstvima i nemoguće je predvidjeti kako ih je najbolje odgajati jer je svako jedinstveno. Međutim, postoji mnogo uvjerenja vezanih uz odgoj i obrazovanje za koja ne postoji znanstvena podloga koja podržava njihovu učinkovitost.
-
Poznati i pod nazivom tantrumi, ispadi bijesa kod djece nisu rijeka pojava te mnogi roditelji ili ne znaju kako reagirati na njih, ili na njih reagiraju nepravilno i time samo pojačavaju bijes i tjeskobu koje dijete osjeća.
-
Roditeljstvo je često izazovno. Osobito ako nemate prethodnog iskustva. No, baš kao i svi drugi roditelji, puno toga ćete naučiti iz vlastitih pogrešaka i tako ćete prevladati brojne zapreke.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!